Latifundiarul din Pipera revine in forta

Becali: Daca buzoienii aveau bun simt, se dadeau din calea Stelei

de V.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 11:56 Sport | Fotbal

La putin timp dupa remiza inregistrata de Steaua pe terenul Gloriei Buzau, in etapa a 17-a din Liga 1, finantatorul ros-albastrilor a lansat un val de acuze asupra buzoienilor, care ar fi trebuit "sa se simta" si sa nu puna probleme echipei lui Marius Lacatus. Principala tinta a atacurilor lui Gigi Becali a fost patronul Gloriei Buzau, Constantin Bucur. "Credeam ca se bate cu Dinamo si cu CFR Cluj, dar el ce-a facut? A muscat mana care l-a crescut!", a spus Becali, invitat la Sport.ro sa comenteze prestatia jalnica a Stelei.

Dupa o perioada de timp in care si-a mai ponderat discursul agresiv datorita campaniei electorale, patronul Stelei a iesit din nou la rampa fiind revoltat de atitudinea Gloriei Buzau, care "s-a incapatanat" sa-i incurce pe ros-albastrii in ultima etapa a turului Ligii 1.

La inceptul stagiunii, Steaua i-a cedat la Buzau, fara pretentii financiare, pe Litu, Simion, Tudose, Iacob si Ochirosii, motiv pentru care multa lume, inclusiv Gigi Becali, a confundat gruparea din Crang cu "satelitul" neoficial al  ros-albastrilor. Mai mult, finantatorul din Ghencea s-a erijat, la un moment dat, in directorul tehnic al buzoienilor, spunandu-i antrenorului Ilie Stan, la partida cu CFR Cluj, ce schimbari tactice sa opereze.

Spre surprinderea lui Becali, meciul direct dintre Gloria Buzau si Steaua a coincis cu o disputa "pe viata si pe moarte", gazdele reusind in extremis sa "scoata" un punct, gratie veteranului Romeo Bunica.

Faptul ca buzoienii si-au aparat corect sansele, l-a "scos din sarite" pe latifundiarul din Pipera, care a lansat un val de acuze asupra elevilor lui Stefan Stoica, dar si impotriva finantatorului, Constantin Bucur.

"Eu am fost caracter si nu i-am spus lui Fane Stoica sa se dea la o parte, dar ma asteptam ca el sa aiba bun simt. Nu credeam ca Buzaul o sa-mi faca asa ceva. In viata mea nu m-am simtit atit de prost ca acum. Eu am creat ce e la Buzau si cei de acolo si-au impuscat stapanul in somn. Credeam ca Bucur se bate cu Dinamo si CFR Cluj, dar el ce-a facut? A muscat mana care l-a crescut!", a spus Gigi Becali.

In pofida unei noi prestatii jalnice a Stelei, Gigi Becali nu i-a tras la raspundere pentru acest rezultat pe jucatorii lui Lacatus, finantatorul din Ghencea considerand ca el este singurul vinovat pentru semiesecul de la Buzau.




















88 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    becalul tot vanghel ramane... (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 14:50)

    horace [utilizator]

    si mai vorbea de barbatie...
    • +2 (2 voturi)    
      Clauze (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 16:21)

      Q [anonim] i-a raspuns lui horace

      Daca berbecu' asta avea creier, putea pune o clauza la imprumutul jucatorilor prin care acestia sa nu poata juca impotriva echipei lui. Multe cluburi pun astfel de clauze, mai ales cand jucatorul imprumutat joaca la o echipa din aceeasi liga. Dar unde creier nu e, prostie este....
      • 0 (0 voturi)    
        pai n-a jucat nici un jucator imprumutat de steaua (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 18:15)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Q

        Nu ia bagat Stoica.
  • 0 (0 voturi)    
    la mintea lui becali (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 16:18)

    florin [anonim]

    ce n-ai invatat in copilarie se vede la batranete. poti sa-i ceri bani lui becali ca are multi. la minte e sarac
  • 0 (0 voturi)    
    cum ramane cu "cinstea" echipelor bucurestene? (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 16:26)

    clujean [anonim]

    adica acuzam cefereul ca nu joaca cinstit dar ne dam de gol spunand ca am cumparat "supunerea" unei echipe de provincie? ete scartz!
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 16:32)

    tractoristu [anonim]

    ce penibil. inca o data avem dovada existentei cooperativei
  • 0 (0 voturi)    
    A innebunit de tot ciobanul! (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 16:58)

    Spectator [anonim]

    Va sa zica, orice echipa care isi apara sansele si indrazneste sa scoata puncte in fata adunaturii de jalnice figuri de la Steaua, merita sa fie atacata de ciobanul dement. Pai atunci dati-i Cupa (oricare ar vrea el), si luptati voi ceilalti pentru locul doi. Individ patologic.
  • 0 (0 voturi)    
    Doua vaci (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 18:03)

