Echipa CSMS Iasi a invins cu scorul de 2-1 (2-0) formatia CFR Cluj, intr-o partida din cadrul etapei a 5-a a Ligii 1 de fotbal, disputata vineri seara pe stadionul din Copou, noteaza Agerpres.

Gazdele au deschis scorul in urma unei lovituri de la 11 m, transformata de Bojan Golubovic (min.24), dupa o faza in care arbitrul i-a aratat cartonasul rosu portarului clujean Mihai Minca, pentru un fault din postura de ultim aparator. Iesenii si-au majorat avantajul in urma reusitei lui Andrei Enescu, cu sapte minute inainte de pauza.

Oaspetii au redus din handicap in minutul 78, in urma unui penalty acordat destul de usor de catre arbitru si transformat de Ionut Larie.

Gratie acestui succes, CSMS Iasi a urcat provizoriu pe prima pozitiei a clasamentului Ligii 1, cu 10 puncte acumulate in primele cinci etape ale sezonului.

CSMS Iasi - CFR Cluj 2-1 (2-0), stadion "Emil Alexandrescu" - Iasi

Au marcat: Bojan Golubovic (24 - penalty), Andrei Enescu (38), respectiv Ionut Larie (78).

Cartonas rosu: Mihai Minca (21)