Insulele Feroe - Romania (19:00)/ Daca nici acum, atunci cand?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2015, 10:22 Sport | Fotbal

Nationala Romaniei
Foto: HotNews / DP
Romania incearca sa patrunda in lumea buna a fotbalului, tricolorii fortand calificarea la Euro 2016. Pentru ca acest lucru sa se intample, echipa pregatita de Anghel Iordanescu are nevoie de o victorie pe terenul celor din Insulele Feroe (n.r. este varianta 100% sigura de a ajunge in Franta, fara jocul rezultatelor). Meciul de la Torshavn va fi in direct pe TVR1 si LiveText pe HotNews.ro de la ora 19:00.

Echipe probabile:

Insulele Feroe:
1. Nielsen - 2. Naes, 15. Fero, 5. Nattestad, 3. Davidsen - 21. Joensen, 20. Jakobsen, 17. Baldvinsson, 6. Hansson, 16. Bartalsstovu - 19. K. Olsen (4-5-1). Antrenor: Lars Olsen.
 
Romania: 12. Tatarusanu - 16. Matel, 6. Chiriches, 21. Dragos Grigore, 3. Rat - 8. Pintilii, 5. Hoban - 11. Torje, 20. Budescu, 19. Bogdan Stancu - 9. Fl. Andone (4-2-3-1). Antrenor: Anghel Iordanescu

Rezerve: Pantilimon, Lung jr., Papp, Moţi, St. Filip, V. Gaman, Maxim, Alibec, Prepelita, Chipciu, Keseru, Adi Popa, Sanmartean

Stadion: "Torsvollur"

Arbitru: I. Kruzliak. Asistenti: M. Balko, T. Somolani. Aditionali: P. Kralovic, M. Vlk (toti din Slovacia)

Ce spune selectionerul

"Am venit aici, dupa jocul cu Finlanda, dupa ce am facut un singur antrenament la Bucuresti, pe terenul sintetic de la Mogosoaia, si cu doar o parte dintre jucatori. Pentru noi, pentru echipa noastra nationala, acest teren sintetic nu este unul care sane avantajeze. Cred ca jucatorii din tara joaca o singura datape stagiune la Chiajna, in asemenea conditii. Nu stiu daca Razvan Rat sau Paul Andone au jucat prin Spania pe astfel de terenuri" - Anghel Iordanescu, selectioner Romania, citat de Digisport.

Se vor disputa pe 11 octombrie 2015:
* Toate de la ora 19:00
 

Feroe - Romania
Finlanda - Irlanda de Nord
Grecia - Ungaria

Clasament:

1 Irlanda de Nord 20 puncte - calificata la Euro 2016
2 Romania 17
3 Ungaria 16
4 Finlanda 11
5 Feroe 6
6 Grecia 3.

  • Romania a luat parte la trei competitii gazduite de Franta de-a lungul timpului: Mondialul din 1930, Europeanul din 1984 si Mondialul din 1998. Tricolorii nu au luat parte la CE din 1960, gazduit tot in Hexagon.
  • Daca nu invinge Insulele Feroe, Romania se mai poate califica si daca va avea cel putin acelasi rezultat precum Ungaria. Ex: remiza Romania, remiza si Ungaria in meciul cu Grecia.
  •  Conform site-urilor de specialitate, la ora meciului vor fi aproximativ 9 grade Celsius la Torshavn.
  •  De-a lungul timpului, Romania a incasat un singur gol din partea Insulelor Feroe in cele cinci dispute. Cea mai mare diferenta de scor a fost 7-0, in 1992.
  • Cea mai buna performanta a nationalei din Insulele Feroe a fost consemnata in preliminariile pentru Mondialul din 2002, atunci cand au acumulat sapte puncte. Daca vor remiza duminica cu tricolorii, jucatorii din Feroe vor reusi sa egaleze aceasta performanta.
  • De-a lungul timpului, Romania s-a calificat la urmatoarele turnee finale europene: 1984 (Franta), 1996 (Anglia), 2000 (Belgia si Olanda) si 2008 (Austria si Elvetia).

