Euro 2016, preliminarii: Feroe - Romania 0-3/ Izbanda - Romania, la Euro prima data dupa 2008

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2015, 18:17 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: HotNews / DP
Romania si-a respectat statutul de mare favorita in meciul cu Insulele Feroe, echipa lui Anghel Iordanescu reusind sa inscrie duminica mai mult decat in ultimele patru meciuri din preliminariile pentru Euro 2016. Tricolorii s-au impus cu 3-0 (dubla lui Constantin Budescu si reusita lui Maxim) si au reusit sa se califice la turneul final european (n.r. ultima data cand Romania a jucat la Euro a fost in 2008).

"Imi pare rau de ceea ce s-a intamplat la Bucuresti. Cred ca victoria de azi e si victoria fanilor. Baietii au jucat foarte bine din punct de vedere tactic. Meritam calificarea, regretul e ca trebuia sa o obtinem mai devreme. Din punctul nostru de vedere doream victoria inca de la Bucuresti. Modul in care am abordat acea partida a fost una ofensiva, insa din pacate mingea s-a incapatanat si n-a intrat in poarta.

Nu cred ca au fost cele mai grele preliminarii. Sper ca aceasta calificare sa aduca multe schimbari in fotbalul romanesc pentru ca avem nevoie de ele. Lasati-ma sa ma bucur de aceasta calificare si dupa aceea va voi spune daca plec sau nu" - Anghel Iordanescu, la TVR 1.

"Ne bucuram toti ca am ajuns din nou la un turneu final. Meritam aceasta calificare in ciuda tuturor rautatilor aduse la adresa noastra. Trebuie sa fim mult mai uniti, suporterii si toata lumea pentru echipa nationala. La golul doi am sutat spre poarta, nu la poarta, dar e foarte bine ca mingea a intrat. Acest succes este meritul intregii echipe" - Constantin Budescu, la TVR1.

"Chiar daca Nea Piti are un mare merit, Nea Puiu ne-a dus pe drumul cel bun" - Dragos Grigore, la Digisport.

"Baietii trebuie felicitati. Este o zi mare pentru sportul romanesc, nu doar pentru fotbal. Iordanescu ramane si trebuie sa ramana, a pregatit foarte bine meciurile. In seara asta nu am obtinut o victorie chinuita. Trebuie sa treci prin toate emotiile pentru a te bucura cu adevarat de o calificare. Evident, nu ne doream sa depindem de ultimul meci. Jucatorii au trecut prin momente dificile pentru ca nu au avut intotdeauna parte de cele mai bune reacaii" - Razvan Burleanu, presedintele FRF.

  • Campionatul European de fotbal, la care vor participa in premiera 24 de echipe, se va desfasura in Franta, in perioada 10 iunie - 10 iulie 2016. Din 1996 si pana in 2012, turneul final a reunit 16 reprezentative.

Rezultatele zilei:

Feroe - Romania 0-3
Finlanda - Irlanda de Nord 1-1
Grecia - Ungaria 4-3

Clasament:

1 Irlanda de Nord 21 puncte
2 Romania 20
3 Ungaria 16
4 Finlanda 12
5 Feroe 6
6 Grecia 6.


Desfasurarea Live Text a partidei Insulele Feroe - Romania:

Grecia s-a "trezit" pe final de preliminarii: victorie cu 4-3 in fata Ungariei. La acest rezultat, Romania putea chiar sa piarda meciul cu Feroe si tot ajungea la Euro 2016....

Final de partida: Feroe - Romania 0-3, tricolorii se califica la turneul final european de fotbal dupa o pauza de opt ani!!!

90' Alibec i-a luat locul lui Stancu

83' Maxim inscrie cu un sut la coltul lung, Feroe - Romania 0-3. In acest moment, tricolorii pot sa isi rezerve biletele de avion pentru turneul final european din Franta...


