Tehnicianul Mircea Lucescu a declarat, miercuri seara, ca Sahtior Donetk va trebui sa castige returul cu Malmo la o diferenta de doua goluri, apreciind ca formatia ucraineana este mai buna decat echipa suedeza, informeaza uefa.com, citata de Mediafax.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

"Ne-am creat multe sanse in prima repriza, dar Malmo s-a aparat foarte bine si apoi a marcat. Am avut ocazii de a egala, dar meciul nu s-a desfasurat asa cum ne-am dorit. Am pierdut meciul la mijloc. In retur, pe teren propriu, avem nevoie de o victorie la o diferenta de cel putin doua goluri, noi suntem echipa mai buna", a declarat Lucescu.

Formatia ucraineana Sahtior Donetk a fost invinsa, miercuri seara, in deplasare, cu scorul de 1-0, de echipa suedeza Malmo, intr-un meci din etapa a treia a grupei A a Ligii Campionilor, al 100-lea pentru tehnicianul Mircea Lucescu in principala competitie intercluburi din Europa. Golul a fost marcat de Rosenberg, in minutul 16.

Tehnicianul echipei Sahtior Donetk, Mircea Lucescu, a devenit al cincilea antrenor care atinge cifra de 100 de meciuri in Liga Campionilor, el alaturandu-se astfel scotianului Alex Ferguson, francezului Arsene Wenger, italianului Carlo Ancelotti si portughezului Jose Mourinho.

In etapa a treia, la 3 noiembrie, Sahtior va juca pe teren propriu cu Malmo.