Romania vs Insulele Feroe, de-a lungul timpului:

Preliminarii CM 1994, 6 mai 1992

Romania - Insulele Feroe 7-0

(Balint 4, 39, 78, Hagi 14, Lacatus 28 pen, Lupescu 44, C. Pana 56)

Preliminarii CM 1994, 8 septembrie 1993

Insulele Feroe - Romania 0-4
(Raducioiu 23, 58, 60, 76)

Preliminarii CM 2010, 10 septembrie 2008

Insulele Feroe - Romania 0-1
(Cocis 59)

Preliminarii CM 2010, 14 octombrie 2009

Romania - Insulele Feroe 3-1

(Apostol 16, Bucur 65, Mazilu 86 - Egil a Bo 83)

Preliminarii CE 2016, 29 martie 2015

Romania - Insulele Feroe 1-0
(Keseru 21).



Citeste mai multe despre   























10837 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    nu are legatura cu fotbalul (Duminică, 11 octombrie 2015, 11:00)

    itanhanga [anonim]

    Este incredibil . Nu exista nici un articol despre meciul de azi Romania -Italia -rugby . In schimb 2 articole despre echipa noastra mai mult decat penibila .
    • +14 (14 voturi)    
      :) (Duminică, 11 octombrie 2015, 11:16)

      alex [anonim] i-a raspuns lui itanhanga

      Exact.

      ps: la fotbal nu avem echipa, e doar un grup de jucatori.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai... (Duminică, 11 octombrie 2015, 13:17)

      7imist [anonim] i-a raspuns lui itanhanga

      ...jucam cu Insulele Feroce !
      • +4 (4 voturi)    
        Exact. Avem 2 posibilitati: ca si Ungaria sa faca (Duminică, 11 octombrie 2015, 14:23)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui 7imist

        egal cu Grecia sau ca Ungaria sa fie batuta de Grecia. La atatea posibilitati trebuie doar sa ne prezentam.
        Va fi inca un meci trist.
  • +8 (10 voturi)    
    Abia (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:00)

    Ambalezu [utilizator]

    astept meciul. Hai Feroe....nu e greu baieti...deloc.
    • +8 (8 voturi)    
      Am un sentiment ... (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:44)

      PaulSöze [anonim] i-a raspuns lui Ambalezu

      ca abia putem scoate un egal. E clar tamplarii, bucatarii, profesorii si portarii si-au dorit mai mult victoria. Dixit!
  • +11 (11 voturi)    
    ei au un tamplar (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:18)

    tenere [utilizator]

    noi avem numai tamplari, mai putin antrenorul care e faiantier, asa ca o sa fie un meci foarte disputat intre doua echipe de 'meseriasi'
    • +2 (2 voturi)    
      pariu ca Dorel al nostru e mai bun ca al lor? (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:45)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui tenere

      ..
  • +7 (9 voturi)    
    Daca .... (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:19)

    Pele zis si Piele [anonim]

    ... coatem egal cu echipa asta de amatori (Nu in sensul rau al cuvantului ... ca au un profesor in echipa, un bucatar, un economist, etc...) mai bine ne-am retrage de la turneul final. E jenant. Cand ai asa "vedete profesioniste" in fotbal, sa te bati cu niste amatori in fotbal, care se intalnesc in weekend sa se antreneze, e jenibil!!! Mai bine ai nostrii ar invata de la adversari ceva istorie, economie sau cum sa faca o ciorbita buna...
  • +11 (11 voturi)    
    Concordia Chiajna (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:19)

    nick24 [utilizator]

    daca ar juca Chiajna, cu antrenorul lor bineinteles, ar castiga sigur, asa cu tata Puiu, e meci f greu, nu prea e sigur, numai cu noroc. Jucam in deplasare, terenul e sintetic, ploua numai pe capul atacantilor nostri, e frig.
    E clar!
  • +9 (9 voturi)    
    cind vom avea echipa+antrenor+tactica de joc (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:21)

    mnicku [anonim]

    nea puiu a fost in apogeul carierei la CM 94.

