Paris Saint-Germain (PSG) a castigat, marti, cu scorul 2-1, partida de pe teren propriu, cu Chelsea Londra, din turul optimilor de finala in Liga Campionilor, anunta Mediafax.

Zlatan Ibrahimovici a deschis scorul, in minutul 39. Obi Mikel a faultat la 20 de metri de poarta lui Thibaut Courtois, apoi a deviat sutul din lovitura libera al atacantului suedez. Obi Mikel s-a revansat in minutul 45+1, cand a marcat pentru 1-1. Edinson Cavani, introdus pe teren in minutul 74, a stabilit scorul final, 2-1 pentru PSG, patru minute mai tarziu, din pasa lui Angel di Maria.

Returul va avea loc pe 9 martie.

Tot marti, s-a mai disputat partida Benfica Lisabona - Zenit St. Petersburg, scor 1-0. Miercuri, vor avea loc meciurile Gent - Wolfsburg si AS Roma - Real Madrid. Saptamana viitoare, vor juca Arsenal - Barcelona, Juventus - Bayern Munchen, PSV Eindhoven - Atletico Madrid, Dinamo Kiev - Manchester City. Partidele din retur au loc pe 8, 9, 15, 16 martie.