Echipa Dinamo Bucuresti a urcat pe prima pozitie a clasamentului Ligii I de fotbal, in urma victoriei inregistrate pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), in fata formatiei FC Voluntari, joi seara, in ultimul meci al etapei a 6-a, potrivit Agerpres.

Dinamo a deschis scorul in minutul 34, prin mijlocasul Steliano Filip, care a recuperat balonul la 20 m de poarta adversa, a patruns in careu si a sutat in diagonala, invingandu-l pe portarul Balauru.

Gazdele si-au majorat avantajul in repriza secunda, in urma unei actiuni in flancul stang a camerunezului Fai, care i-a centrat perfect lui Cosmin Matei, iar acesta a inscris fara probleme din interiorul careului (min.56).

Rezultatul final al intalnirii din soseaua Stefan cel Mare a fost stabilit de Dorin Rotariu, care a marcat al treilea gol al alb-rosilor, la cateva minute dupa intrarea sa pe teren, in urma unei pase a lui Bogdan Gavrila (min.63).

Gratie acestui succes, Dinamo a acumulat 12 puncte, cu unul mai mult decat Astra Giurgiu, ocupanta locului secund, care a castigat miercuri derby-ul etapei cu Steaua Bucuresti, campioana en titre (2-0).

FC Dinamo Bucuresti - Voluntari 3-0 (1-0), stadion "Dinamo" - Bucuresti

Au marcat: Steliano Filip (34), Cosmin Matei (56), Dorin Rotariu (63).

Arbitru: Florin Marcu (Oradea); asistenti: Vladimir Urzica (Piatra Neamt) si Daniel Hulubei (Vaslui): arbitru de rezerva: Adrian Ilyes (Ploiesti).

Observatori: Corneliu Fecioru (Bucuresti) - CCA si Iulius Nemteanu (Ghermanesti) - LPF.