Steaua a remizat duminica (0-0), pe teren propriu, cu Dinamo, in derbiul etapei a V-a a Ligii I, disputat pe Arena Nationala. La partida de pe Arena Nationala au asistat aproximativ 28.000 de spectatori, dintre care 8.000 de fani dinamovisti. Meciul a fost intrerupt cateva minute din cauza petardelor aruncate pe teren, potrivit Mediafax.

Steaua BucurestiFoto: HotNews / DP

In minutul 51, executarea unei lovituri libere a echipei Dinamo a fost intarziata cu doua minute, dupa ce o petarda a galeriei dinamoviste a fost aruncata la aproximativ un metru de centralul Ovidiu Hategan si jucatorii stelisti Adrian Popa si Sulley Muniru.

La cateva minute dupa acest incident, din sectorul rezervat suporterilor stelisti a fost aruncata o petarda la aproximativ doi metri de portarul dinamovist Vitautas Cerniauskas.

In urma acestor incidente, organizatorii i-au avertizat la statia de amplificare pe spectatorii prezenti sa nu mai arunce materiale pirotehnice in teren, deoarece exista riscul intreruperii partidei.

Din sectorul rezervat galeriei dinamoviste a fost aruncat un scaun, iar suporterii au aprins mai multe faclii care au produs un mic incendiu in peluza, dar care a fost stins de pompieri.

Steaua Bucuresti: Cojocaru - Alcenat (Tahar '87), Varela, Tosca, Guilherme - Muniru, Breeveld (Tudorie '62) - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu (Mihalcea '82) - Tade. Director sportiv: Mirel Radoi.

Dinamo Bucuresti: Cerniauskas - Feussi (Nedelcearu '46), A. Marc, Mevlja, Fai - Vojnovici, Filip - C. Matei (Serban '69), D. Rotariu (P. Petre '64), Lazar - Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonase galbene: Hamroun '43 / Fai '32, Vojnovici '70, Cerniauskas '90+2.

Arbitri: Ovidiu Hategan (central) - Vasile Marinescu, Adrian Radu Ghinguleac (asistenti) - Dragos Istrate (rezerva).

Observatori: Adrian Vidan, Mircea Calin.