Dinamo Bucuresti s-a calificat dramatic in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal, printr-un gol marcat in ultimele secunde, marti seara, pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare, in meciul castigat cu scorul de 2-1 (1-0) in fata formatiei Astra Giurgiu, in sferturile de finala ale competitiei, potrivit Agerpres.

Dinamo a deschis scorul prin camerunezul Eddy-Harlem Gnohere (16), dar nu a mai facut acelasi joc bun in repriza secunda.

Dinamo ar fi trebuit sa primeasca un penalty in minutul 63, cand mingea a lovit mana lui Filipe Teixeira in propriu careu.

Astra a pus mai multa presiune in ultima parte a meciului si avut o bara in minutul 83, prin Daniel Niculae, faza la care arbitrul asistent Octavian Sovre a semnalizat eronat ofsaid.

Giurgiuvenii au restabilit egalitatea prin Gabriel Enache (90+1), cu un sut din afara careului.

Dinamo a iesit imediat la atac si a marcat in urma unei actiuni personale a croatului Antun Palic (90+4), la ultima faza a meciului.

De remarcat ca antrenorul oaspetilor, Marius Sumudica, a parasit stadionul in minutul 70 si a plecat pe picioarele sale la Spitalul de Urgenta Floreasca pentru un consult, potrivit Digi Sport.

Dinamo este a doua echipa calificata in semifinale, dupa ASA Targu Mures.

FC Dinamo Bucuresti - AFC Astra Giurgiu 2-1 (1-0), Stadion Dinamo - Bucuresti

Au marcat: Eddy-Harlem Gnohere (16), Antun Palic (90+4), respectiv Gabriel Enache (90+1).

Arbitru: Horatiu Mircea Fesnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenti: Octavian Sovre (Oradea), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezerva: Dragos Istrate (Bucuresti)

Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Aurel Ionescu (Bucuresti) - LPF