79'
Faerø este avertizat cu galben

78' Maxim i-a luat locul lui Torje

71'
Hansson primeste cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Adi Popa

65' Budescu patrunde in careul mare al gazdelor, suteaza pe coltul scurt, dar mingea este deviata 

56'
Bartalsstovu suteaza cu "iarba artificiala", mingea trece putin pe langa poarta lui Tatarusanu

Grecii, mereu surprinzatori: egaleaza impotriva Ungariei (2-2), la acest scor, tricolorii isi pot permite chiar si o remiza cu Feroe

Intre timp, Ungaria trece in avantaj: 2-1 pe terenul Greciei. Elenii au avut o campanie incredibila: sunt singurii care au cedat sase puncte in meciurile cu Feroe...

Fara actiuni de poarta, se joaca mai mult precum intr-un meci de pregatire din Antalya. "Linistea" este stricata de Anghel Iordanescu - striga la Matel sa joace mai mult in lung de linie

47'
Hansson pacaleste jocul la off-side al tricolorilor, scapa singur cu Tatarusanu, dar portarul nostru respinge si pastreaza tabela intacta

A inceput repriza a doua

Pauza la
Torshavn: Romania conduce cu 2-0, iar FRF-ul poate sa rezerve biletele pentru Franta

45+1' Budescu inscrie incredibil: Adi Popa il deschide in dreapta pe Budescu, iar acesta trimite un sut centrare care se opreste aproape de vinclul portii lui Nielsen. Feroe - Romania 0-2

Corul galeriei gazda este acompaniat de o trompeta: atmosfera care se aseamana cu cea din "Parcul cu Platani", de la meciurile lui FC National din urma cu ani de zile

36' Ocazie mare pentru gazde:
Nattestad (un jucator de 1,97 metri, conform Wikipedia) s-a "furisat" pe langa aparatorii nostri si a trimis aproape de poarta lui Tatarusanu

35' Torje rateaza executia, dar cu toate acestea mingea se duce aproape de coltul lung al portii lui
Nielsen

Se duc lupte grele la centrul terenului, cele doua echipe par mai degraba "alergate" de minge in aceste momente

30' Adi Popa intoarce doi adversari, trimite cu stangul, dar mingea se duce departe de poarta gazdelor (mai indicata ar fi fost o pasa catre coechipieri)

Ungaria a egalat in Grecia (1-1)

In pofida vantului si a celor 10 grade Celsius, atmosfera din tribune este "calda". Publicul gazda incurajeaza frumos echipa - pare mai degraba public de Cupa Davis

De cateva minute, Feroe domina partida - au avut trei actiuni de poarta, nu se observa cu ochiul liber cine este electrician si cine jucator profesionist...

18' Tatarusanu se intinde si respinge un sut al lui
Hansson - ocazie mare pentru gazde

18' Torje primeste cartonasul galben


16' Sutul lui
Sørensen este blocat de apararea tricolora, nordicii incep sa fie agresivi

13' Bogdan Stancu suteaza in diagonala, mingea nu gaseste spatiul portii lui
Nielsen

Cu toate ca au reusit sa inscrie dupa o perioada de "seceta" (n.r. prima reprezentiva a marcat o singura data in ultimele patru partide), tricolorii continua sa ii preseze pe nordici. Incercam oare sa inscriem a doua oara?

7' Nattestad primeste cartonasul galben dupa un fault dur asupra lui Chiriches


4' Lovitura libera pentru Romania: Torje trimite in partea dreapta pentru Rat, iar centrarea acestuia este reluata in poarta de Budescu, la coltul lung. Feroe - Romania 0-1


1' Prima actiune importanta a meciului le apartine gazdelor: Edmundsson trimite pe jos, la coltul lung, mingea nu trece departe de poarta lui Tatarusanu

A inceput partida

Echipe:

Insulele Feroe:
Nielsen - Naes, Faero, Nattestad (Baldvinsson '84), Sorensen - Holst (Olsen '69), Hansson, Vatnhamar (Frederiksberg '69), Hendriksson, Bartalsstovu - Edmundsson. Selectioner: Lars Olsen.

Romania: Tatarusanu - Matel, Chiriches, Grigore, Rat - Hoban, Pintilii - Ad. Popa, Budescu (Prepelita '88), Torje (Maxim '78) - Stancu (Alibec '90). Selectioner: Anghel Iordanescu.

Cartonase galbene: Nattestad '7, Hansson '71, Faero '79 / Torje '18.

