Anghel Iordanescu, atacat dur: "Nu merita sa fie antrenorul secolului, a primit echipe deja facute"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2015, 14:23 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: HotNews / DP
​Romania a urcat pana pe locul sapte in clasamentul FIFA, iar acest lucru a starnit multe controverse: cine are meritul pentru aceasta performanta? Anghel Iordanescu, actualul selectioner, este atacat fostul international Lita Dumitru. "Nu merita sa fie numit antrenorul secolului, a primit echipe deja facute".

Iordanescu, atacat pentru rezultatele din cariera


"Nu poti sa spui ca e meritul lui Iordanescu pentru locul 7 pe care e Romania, din moment ce el n-a mai antrenat zece ani. El a fost declarat antrenorul secolului fara sa merite, cel mai bun antrenor roman e clar Mircea Lucescu. Iordanescu a facut niste rezultate, dar cu echipe primite deja facute. Lucescu a construit el peste tot, de la Corvinul si Brescia la Dinamo si Sahtior. El a creat echipe"- Lita Dumitru, la Digisport Special.

Si Victor Piturca s-a luat de "Nea Puiu"


"Am invins echipe valoroase, eu am dus echipa Romaniei atat de sus in clasamentul FIFA. Eu echipa asta am luat-o de pe locul 56 in lume si am adus-o pe locul 7, ca eu am adus-o, asta e echipa facuta de mine... Este o mare greseala ce a spus Iordanescu, faptul ca este un loc mincinos, si sunt putin suparat pe el, nici nu am mai vorbit. La fel si Mircea Lucescu. Acest loc 7 se datoreaza acestor jucatori, care au jucat toate meciurile pe viata si pe moarte si au castigat puncte. N-a fost nicio conjunctura, s-a jucat numai cu adversari top-class. Ne-au trebuit 3-4 ani sa ajungem in aceasta postura, iar acum toata lumea spune ca nu avem ce sa cautam acolo. Intr-un an de zile, putem sa ajungem iar pe locul 50", a precizat si Victor Piturca la Dolcesport.

Grupa F, clasament:

1 Irlanda de Nord 17 puncte
2 Romania 16
3 Ungaria 13
4 Finlanda 10
5 Feroe 6
6 Grecia 3.

Urmatoarele etape:


Ungaria - Feroe
Irlanda de Nord - Grecia
Romania - Finlanda (8 octombrie 2015)

Feroe - Romania
Finlanda - Irlanda de Nord
Grecia - Ungaria (11 octombrie 2015).
























4211 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    mdea (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:57)

    Stefan85 [utilizator]

    Locul 7 osanale, laude alea alea insa nu batem pe nimeni. Traim din 0-0 si rezultatele proaste ale celorlalte echipe.
  • +9 (9 voturi)    
    am avut numai adversari (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:15)

    lucyan [utilizator]

    top class, gen insulele feroe, albania, lituania, estonia, si alte echipe de amatori si nu ne-am mai calificat de zeci de ani la un turneu final...
    in ultimii 3-4 ani... am reusit un baraj in care grecii ne-au scos fotbalul din cap, olanda a dansat ca in curtea scolii...
    oare care or fi echipele alea de top class?
    sau ce tigari fumeaza piturca?echipa de pe locul 7 are emotii cand joaca cu insulele feroe? sau joci 90 minute cu ungaria si grecia si nu ai o faza ca lumea de poarta? si nici adversarii... frumos joc, demn de locul 7 in lume...
  • +1 (3 voturi)    
    Da da (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:27)

    Romanus [utilizator]

    Intr-un cuvant:via de mama noastra!!!:)
  • -1 (5 voturi)    
    imi cer scuze, (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:50)

    bancher [utilizator]

    dar cine este Lita Dinu??!!
    • 0 (0 voturi)    
      un (Vineri, 18 septembrie 2015, 20:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      frustrat la fel ca si piti 6:6 babaroase.
      si vizavi de locul 7, pt. cei care au memoria scurta, tin sa reamintesc afirmatia lui iordanescu in care spune ca locul 7 nu este cel adevarat si ca, practic, nu-k meritam si nu reflecta adevarul.
  • +3 (3 voturi)    
    asta e performanta? (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:03)

    yoyosm [utilizator]

    2-0 cu Irlanda N, 1-0 cu Insulelel Feroe, si de trei ori 0-0 cu Ungaria, Grecia si Irlanda N. Oare serios se poate numi asta performanta? Romania a picat in una din cele mai usoare grupe preliminarii, se califica automat 2 locuri, insa dupa 8 etape noi nu suntem calificati si avem emotii in urmatoarele 2 jocuri? In meciul cu Grecia cred ca daca 11 spectatori erau selectionati si-i trimiteai in teren jucau poate mai bine decat vedetele papp & co. poate o numim performanta daca ajungem sa-l regretam pe Piturca sau Lucescu jr. Parca in vremurile alea mai vedeam ceva fotbal si goluri. Iordanescu e numit politic de P$D, omul n-are nici o treaba cu fotbalul la ora actuala. La sfarsitul meciului cu Grecia isi pupa icoanele, era fericit dupa un glorios 0-0 (meci de adormit). Asta da o "performanta", echipa ocupa un loc 7 mincinos raportat la ce fotbal presteaza...
  • -1 (1 vot)    
    din pacate ... (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:19)

    trebol [utilizator]

    cam are dreptate dom. Dumitru - cred ca nici lui nea Puiu nu ii vine sa creada ce a realizat ... asta e motivul pt. care pupa iconitele alea ...
  • 0 (0 voturi)    
    Acest loc 7 (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:43)

    bogdan1477 [utilizator]

    Acest loc 7 se datoreaza in primul rind grupei jenant de osoare in care am cazut, Cu o grecia care are 2 puncte, si in rest cu echipe foarte slabe. Cu Anglia, Tara Galilor, Olanda, putem juca 10 meciuri ca nu cistigam nici unul. Scoate maxim 2 egaluri.
    la ce jucatori avem, nici n-avem cum emite pretentii. Citi jucatori romani sunt angrenati in CL? Citi joaca in eurpa League? Citi ajung in primavara europeana a vrunei competitii? Avem doar jucatori care sunt rezerve la echipe de mina a doua din Spania sau Anglia sau titulari prin bulgaria sau Turcila la nou promovate.

    Asha ca faceti-va poze cu acest loc sapte, ca-n citeva luni o sa ne uitam la el de foarte, foarte jos.
  • 0 (2 voturi)    
    iordanescu (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:46)

    cristi [anonim]

    alte natii isi cinstesc eroiii (cu bunele si cu relele lor), de ce suntem noi asa cum suntem?
    • +2 (2 voturi)    
      LoL (Vineri, 18 septembrie 2015, 17:31)

      MMm [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Pentru ca la noi nu eroii ajung sa fie cinstiti, ci sarlatanii care profita de pe munca altora. Noi suntem natia care il jelim pe Vadim, nebunul pardon tribunul.