Plecarea italianului Walter Zenga de pe banca tehnica a produs socul pozitiv de care avea nevoie Dinamo. Dupa 5 etape de umilinta, in care au acumulat doar 3 puncte, "cainii rosii" s-au razbunat pe UTA, formatie incapabila sa repete prestatia foarte buna din meciul cu Rapid.

Fata de meciul cu Steaua, noul cuplu de antrenori ai campioanei "en titre", Dinu- Talnar, a operat doua schimbari inspirate in primul 11. Locurile lui Bostina si Claudiu Niculescu au fost luate de Catalin Munteanu si Bratu, ultimul numarandu-se printre cei mai buni oameni ai dinamovistilor in partida cu UTA.

Desi aradenii au avut inca de la inceput o evolutie modesta, limitandu-se la un joc defensiv, "haita" a intrat in meci foarte greu. Prima ocazie periculoasa la poarta oaspetilor s-a petrecut abia spre finalul primei reprize, cand Danciulescu l-a driblat pe Marne, iesit mult dintre buturi, dar a fost blocat de Daniel Chirita. In minutul 43, Adrian Cristea, cel mai activ jucator al gazdelor, deschide scorul printr-un sut superb din afara careului de 16 metri.

La reluare, acelasi Adrian Cristea reuseste un numar personal, punandu-l apoi in valoare pe Florin Bratu, care nu a avut de indeplinit decat o simpla formalitate, trimitand de la 5-6 metri balonul in plasa, in minutul 50. Dinamo continua sa apese pe acceleratie, iar in minutul 63, Bratu, servit excelent de Danciulescu, isi trece in cont "dubla", punctand tot din interiorul carelui dupa ce l-a driblat pe goalkeeper-ul aradean.

Singura tresarire de orgoliu a oaspetilor a avut loc la ultima faza a meciului, Adrian Drida marcand in poarta dinamovistilor golul de onoare al "Batranei Doamne". Dinamo obtine un succes de moral in fata a peste 4000 de spectatori, care au preferat sa sanctioneze "prin tacere", parcursul dezastruos din ultima vreme.