Stadion: "Torsvollur"

Arbitru:
I. Kruzliak. Asistenti: M. Balko, T. Somolani. Aditionali: P. Kralovic, M. Vlk (toti din Slovacia)

  • Romania a luat parte la trei competitii gazduite de Franta de-a lungul timpului: Mondialul din 1930, Europeanul din 1984 si Mondialul din 1998. Tricolorii nu au luat parte la CE din 1960, gazduit tot in Hexagon.
  • De-a lungul timpului, Romania s-a calificat la urmatoarele turnee finale europene: 1984 (Franta), 1996 (Anglia), 2000 (Belgia si Olanda) si 2008 (Austria si Elvetia).

Romania vs Insulele Feroe, de-a lungul timpului:

Preliminarii CM 1994, 6 mai 1992

Romania - Insulele Feroe 7-0

(Balint 4, 39, 78, Hagi 14, Lacatus 28 pen, Lupescu 44, C. Pana 56)

Preliminarii CM 1994, 8 septembrie 1993

Insulele Feroe - Romania 0-4
(Raducioiu 23, 58, 60, 76)

Preliminarii CM 2010, 10 septembrie 2008

Insulele Feroe - Romania 0-1
(Cocis 59)

Preliminarii CM 2010, 14 octombrie 2009

Romania - Insulele Feroe 3-1

(Apostol 16, Bucur 65, Mazilu 86 - Egil a Bo 83)

Preliminarii CE 2016, 29 martie 2015

Romania - Insulele Feroe 1-0
(Keseru 21)

Insulele Feroe - Romania 0-3
(Budescu 4', 45+1', Maxim '83).



Citeste mai multe despre   



















23786 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    nu e o tragedie daca nu invingem (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:24)

    rov [utilizator]

    sunt pline ziarele de anuntul : angajez instalator sanitar.
    • +2 (14 voturi)    
      gresesti, amice (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:04)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui rov

      iordanescu trebuie sa se faca expert in fiinte supranaturale...scuze, am vrut sa zic preot.
    • 0 (12 voturi)    
      Ma uit la tata icoana (Luni, 12 octombrie 2015, 9:57)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui rov

      si nu/mi vine sa cred.
      Se da religios, se da cucernic, dar...
      ...nu uita ca mai exista si altceva decat steaua
      ... uita ca steaua este o echipa oarec are acum si ca sunt altii care joaca mai bine...
      ... cauta nod in papura tuturor celor care nu sunt, nu au fost la steaua...
      ... uita ca steaua este ajutata inclusiv de el, iar ceilalti sunt stopati din fasa...
      Ce sa mai zic?
      E o epava care selectioneaza dupa amintirile pe care tot cu generalii, federatia, valentin, arbitrii... si le/a facut sa fie frumoase.
      Un senil.
      Mi/e jena de asa antrenor si cu o asa echipa!
      Cu mici exceptii - cei care nu au fost si nu sunt la steaua - echipa asta este o rusine.
      rat - mort, chiriches - gloaba, chipciu - mort, papp - ...., adi popa - unul care alearga ca prostul, bine ca exista gard altfel ar alerga si prn tribune, stancu - jena, keseru - tranta, ...
      Bine ca mai sunt ceilalti - nestelisti - care aduc laude ... stelei!
      • +6 (6 voturi)    
        Frate, ai o obsesie (Luni, 12 octombrie 2015, 18:54)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        care iti cam intuneca mintea.
        Au fost 3 oameni de la Steaua (rar au fost asa de putini convocati), si doar Popica a jucat, chiar foarte bine. De la Astra au fost 4 si au jucat 2; unul a devenit erou ca a vrut sa centreze si i-a intrat mingea-n poarta. Mult succes cu el la Euro!
        Si pentru cultura ta generala Rat n-a jucat niciodata la Steaua; Tatarusanu si Pintilii, da.
        Si mai uita-te si la restu' echipei, ca nu de la Steaua vine problema, ci de la intreg campionatul.
        • +1 (1 vot)    
          Cum vrei tu (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:24)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          dar nu am vazut jucatori la nationala din tot campionatul ci doar de la echipa care a castigat acum 30 de ani o cupa. Repet, acum 30 de ani; in rest... pleava!
          E adevarat sustinuta de niste oameni care nu pot exista daca nu au modele; fie ele si cu greata de urmat!
          Crezi ca de cultura generala duc lipsa? Stiam ca Rat nu a fost acolo, dar este un fel de filipescu, un galca, un florescu,... adica niste marote si poate si niste... mascote!
  • +10 (18 voturi)    
    live text (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:59)

    dandra [utilizator]

