Real Madrid a trait una din cele mai mari umilinte din istorie in El Clasico, echipa lui Rafa Benitez fiind invinsa pe "Santiago Bernabeu" cu 4-0 de FC Barcelona. Galacticii au fost depasiti la aproape toate capitolele, dupa o partida in care catalanii au facut spectacol.

Au marcat: Luis Suárez (11', 74'), Neymar (39') si Iniesta (53').

In urma acestui rezultat, Barcelona a acumulat 30 de puncte (dupa 12 etape - se afla pe prima pozitie), in timp ce Realul a ramas la 24.

• "Barcelona il distruge pe Benitez" - Marca.com.
  • "Real Madrid, in "ruine" dupa meciul cu Barcelona" - AS.com.
  • "Simfonia Barcelonei si concertul de fluieraturi pentru Real Madrid"- Mundodeportivo.com.
  • "Barcelona o umileste pe Real cu un scor care nu mai necesita comentarii" - Sport.es.

Vezi aici cele mai importante momente din Real Madrid vs FC Barcelona:

89' Bravo refuza golul de onoare al Realului: lovitura de cap a lui Ronaldo este respinsa in lateral

89' Neymar centreaza perfect, dar Munir suteaza pe langa poarta de la 11 metri. Ocazie imensa pentru Barca

88' Sutul lui Benzema este deviat, iar mingea ocoleste spatiul portii lui Bravo

87' Centrarea lui Neymar il gaseste pe Munir, dar acesta rateaza executia dintr-o pozitie favorabila

84' Isco vede direct cartonasul rosu dupa un fault dur asupra lui Neymar

81' Bravo se intinde si respinge lovitura de cap a lui Benzema

77' Inlocuit cu Munir, Iniesta a fost aplaudat de multi dintre sustinatorii celor de la Real Madrid

74' Gasit perfect la limita offside-ului, Suarez inscrie cu o scarita la coltul lung. Incredibil, Real Madrid - FC Barcelona 0-4

72' Sergio Ramos respinge cu calcaiul un sut al lui Suarez pe care scria 0-4

68' Angajat perfect de Isco, Cristiano Ronaldo rateaza din situatie de unu la unu cu Bravo (portarul catalanilor a respins cu un reflex foarte bun)

65' Barca se distreaza pe Santiago Bernabeu: mingea ajunge Messi, dar sutul acestui este respins la sacrificiu de apararea gazdelor...

56' Messi revine pe teren dupa mai multe saptamani: l-a inlocuit pe Rakitic. Argentinianul s-a accidentat pe 26 septembrie, anul acesta

53' Faza scoala a oaspetilor: mingea circula pe traseul Iniesta - Neymar - Iniesta, iar mijlocasul Barcelonei inscrie cun un sut puternic, trimis pe coltul scurt. Real Madrid - Barcelona 0-3

52' Navas respinge de sub transversala un sut trimis de Neymar dintr-o lovitura libera

49' Sutul la coltul scurt al lui Rodriguez este respins fantastic de Bravo

48' Prima ocazie mare a gazdelor ii apartine lui Marcelo: cursa superba pe partea stanga, insa sutul, la coltul scurt, nu gaseste poarta. Un fundas a semnat prima ocazie a gazdelor

45+3' Ocazie monumentala pentru Barca: sutul lui Suarez, de la cativa metri, este respins incredibil de pe linia portii de Marcelo. Putea sa fie 0-3 la pauza...

39' Iniesta il gaseste perfect pe Neymar (la limita offside-ului), iar acesta inscrie cu un sut pe sub Navas. Real Madrid - FC Barcelona 0-2

27' Accidentat, Mascherano nu mai poate continua meciul - a fost inlocuit de Mathieu

11' Actiune superba a catalanilor: Sergi Roberto gaseste o pasa minunata pentru Suarez, iar sutul acestui cu exteriorul, din prima, se duce in plasa laterala la coltul lung - nicio sansa pentru Navas. Real Madrid - FC Barcelona 0-1

A inceput partida de pe Santiago Bernabeu cu un moment de reculegere pentru victimele atacurilor teroriste de la Paris. La tribuna a doua a fost desfasurat un imens steag al Frantei

Echipe:

Real Madrid: Keylor Navas - Danilo, Varane, Ramos, Marcelo - Kroos, Modric, James - Benzema, Bale, Cristiano Ronaldo (4-4-3).

Barcelona: Bravo - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Busquets, Iniesta, Sergi Roberto, Rakitic - Suárez - Neymar

Jucatorii cu cele mai multe goluri marcate in El Clasico:

1 Lionel Messi (Barcelona) 21 de goluri

2 Alfredo Di Stefano (Real Madrid) 18

3 Raul Gonzalez (Real Madrid) 15

3 Cristiano Ronaldo (Real Madrid) 15

Jucatorii cu cele mai multe aparitii (partide)

Xavi Hernandez (Barcelona), Manuel Sanchis (Real Madrid), Francisco Gento (Real Madrid) - toti cu cate 42 de partide.

Jucatori care au evoluat pentru ambele echipe: Bernd Schuster, Michael Laudrup, Luis Enrique (actualul antrenor al catalanilor), Luis Figo, Ronaldo, Javier Saviola (etc).

In Primera Division, cele doua mari rivale s-au intalnit de 170 de ori. Galacticii au 71 de victorii, catalanii 68, iar 32 de partide s-au incheiat nedecis.