Formatia Steaua, detinatoarea trofeului, a invins, joi seara, in deplasare, cu scorul de 5-2 in urma loviturilor de departajare, echipa de esalon secund FCM Baia Mare, si s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, potrivit Mediafax.

La finalul prelungirilor, scorul era 1-1, golurile fiind marcate de Pacurar '11 pentru FCM Baia Mare si Tade '27 (penalti) pentru Steaua.

La loviturile de departajare, pentru Steaua au marcat Tade, Chipciu, Varela si Carp.

Pentru FCM Baia Mare a marcat Deac, iar Pop si Straut au ratat.

La scurt timp dupa startul partidei contand pentru optimile de finala ale Cupei Romaniei, de la Steaua s-a accidentat Paul Papp. Papp, care a primit o lovitura in figura, nu a mai continuat jocul.

In sferturile de finala ale Cupei Romaniei s-au mai calificat echipele Astra Giurgiu, CSMS Iasi, ACS Poli Timisoara, ASA Targu Mures, CFR Cluj, Dinamo si FC Viitorul.