    Sa spuneti de cate ori a pupat iordanescu icoanele.Pentru cei care pariaza, sa puneti pe victoria Romaniei, staff ul tehnic are si un preot adus de marele antrenor, poate astfel jucatorii vor putea invinge niste tamplari, electricieni si profesori. La naiba, poate functioneaza in sfarsit placebo ul.
  • +3 (19 voturi)    
    "sa patrunda in lumea buna a fotbalului"??? (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:13)

    Wanheda [utilizator]

    Si odata ajunsi acolo cocalarul se comporta tot ca un cocalar...deci care-i rostul???
  • +8 (18 voturi)    
    am dat gol... (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:16)

    liviu_ [utilizator]

    esti nebun! nea puiu acu poate sa plece in tribune: se pot pupa icoane mai rapid de acolo!

    pupa iordanescule in continuare ca nu se stie cum ne egaleaza astia si ratam ocazia sa ne facem de kko la euro
    • 0 (20 voturi)    
      s-avea dreptate Sumudica cu Budescu (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:51)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      golul 2 supergol, in rest balmajeala pe teren.

      Dupa goluri, concurs de pupat icoane pina la cotor.
      • -2 (14 voturi)    
        lasa...ca putea fi mai naspa ca pupatul iconitelor (Duminică, 11 octombrie 2015, 21:24)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        daca nu se calificau ii trecea pe toti la acatiste si exorcizari...
      • +16 (18 voturi)    
        Tu la ce meci te-ai uitat? (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:08)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Budescu s-a uitat stanga lateral si-a dat mingea-n fata c-a bagat prea mult exterior. La interviu a evitat elegant raspunsu' si-a zis c-a dat spre poarta. La golu' 1 noroc ca a fost mingea deviata ca-l lovea pe portar in piept. Asta e omu' nostru de gol!? Treziti-va aa...am jucat cu Feroe!!! N-a jucat nimic Budescu! Un 1-2 n-a legat. Ne facem de ras in Franta!
  • +20 (24 voturi)    
    Vor mai trece (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:17)

    batmanss [utilizator]

    sute de ani cel putin , pana vom avea o echipa ca cea a generatiei de aur . Spiritul de echipa , de lupta , seriozitatea de care dădeau dovada pe teren pe care le-am vazut la Hagi, Gica Popescu, Dorinel Munteanu , Dan Petrescu, Florin Raducioiu, Ioan G. Balint , Viorel Moldovan, Ilie Dumitrescu etc nu le-am revăzut la jucatorii de astăzi. Sa fie educatia de vina ? Nivelul de trai de atunci era mult mai greu , poate chiar asta ia facut mai barbati . Si atunci mai era ceva frumos care acum lipseste , respectul ! Acum e multa smecherie si zeflemea , manele , droguri si alte tâmpenii.
    • -9 (13 voturi)    
      Important e să joci ce ești. (Duminică, 11 octombrie 2015, 20:06)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Budescu dă gol când joacă la mișto. Avem șmecherie, zeflemea , manele , droguri si alte tâmpenii, să le punem în valoare pe teren nu să ne dăm rotunzi să încercăm să jucăm nemțește.
  • +6 (8 voturi)    
    si poate (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:21)

    victor L [utilizator]

    nici peste ani.
    Ungurii inca nu mai au o echipa ca in anii `50 ai sec. trecut.
  • +12 (24 voturi)    
    avem echipa, avem valoare! (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:31)

    Razvan_M [utilizator]

    Mie mi se pare evident ca selectia se face exclusiv pe pile si spaga. Iar numirea antrenorului este politica. Mandri ca suntem romani, huh?
    • -3 (5 voturi)    
      Român (Luni, 12 octombrie 2015, 0:17)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Sigur că sunt mândru că sunt român. Tu nu ești pentru că tu nu ești român ești ungur.
      • 0 (2 voturi)    
        toti neavenitii se dau patrioti mari (Luni, 12 octombrie 2015, 12:55)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Tu iti dai seama ca patriotism inseamna sa fii sincer cu dezastrele, sa arati mincinosii cu degetul si sa le pui oglinda in fata fatarnicilor?

