Europa League: FC Steaua - Rosenborg 0-3/ Ca si eliminati

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 20 august 2015, 20:30 Sport | Fotbal

FC Steaua vs Rosenborg
Foto: steauafc.com
Steaua este tot mai aproape de o eliminare din cupele europene (sezonul 2015-2016), dupa ce a pierdut, pe "Arena Nationala", mansa tur cu Rosenborg, din play-off-ul Europa League. Norvegienii s-au impus cu 3-0, dupa o partida in care campioana Romaniei si-a aratat limitele: nu a stiut sa speculeze ocaziile bune pe care le-a avut si a fost naiva in aparare. Returul (de peste o saptamana) se anunta unul de palmares pentru echipa bucuresteana.

Statistica partidei Steaua vs Rosenborg:

Cornere: 10-3
Atacuri: 46-39
Cartonase galbene: 1-2
Goluri: 0-3
Ocazii pe poarta: 6-4
Ocazii de poarta: 10-7
Offside: 4-3
Faulturi comise: 7-15 (sursa Uefa.com)


Desfasurarea Live Text a partidei Steaua vs Rosenborg:

Final de partida: Steaua - Rosenborg 0-3, nu sunt multe de spus dupa un asemenea meci si un asemenea rezultat 


90+3'
Jensen inscrie din lateral, cu un sut la coltul lung, dupa ce Cojocaru reusise sa respinga un sut din apropiere. Steaua este la pamant. Calificarea este aproape jucata...
 

88' Actiune scoala a oaspetilor, Tosca respinge din fata portii o centrare pe care scria 3-0

Steaua se zbate pe acest final de partida, insa fara rezultat

79' Lovitura de cap a lui Tade se duce peste poarta norvegienilor

76'
De Lanlay l-a inlocuit pe Helland

75' Iancu a intrat in locul lui Alcenat

71'
Jensen primeste cartonasul galben

70' Dupa un corner executat de pe partea stanga, mingea ajunge, printr-o padure pe picioare, la Tade, insa devierea acestuia nu poate introduce mingea in poarta - ocazie mare pentru atacantul Stelei


67'
Helland primeste o pasa pe partea dreapta (pe reluari se poate observa ca a fost offside), il intoarce pe
Guilherme si suteaza la coltul lung: 2-0 pentru Rosenborg

66' Konradsen i-a luat locul lui
Midtsjo

64' Stanciu il gaseste perfect pe Chipciu, acesta intoarce un adversar, suteaza din pozitie ideala, insa mingea loveste bara. Cea mai mare ocazie pentru Steaua

61' Mikkelsen patrunde pe partea stanga, suteaza cu mult efect la coltul lung, de la marginea careului mare, iar Cojocaru nu mai poate inverveni. Rosenborg deschide scorul pe Arena Nationala


59', 60' Dubla ocazie pentru Steaua: Tosca si Papp trec pe langa deschiderea scorului

Steaua incearca sa puna presiune pe norvegieni, insa actiunile campioanei Romaniei sunt previzibile

48' Chipciu intoarce doi adversari, ii paseaza lui Stanciu, insa sutul acestuia (unul slab) este deviat de apararea oaspetilor

46' Hamroun (accidentat) a fost inlocuit de Stanciu

A inceput repriza a doua

Pauza pe Arena Nationala: Steaua - Rosenborg 0-0

44' Ocazie mare pentru oaspeti: pe un contraatac, mingea ajunge la Jensen, insa sutul acestuia din apropiere este blocat de Papp

Dupa cateva minute mai "agitate", jocul se calmeaza

35' Adi Popa intoarce un adversar in marginea careului mare, suteaza cu mult efect (in stilul Del Piero), dar mingea nu gaseste tinta

31' Sutul lui Muniru, in diagonala, ocoleste poarta lui Andre Hansen

29' Chipciu inventeaza o pasa pentru Tade, acesta patrunde in careul oaspetilor, insa sutul la coltul lung se duce putin pe langa bara - a fost cea mai mare ocazie de gol a campioanei Romaniei

26' Muniru trimite acrobatic de la marginea careului mare, insa Andre Hansen reuseste sa evite golul

24' De la degajarea portarului, norvegienii ating de trei ori mingea, aceasta ajunge la Mikkelsen, dar sutul acestuia se duce putin pe langa poarta lui Cojocaru

Fara sa aiba probabil asta in plan, Steaua este obligata sa se apere. Rosenborg gaseste culoarele cu lejeritate, norvegienii arata mai bine in acest prim sfert de ora  

9' Gasit cu o pasa inteligenta la aproximativ 20 de metri de poarta oaspetilor, Hamroun suteaza in Tade

Rosenborg are o viteza superioara in acest debut de meci. De asemenea, oaspetii sunt mai puternici din punct de vedere fizic

7' Helland suteaza din afara careului mare, mingea se duce peste poarta Stelei

Norvegienii dezvolta frumos pe benzi, mingea ajunge rapid in careul lui Cojocaru

2' Prima ocazie de gol a meciului: o centrare in careul oaspetilor il gaseste nepregatit pe Chipciu (balonul a venit de la un adversar), iar executia acestuia cu capul nu ii pune probleme lui Andre Hansen

A inceput partida pe Arena Nationala

Echipe:

Steaua:
Cojocaru - Alcenat, Papp, Toşca, Guilherme - Muniru, L. Filip - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu - Tade

Rezerve:
Nita, Rapa, Carp, N. Stanciu, Tudorie, Tahar, G. Iancu.