    Jucatorii alearga ca oile, in spirit de turma , fara o tactica de joc, fara scheme tactice, isi dau cu stingul in dreptul la 3 m in fata portii, trag la poarta ca la rugby, .......
    Mai bine stam acasa decit sa luam bataie la scor de tenis 6-1, 6-3
    Azi va fi de vina gazonul ......
  • +7 (7 voturi)    
    Poate că sunt avocatul diavolului (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:54)

    ploiesteanu [utilizator]

    Și la ce ar folosi această calificare mincinoasă?
    Să ne împăunăm peste tot că avem fotbal în țară deși el lipsește de ceva vreme? Ce se întâmpla dacă Grigore era eliminat de pe teren așa cum era normal, și penalty-ul era transformat în gol? La 2 - 0 mai egalam? Trebuie schimbat ceva. Înainte de 90 echipele din primul eșalon erau obligate să aibă o echipă de juniori care participa la campionatul de juniori și una de tineret. Mai mult, fiecare echipă de primă divizie era obligată să aibă în teren un jucător de la echipa de tineret. Au fost câțiva ani când selecționata națională de juniori era inclusă în calendarul competițional al primei divizii dar fără clasare. Așa se promova pe vremea lui Ceaușescu fotbalul de tineret, copiii care au crescut și după isprava lui Lucescu din Australia și apoi de la Corvinul acești puști au format prima generație de aur urmată apoi de a doua generație de aur, Steaua, Naționala 90, 94, 98. Și apoi ruptura. Străini ieftini de 2 bani iau locul juniorilor și jucătorilor tineri autohtoni. Iată rezultatul.
  • +6 (6 voturi)    
    ceea ce e înfiorător (Duminică, 11 octombrie 2015, 13:06)

    berenger [utilizator]

    nu e perspectiva ca românia să ia bătaie - așa cum merită - de la insulele faroe, ci că, chiar și așa, românia are șanse maxime să se califice
  • +6 (6 voturi)    
    suntem ok acum (Duminică, 11 octombrie 2015, 13:24)

    dandra [utilizator]

    iordaneascu a luat in staff ul tehnic si un preot. Da, si un preot, daca va vine sa credeti:(
  • +3 (3 voturi)    
    Vedetele noastre obosite daca erau femei (Duminică, 11 octombrie 2015, 14:35)

    ty [utilizator]

    eram de mult calificati din asa o grupa.
    Vedetele noastre obosite daca erau rugbisti dupa primirea unui gol ar fi batut asa un adversar ca Finlanda cu 10 - 1
    Va fi inca un meci penibil.
  • +2 (2 voturi)    
    pai daca e greu (Duminică, 11 octombrie 2015, 16:29)

    Itsoc [anonim]

    frig si terenul e sintetic, daca drumul e lung si Dumnezeu nu bate pana la Capatul Lumii, de ce naiba s-au mai dus?
    ar fi declarat forfait, aruncau prosopul si asta era. In felul asta ne scuteau de inca un meci penibil la care romanii, patrioti din fire, se vor uita ca vitele.

    Abia cand fotbalul nu va mai fi de interes in Romania, cand televiziunile nu vor mai face rating cu meciurile nationalei, cand nu se va mai duce nimeni la stadion, poate atunci se vor trezi si "oficialii" FRF.
  • 0 (0 voturi)    
    Ciocanul lui Thor,pe epoletii jeneralului jenibil (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:18)

    Plagarus [utilizator]

    Navod cu ochiuri mici,pt. looseri fotbalisti romani,asa ca liber pt. dezlegarea la peste a feroezilor.
    Insulele Feroe s-ar traduce in limba feroeza “Insulele oilor” venite sa pasca degeaba!!