        Unii care baga capu'n pamant ca strutii si se mint singuri sunt mai antiromani decat orice ungur. Nu prea le am cu ungureasca, da'ti urez un neaos "hai siktir" care-i imprumutat din turca. Rtfm ca sa vezi ce inseamna.
  • -5 (15 voturi)    
    Adi Popa (Duminică, 11 octombrie 2015, 19:57)

    muciflenduri [utilizator]

    Nu inteleg cum naiba e selectat baiatul asta si care se considera ca e contributia lui.
    E clar din atitudinea lui ca e prea bun pentru a juca contra unor pescari, el traieste pentru scheme, e zeul fotbalului si joaca din dragoste de fotbal, nu pentru vreun scop mizerabil de genul scor, victorie, echipa.
    Macar ceilalti sunt paraleli, dar de bine de rau par a avea o vaga constiinta de grup. El a fost adus, din Olimp, in randul muritorilor, si mai e si o vreme de rahat pe care nu prea poate sa-si expuna arta.
    • +11 (13 voturi)    
      Ce vrajeala ieftina ai tine (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:26)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Popica a fost cu 2 clase peste echipa. Singuru' care cand a vrut a fentat si cand a centrat a stiut unde a dat mingea. Efectiv le-a ascuns mingea la pescari si tu ai tupeu sa scrii mizeria asta!? D-aia merge echipa cum merge...Mai ramane sa zici ca noroc cu intrarea lu' Alibec. Sa-l aduca si pe Mutu, si pe Florescu, si pe Zicu...sa stim macar o treaba!
      • -8 (10 voturi)    
        Păi da (Luni, 12 octombrie 2015, 0:57)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        Fente a tot facut, asta am zis si eu. Ceva concret poti spune ca a facut? Sa nu zici de pasa de la golul 2.
        • +2 (2 voturi)    
          bah..n-a avut cu cine.. (Luni, 12 octombrie 2015, 13:43)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          ..dupa ce a driblat tot careul, se astepta si el sa aiba un om demarcat pentru o pasa decisiva...cand colo..Stancu isi face afreza in coltul careului,4-5 metri mia in spate, si obosit de atat alaergat pana acolo.. bine marcat de vreo 4-5 pescari, ca sa fie si mai frumos.. Ce putea mah sa mai faca Popica?!?! Omul era pregatit sa centreze si deodata s-a pomenit ca trebuie sa suteze...si s-a enervat si a palit mingea cu sete, dar destul de tarziu si de prost..
          Totusi, nu am avut ce sa ii reprosez la acea faza... La Steaua era Rusescu la finalizare si ala stia exact ce sa faca, dar aseara... mana-moarta-chelie-paroasa-Stancu, care era la o mica plimbare prin careul advers...astepta "la sut" (chipurile) ca el nu stie ce e aia demarcare..(inca)..
          Deci, eu cu Popica nu am nimic, dar cu Stancu...fac spume cand il vad ca nu face nimic in atac..nimic... Barem sa stea la pomana, dar nici aia nu o face bine... Pressing zero barat, rezistenta..zero ...pai cu cine sa dai gol?!?!
          Noroc ca Budescu mai stie sa suteze, ca altfel..
          Si uitati diferenta: Stancu suturi pe poarta(?!?!) - 0; Budescu suturi pe paorta 2 si ambele gol.. nah, diferenta de campionate si jucatori...
  • -5 (9 voturi)    
    e sport sau frf e o parohie a bor !? (Duminică, 11 octombrie 2015, 21:06)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    daca si echipa de fotbal are preot...
    sunteti penibili.
  • +12 (14 voturi)    
    mda (Duminică, 11 octombrie 2015, 21:27)

    djd [anonim]