Rosenborg:
Andre Hansen - Svensson, Bjordal, Eyjolfsson, Skjelvik - Jensen, Selnaes, Midtsjo - Helland, Soderlund, Mikkelsen

Rezerve:
Al. Hansen, Dorsin, Pedersen, Stamnestro, Konradsen, Vilhjalmsson, De Lanlay.




















11148 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Fotbal (Joi, 20 august 2015, 21:16)

    Vasile [anonim]

    Aveti vreo justificare pentru ca nu ati scris un cuvant despre meciul Astrei ?
    Ce nu va convine ? Jocul cui il faceti ? Nu este tot o reprezentanta a fortbalului din Romania ? Care nu afost ridiculizata de o echipa de 2 bani ca Partizan Belgrad !
    • +17 (25 voturi)    
      Astra a jucat fotbal (Joi, 20 august 2015, 22:07)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      frumos, a si cistigat meciul. Dar daca nu-i echipa oierului nu primeste publicitate, ce stim noi.
      steluta nu se dezminte, joaca bezmetic ca de obicei.
      Daca ei numesc fotbal bulibaseala de pe teren ... atunci sa se uite la fotbal adevarat.

      Noroc ca mai exista tenis.
      • +15 (19 voturi)    
        Felicitari (Joi, 20 august 2015, 22:50)

        cicibau [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Astrei pentru rezultat. Cat despre faptul ca oierul apare in permanenta e ca asta vor oamenii circ si paine. Altceva nu se vinde. Uitati-va la cate stiri de 2 lei cu titluri pompoase si totusi cate accesari sunt pe acele stiri. Steaua vrea performanta cu un oier patron si un antrenor care nu are nici macar bacul nu il are luat. Asa vrem sa ajungem in Europa cu trei sferturi de echipa incropita intr-o luna si cu un antrenor care nu e antrenor.
        • +5 (11 voturi)    
          da, felicitari ei se pot califica (Joi, 20 august 2015, 23:17)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui cicibau

          Acum citiva ani era antrenor Bergodi la Steaua si a alcatuit o echipa doar cu pusti de 18-19 ani . Tin minte ca in meciurile de calificare a jucat fotbal adevarat, 4-1 cu Glagow R in deplasare si s-au calificat in grupe . Trebuiau doar sa joace impreuna citiva ani.
          Daca avea rabdare jiji acum avea echipa de primavara CL cu acei jucatori, asa are o turma.

          Cel putin Astra a stat bine pe teren si a jucat totusi cu o echipa mult mai bine cotata.

          Le doresc succes celor de la Astra in retur, se pot califica.
        • +3 (5 voturi)    
          solutie (Vineri, 21 august 2015, 8:55)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cicibau

          singura solutie pentru a scapa de bombardamentul stirilor cu ciobanul si stana lui e sa nu mai deschidem niciun articol referitor la ei.asa s-ar constata in timp ca nu au trafic si s-ar remedia lucrurile.asta insa ar trebui sa o facem majoritatea ,pentru ca doar cu o floare nu se face primavara.
          • 0 (4 voturi)    
            CORECT ! (Vineri, 21 august 2015, 9:31)

            ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            Solutia e corecta .Eu am inceput sa schimb canalul de mult .
            Tare mult as vrea insa, ca DNA-ul sa ancheteze modul in care STEAUA a ajuns in propietatea acestui individ. Cit a dat, si mai ales cine a luat .... Din 72 pina in 90 am cotizat de voie sau de nevoie cite 25 lei pe luna, retinuti pe statul de plata. Altii , cu siguranta, au cotizat mai mult. Unde sunt acei bani ?? STEAUA nu este a lui becali!!!! FCSB sa se inscrie in liga a-7-a !!!!!
    • +10 (16 voturi)    
      ... (Joi, 20 august 2015, 23:04)

      ijohn [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      In caz ca n-ai observat, la fiecare meci al stelei exista un articol, inclusiv la cele din campionat.
      Despre celelalte echipe nu se scrie nimic.
      Sau chiar aveai impresia ca sunt nepartinitori?
      • +5 (9 voturi)    
        stelistii FCSB : cam PIONI (Vineri, 21 august 2015, 1:48)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui ijohn

        HN le tine degeaba partea....
        Sunt de ras....
        Bravo Astra!
    • +9 (11 voturi)    
      STEAUA tuturor (Vineri, 21 august 2015, 8:15)

