Anghel Iordanescu cere o sanctiune dura impotriva Stelei, dupa ce campioana nu si-a lasat jucatorii in cantonamentul nationalei Romaniei

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2016, 14:07 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: HotNews / DP
Selectionerul nationalei Romaniei, Anghel Iordanescu, a declarat, la plecarea in cantonamentul din Antalya, ca "Federatia si Comitetul Executiv trebuie sa analizeze cu atentie si sa ia o decizie dura impotriva clubului Steaua", sustine Mediafax. Reactia vine dupa ce formatia bucuresteana nu si-a lasat jucatorii selectionati in cantonamentul din Turcia al primei reprezentative.

"Vineri a fost o intalnire la nivelul Federatiei cu cei de la clubul Steaua. A participat domnul Argaseala si eu. Dupa 5 ore de discutii clubul Steaua ne-a propus doua variante de lucru pe care noi, Federatia, le-am refuzat! Dar, in schimb, am propus clubului Steaua patru variante si cred eu, doua dintre ele extrem de convenabile si noua. Clubul Steaua a avut o pozitie de forta si nu si-a dat acordul pentru aceasta participare a jucatorilor la echipa nationala. Mi se pare lipsit de fair-play pentru ca pana la urma cu totii trebuie sa respectam echipa nationala. Trebuie sa intelegem ca echipele noastre nu mai sunt in cupele europene, nici Steaua si nimeni. Singura care ne reprezinta tara este echipa nationala", a spus Anghel Iordanescu inainte de plecarea in Turcia, conform Mediafax.

Selectionerul Romaniei a declarat ca jucatorii Stelei doreau sa vina la nationala, dar au fost blocati.

"Nu este fair-play din partea clubului Steaua, care si se afla intr-o competitie interna cu Viitorul, Astra, Pandurii, Dinamo, iar ei ne-au pus la dispozitie jucatorii echipei nationale. In schimb, Steaua, dupa o pozitie de forta, a incercat sa boicoteze activitatea echipei nationale. Consider ca Federatia si Comitetul Executiv trebuie sa analizeze cu atentie si sa o ia o decizie dura impotriva clubului Steaua", a mai adaugat Iordanescu.

Cantonamentul din Turcia se va disputa in perioada 25 ianuarie - 6 februarie 2016.

Torpedo Kutaisi este locul 10 din Georgia, Zimbru Chisinau este locul 3 in Moldova, iar Turkmenistan este locul 117 in clasamentul FIFA.

Daca totusi nu se va concretiza meciul impotriva Turkmenistanului, atunci exista varianta de rezerva Moldova (locul 154 in clasamentul FIFA).


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
2504 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    LASA DOMNU' GHENERAL... (Luni, 25 ianuarie 2016, 14:36)

    schroedinger [utilizator]

    Ca va da Sumudica!
    La intalnirile astea de lux, puteati sa-i luati pe aia de la dvs. din comuna!
  • -2 (16 voturi)    
    Steaua ar trebui exclusă din campionat. (Luni, 25 ianuarie 2016, 14:42)

    mircea [anonim]

    Trebuie instaurată ordinea și disciplina în fotbal,să nu mai facă fiecare cum îl taie capul,să facă meciuri//aranjate//.
  • -1 (15 voturi)    
    ce prevede regulamentul? (Luni, 25 ianuarie 2016, 14:46)

    barbu007 [utilizator]

    ar trebui amendă +depunctare
    • +3 (3 voturi)    
      Chiar, ce prevede? (Marţi, 26 ianuarie 2016, 7:39)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      Pai FIFA prevede in primul un calendar in care trebuie trecute convocarile la nationale. E trecuta actiunea lu' Tata Puiu? Nu.
      Ce a facut CE al FRF stiind ca incalca acest calendar FIFA? A aprobat cantonamentul cu conditia sa existe acordul cluburilor pt jucatori. Exista acord de la Steaua? Nu.
      Deci ce risca Steaua. Pai exact ce a facut Tata Puiu, sa nu le mai ia nici un jucator la lot, stiind ca Marica de asta a venit la Steaua. E deci strict o problema intre Steaua si orgoliul lui Iordanescu.
  • -7 (9 voturi)    
    Frustratul asta de Laur(a) se vrea selectioner? (Luni, 25 ianuarie 2016, 15:50)

    Plagarus [utilizator]

    Vai de capul si ambitiile lui,de figurant la Buftea !
    • -6 (6 voturi)    
      serios?! (Luni, 25 ianuarie 2016, 21:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      in orice tara civilizata se aplica sanctiuni pentru refuzul de a te prezenta la echipa nationala!
      numai la noi apara toate oile echipa fara nume
      • +3 (3 voturi)    
        Mai citeste (Marţi, 26 ianuarie 2016, 7:49)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Actiunile nationalei trebuie armonizate cu calendarul FIFA. Tocmai ca in 2016 in lumea civilizata trebuie impartit echitabil timpul de pregatire intre nationale si cluburi.
        Cat despre refuzuri, si cluburile din Italia au refuzat sa dea jucatori.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca sa ne-ntelegem (Luni, 25 ianuarie 2016, 20:46)

    ids [utilizator]

    Nu vorbim de nationala, ci de o selectionata divizionara (fara stranieri) si nu vorbim de meciuri oficiale, ci de un cantonament in care sa-si dea Tata Puiu seama pe cine ia la nationala, ca nu i-a ajuns campionatu'.
    Adica stelistii sar de la antrenamente ca lumea si meci cu loc 3 din liga elvetiana la loc 10 din Georgia, 3 din Moldova si Turkmenistan...si oricum pe Tosca si Nita nu vrea sa-i ia la Euro. Un fel de hai sa ne facem de lucru, pe banii FRF in Antalya. Si toata lumea se mira ca Steaua, care da cei mai multi jucatori, 6, si mai are 5 indisponibili, se ridica. Pai cu cine sa-si joace amicalele, cu maseurii!? Doar ca sa faca generalul trial, cum a invatat el acu' 30 de ani ca se face...
  • +6 (6 voturi)    
    E si asta . . . . (Luni, 25 ianuarie 2016, 21:28)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . o metoda de a decima o echipa! Aranjezi pentru nationala trei meciuri cu echipe care mai de care mai neinteresante si chemi la lot jumatate din echipa care lupte pentru titlu! Interesant! Si daca oamenii nu vor sa vina la nationala? Ei sunt profesionisti nu amatori si nu cheltuie statul niciun ban cu ei, de ce ar fi obligati sa vina la nationala? Cam pute a idei de pe vremea raposatului suflarea generalului pupator de icoane!
  • -6 (6 voturi)    
    numai amenda?! (Luni, 25 ianuarie 2016, 21:47)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui mult mai multe pentru ca acest figurant de antrenor sa se invete minte... eu nu am uitat cum jucatorul reghe a facut praf un meci al nationalei... probabil respectul pentru nationala a "crescut" de atunci...
    • +3 (3 voturi)    
      Ne spui si noua meciul? (Marţi, 26 ianuarie 2016, 7:41)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Eu am uitat.