    No frate acum urmeaza pericolul cel mare....ne-am calificat ca sa fim ciuca batailor prin grupa, unde fiecare echipa o sa faca golaveraj cu noi.(nu ar fi prima data)..era umilitor daca ne bateau feroezii ,dar eu cred ca o sa fie si mai umilitor daca vom avea o grupa mai greuta(nu grea) si o sa plecam cu vreo 12 boabe primite
    • -4 (10 voturi)    
      du-te ba la somn (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:21)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui djd

      Problema ta (si a celor care gandesc ca tine) este ca esti un mediocru si un defetist. Din aceste motive nu ai fi putut sa fii in vecii vecilor sportiv de performanta. Insa un sportiv de performanta incearca sa obtina cele mai bune rezultate, chiar si cu riscul de a ajunge sa concureze cu cei mai buni si sa fie invins. Infrangerea face parte din sport.
      Urmand modul tau mediocru de gandire, multi din olimpicii romani nici nu ar trebui sa se mai prezinte la olimpiada, pentru ca oricum vor termina printre ultimii. Din fericire insa, sportivii, prin natura meseriei lor, nu au mentalitate de mediocri, chiar daca unii din ei sunt mai putin buni.
      Referitor la nationala Romaniei, cu siguranta nu va realiza mare lucru la Euro (probabil niste rezultate de egalitate), insa istoria sportiva va consemna participarea noastra la inca o editia a campionatului european de fotbal. Mai bine asa, decat inca o absenta.
      • -2 (2 voturi)    
        Da, da, o sa-si plimbe sosetele la CE (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:21)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Si? Act de prezenta si te mandresti cu asta?
      • 0 (0 voturi)    
        un sportiv de perfromanta, da.. (Luni, 12 octombrie 2015, 13:46)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        ..dar o echipe performera e altceva.. ai nevoie de cel putin 11 sportivi de performanta nu doar de 2-3...

        Nu are ce sa le faca Iordanescu, nici Moldovan nici alt membru al stafului...

        Pai Moldovan fugea cu 3 malaci in carca, se arunca la firul ierbii si inscria gol cu capul...pe cand ..Stancu, isi face freza in careu...presing e prea mult pentru el, demarcare, alergat pe teren.. chesti iabstracte pentru el..
        Hai mai las-o asa cum e ca echipa are probleme..
    • -1 (11 voturi)    
      mda (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:32)

      alex [anonim] i-a raspuns lui djd

      Italia, Anglia, Austria, Romania- singurele fara infrangeri in grupe.

      Mai usurel cu ciuca batailor....
      • +8 (8 voturi)    
        Ce sa zic!? (Luni, 12 octombrie 2015, 8:02)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Cre'ca d-aia n-a dat 11m la finlandezi, ca sa nu-ti strice statistica. Ma voi chiar nu intelegeti ca avem sansa sa aducem un antrenor (Petrescu, Olaroiu etc) sa faca o echipa cu jucatori, nu cu expiratii astia? Vreti tot cu Tata Puiu si Rat la a 1001 selectie sa iesim in lume?
    • -1 (7 voturi)    
      Nu chiar ... (Luni, 12 octombrie 2015, 9:38)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui djd

      ... dacă reuşim să batem echipa din urna a patra (poate fi Albania, Ungaria, Irlanda de Nord, şi alţi măscărici din ăştia) ,şi să nu luăm bătaie prea grav de la echipele din primele 2 urne (ba poate să scoatem şi un egal norocos cu kourou în poartă), avem garantată calificarea în optimi. Că din cele 6 grupe, se califică şi cele mai bune 4 locuri 3.

      Abia atunci se cheamă că am egalat performanţa de la Euro 2008.

      Dacă eliminăm echipa adversă din optimi, abia atuci egalăm performanţa din 2000, dar şi pe cele din a972 şi 1984 - adică să fim în primele 8 din Europa.