      AlexandruA [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Mass-media, prin promovarea excesiva, pana la saturatie, a reusit sa faca din Steaua o echipa antipatica pentru multi. Mi se face greata cand aud stirile din sport incepand cu cuvantul "Steaua". Si asta nu numai la Protv (creatorii personajului Becali), ci si la posturi de radio ca Europaaa- eeeeffeeeem sau chiar la posturile nationale de radio si TV.
      Alte echipe aproape ca nu mai exista.
      • +2 (6 voturi)    
        Daca mass-media... (Vineri, 21 august 2015, 9:33)

        stan [anonim] i-a raspuns lui AlexandruA

        "umfla" la ei ...astia au ajuns ca broasca din poveste ! S-a umflat pana a ...crapat !
        Na, ca ati ajuns la fundul sacului ! Acum sa-i vad pe astia din televiziuni, cum ne explica ei, ca pe teren nu a fost decat o singura echipa, si au jucat asa de bineeee, ca si-au dat-o singuri in poarta, "confundand" echipeleee !!! Mai ramane sa apara si Radoi sa "felicite" echipa ca a jucat perfect, insa "arbitrul" nu a tinut cu ei...
        Bah, astia de la SCSB, voua nu va este rusine ?
        Ca de la "jiji" nu am nici-o pretentie...
    • -1 (7 voturi)    
      Nu te mai agita! (Vineri, 21 august 2015, 8:39)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      HN a scris si despre jocul Astrei, asa ca..... Cat despre Partizan, aceasta se va califica in grupele UCL, in meciul retur, asa ca.... Cata indignare in comentariile hater-ilor antistelisti! Nimic nou sub soare. Steaua va trece si peste aceste momente mai grele. Se mai intampla asa in viata oricarei echipe, asa ca va invit sa "cantati" si pe la alte "mese". Uite, pe prosport.ro de exemplu, locul preferat al tagmei antisteliste!
      • +3 (5 voturi)    
        ce prosrpot ma?! (Vineri, 21 august 2015, 11:04)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

        ca si gsp si prosport sunt pro-steaua
  • +13 (17 voturi)    
    Normal (Joi, 20 august 2015, 22:51)

    nick24 [utilizator]

    Ați vândut toți jucătorii buni în fiecare an!
    Chiar credeați că vă puteți califica?
    Acum să-l văd pe Jiji, ce va face?
    • +1 (5 voturi)    
      Se duce la muntele ATHOS sa se roage !! (Vineri, 21 august 2015, 9:47)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Problema este ca se intoarce , nu ramine acolo sa scapam de el.
      PS La banii care i-a invirtit , in loc sa-i dea la popi, mai bine infiinta/sustinea cite un liceu de sport in fiecare judet !! Acum ar fi avut jucatori pt. 3 echipe. Si ar mai fi aparut si citiva hanbalisti , atleti etc.etc...Bisnita cu blugi/brinza/terenuri e una, fotbalul in simplitatea lui e cu totul altceva.
  • +3 (5 voturi)    
    Steaua cui? (Joi, 20 august 2015, 23:07)

    Smarttool [utilizator]

    Unde esti tu steaua?
  • +6 (8 voturi)    
    Previzibil (Joi, 20 august 2015, 23:08)

    Trojan.H [utilizator]

    Va fi din ce in ce mai rau.
  • +3 (7 voturi)    
    In viata mea . . . (Vineri, 21 august 2015, 6:46)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu am vazut o echipa in care toti jucatorii sa refuze responsabilitatea sutului decisiv. Doar Chipciu (umbra celui de altadata) a sutat o data si atunci in bara. Au fost zeci de pase date in lateral cand de fapt jucatorul avea pozitie buna de sut spre poarta. Steaua pierde in general pentru ca nu are spontaneitate in atac cautand permanent schema care sa ii aduca in pozitie de gol sigur. Antrenor de trei lulele!
  • +1 (5 voturi)    
    FCSPipera, (Vineri, 21 august 2015, 11:27)

    verid [utilizator]

    A dovedit încă odată ca este doar o echipă de pluton,ridicată la nivel de campioană de oamenii lui Deaconu,consilierul lui Vassaras. O echipă distrusă de analfabetul pușcăriaș,care crede ca înțelege ceva din fenomenul fotbalistic. Îmi pare rău de Radoi care dacă ar avea puțin bun simț,ar pleca imediat de acolo,realizând ca nu se pricepe la misiunea de antrenor și nici nu are studiile necesare pentru a sfătui jucătorii în timpul meciului.
    P.S. niciodată în istoria să Steaua nu a avut o echipă atât de slabă ca această. Nu cred ca în lotul Stelei se poate găsi un jucător demn de Liga1.
  • 0 (2 voturi)    
    FCSB (Vineri, 21 august 2015, 16:08)

    Irist [utilizator]

    Chiar mi-a parut bine ca FCSBecali a luat bataie - credeam ca nu voi auzi a doua zi numai steaua, steaua, steaua... Stiti cum ar fi castigat FCSBecali? - daca era arbitru Tudor.
    Bravo Astra si Sumudica care de fiecare data le trage cate o smetie asa-zisilor stelisti.