    Aurel [anonim]

    Jiji a vrut sa suga la doua vaci, dar una era bou.
  • 0 (0 voturi)    
    bucur (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 18:19)

    gigi [anonim]

    Asa patesti cand tii in jurulb tau niste idioti ca Bucur, Sponte, Dancu (fost Curca) si Tudorache
  • +2 (2 voturi)    
    declaratii incredibile (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 19:08)

    dan [anonim]

    daca membrii federatiei ar avea "sange in instalatie"ar trebui sa trimita "steaua lu jiji" si satelitul in divizia C.acum au dovada existentei aranjamentelor...acest campionat este profund viciat.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu chiar (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 20:57)

      nashu_mare [anonim] i-a raspuns lui dan

      Din contra, acum se vede ca e "pe bune" campionatul.
  • 0 (0 voturi)    
    branza (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 19:58)

    alex [anonim]

    Ne mai miram ca jucatorii nostri au o mentalitate de perdanti, dar nu ar trebui sa ne miram daca asa sunt invatati. Aici e vorba de sport, nu de datorii de afaceri. Iar sportul se joaca pe goluri si puncte, onoarea se obtine/pastreaza prin lupta corecta in teren. Felicitari Gloria pentru o lectie de onoare!<br/>.<br/>Si ca sa fiu in ton cu Dl Becali, &quot;frate frate da branza-i pe bani&quot;... :)
    • 0 (0 voturi)    
      domnul... (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 21:55)

      ady [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nu-i zi domn, ca-l jignesti...
  • 0 (0 voturi)    
    Performanta la romani (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 21:30)

    bogdan [anonim]

    Abia astept sa vad un podium exclusiv format din echipele din afara satului bucuresti; abia astept sa aud cum &quot;finantatorii&quot; impreuna cu &quot;creatorii&quot; fotbalului de pe dimbovita vor privi meciurile internationale inter-cluburi la televizor, cu un sac de seminte linga ei. Ca doar la asta se pricep cel mai bine: la spart seminte. Hai CFR ! Hai TIMISOARA ! Hai VASLUI! Hai BISTRITA! Hai BRASOV ! Numai asa mai avem sanse sa-l vedem si sa-l ascultam mai putin pe cetateanul Gheorghe Becali
  • 0 (0 voturi)    
    infractor (Duminică, 2 decembrie 2007, 0:59)

    procurorul [anonim]

    infractorul indrazneste sa faca apologia infractiunii... a
  • 0 (0 voturi)    
    Mda.. (Duminică, 2 decembrie 2007, 8:42)

    Stefan [anonim]

    Eu inteleg ca Becali ajuta Buzau financiar, dar este rusinos oricum sa nu-i poti invinge corect. Atunci ce pretentii mai ai cu Arsenal?
  • 0 (0 voturi)    
    jiji (Duminică, 2 decembrie 2007, 8:48)

    gabi [anonim]

    ar trebui ca federatia sau liga sa se autosesiseze in legatura cu aceste afirmatii ale ciobanului latifundiar .Pana unde si pana cand vom mai inghitii toate behaielile acestui individ ?
  • 0 (0 voturi)    
    zici jiji si... (Duminică, 2 decembrie 2007, 9:47)

    johny [anonim]

    eu sunt stelist de mic si mereu voi fi, dar prefer sa fim cinstiti si sa [ierdem campionatul decat sa-l castigam cu blaturi (ca dinamo)
  • 0 (0 voturi)    
    daca exista justitie in romania (Duminică, 2 decembrie 2007, 13:10)

    gabi [anonim]

    erai in parnaie de mult
  • 0 (0 voturi)    
    Oile mele (Duminică, 2 decembrie 2007, 16:31)

    Becali [anonim]

    Un carlan, un marlan, 3 turcane, 2 batali, 15 merinos, 5 turcane, 7 tigaie, 4 berbeci. Asta e stana mea si fac ce vreau cu ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Brr oita brrrrrrrr ! (Duminică, 2 decembrie 2007, 17:02)

    Liv [anonim]

    De cand un individ de asemenea teapa are pretentii ca numai el are dreptul sa castige? Ce, el este singurul care are voie sa stabileasca cine sa castige? si cum sa arate clasamentul? Si ce daca este pe nu-s ce loc in topul mld-rilor. Are toval, nu obraz. Si inca ceva; numai Satul cu ministri are voie sa ocupe locurile 1 - 3 in clasament In ordinea dictata de Jiji oierul? Al naibi machidon.Tul undeva.
  • 0 (0 voturi)    
    alo (Duminică, 2 decembrie 2007, 17:46)

    Alpha [anonim]

    alo DNA ?????