      Mwahahaha ... tatapuiule, acum să te văd.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Luni, 12 octombrie 2015, 12:40)

        djd [anonim] i-a raspuns lui Lomecuza

        Ha ha ha ...matematic ai dreptate,da pe noi realitatea ne omoara
        • +1 (1 vot)    
          Ba nuuuuu! (Marţi, 13 octombrie 2015, 11:22)

          Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui djd

          Căci la mişmaşuri din astea în grupe sîntem experţi - cum să facem să prindem un loc calfiicant cu minim de efort şi de puncte.

          Problemele apar în momentul fazelor eliminatorii.

          Ştii de cîte ori a ajuns Romînia în istorie să joace meciuri eliminatorii, fie tur0retur, fie meci direct? De 10 ori.

          Ştii de cîte ori s+a calificat mai departe? O SINGURĂ DATĂ, în faimosul meci cu Argentina.

          aşa că ...
  • +3 (7 voturi)    
    yoy... (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:06)

    liviu_ [utilizator]

    " Iordanescu ramane si trebuie sa ramana, a pregatit foarte bine meciurile." - noroc ca nu se poate sa terminam pe 5 din 4... dar avem locu 4 asigurat... mai ales cu "generalu"
    oricum marele presedinte frf ma dezamageste pe zi ce trece...
    daca asta e antrenor bun... frate pai o propun pe bunicamea la nationala, nu dealta da cainele meu ar fi deja mult prea bun antrenor (mai ales la motivat >:))
  • +1 (3 voturi)    
    ok (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:02)

    alex [anonim]

    Lasand toate prostiile la o parte- mare parte datorate meciului cu Finlanda:

    1. foarte bine ca ne-am calificat, nu trebuie sa ne autoflagelam pentru modul in care am facut-o.
    2. pana la CE mai e aproape un an, acum trebuie ca Romania sa isi pregateasca echipa. E clar ca nu mai avem echipa de aur, nici macar aia de la CE 2008 care a ratat calificarea din grupa mortii, dar sa vedem cu cine jucam si ce se mai intampla.

    Mult succes in continuare.
  • 0 (4 voturi)    
    Lovituri libere (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:13)

    Gogu [anonim]

    Din cate lovituri libere a scos Sanmartean cu Finlanda, Budescu poate transforma vreo doua. Sau, de ce nu, Sanmartean. Torje si Keseru sunt foarte slabi executanti de lovituri libere. Oare, Budescu in centru si Sanmartean in stanga, nu-i mai bine ?
    Una peste alta, cele mai putine goluri in preliminarii a primit Romania: doua. Daca era sistemul cu 2 puncte la victorie, Romania era pe locul 1, la golaveraj.
  • +3 (7 voturi)    
    Bucurie mare in Romania (Luni, 12 octombrie 2015, 0:32)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Am reusit sa invingem Insulele Feroe,tara cu 46000 de locuitori,2 insule si 3 semafoare,in care majoritatea vikingilor sunt pescari si au parlament de 33 de oameni inca din anii 800 AD

    Aceasta uluitoare victorie istorica ne va asigura inca o prezenta probabil de tot rahatul la urmatoarul turneu final al ..Campionatului European cred
    Sa nu uitam ca echipa de rugby a Romaniei s-a calificat la toate turneele finale si o data a juns pe locul 3 in lume si odata pe locul 4
    hihihi
  • +3 (7 voturi)    
    Romania " marea favorita" in fata insulelor Feroe? (Luni, 12 octombrie 2015, 1:18)

    quietguy58 [utilizator]

    Romania " marea favorita" in fata insulelor Feroe?

    Inteleg daca era vorba de Polonia, Germania, Anglia, Italia dar ne dam "mari" cu insulele Feroe.
    Un pic de demnitate, va rog
  • 0 (8 voturi)    
    rezultatele vorbeste! (Luni, 12 octombrie 2015, 1:19)

    dan_costea [utilizator]

    "Discutiile de dupa meci e de prisos. Rezultatele vorbeste!" (Anghel Iordanescu, intalnirea comitetului FRF, 2007)
  • +2 (2 voturi)    
    daa, am învins o echipă de dulgheri, profesori (Luni, 12 octombrie 2015, 9:59)

    visio [utilizator]

    Mare mândrie e în noi! Apropo, de ce nu am jucat cu rezervele?!!