Romania a urcat pe locul 7 in clasamentul FIFA, cea mai buna clasare de dupa 1997

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 6 august 2015, 12:39 Sport | Fotbal

FIFA
Foto: Facebook
Echipa nationala de fotbal a Romaniei a urcat de pe locul 8 pe 7, cu 1.166 de puncte, in ierarhia FIFA Coca-Cola anuntata joi, tricolorii ocupand aceeasi pozitie in decembrie 1997, informeaza Mediafax.

Nationala pregatita de Anghel Iordanescu devanseaza in actualul clasament FIFA tari cu fotbal dezvoltat, precum Anglia (locul 8), Spania (11), Italia (16) si Franta (23).

Liderul clasamentului este in continuare Argentina, cu 1.425 de puncte.

Adversarele Romaniei in preliminariile Campionatului European din 2016 au urmatoarele clasari: Ungaria - pozitia 35, cu 763 puncte (coborare patru locuri), Irlanda de Nord - pozitia 40, cu 721 de puncte (coborare trei locuri), Grecia - pozitia 44, cu 661 de puncte (aceeasi pozitie ca luna trecuta), Insulele Feroe - pozitia 75, cu 456 de puncte (coborare un loc) si Finlanda - pozitia 89, cu 371 de puncte (urcare un loc).

Adversarele "tricolorilor"din preliminariile Cupei Mondiale din 2018 au urmatoarele clasari: Danemarca - locul 25, cu 876 de puncte (coborare un loc), Polonia - 33, cu 769 de puncte (coborare trei locuri), Muntenegru - 77, cu 423 de puncte (urcare patru locuri), Armenia - 88, cu 373 de puncte (urcare un loc), Kazahstan - 141, cu 193 de puncte (urcare un loc).

Primele 15 locuri in clasamentul FIFA sunt ocupate de urmatoarele reprezentative:


1. Argentina 1.425 puncte;

2. Belgia 1.244;

3. Germania 1.226:

4. Columbia 1.218;

5. Brazilia 1.186;

6. Portugalia 1.177;

7. Romania 1.166;

8. Anglia 1.157;

9. Tara Galilor 1.155;

10. Chile 1.124;

11. Spania 1.110;

12. Olanda 1.032;

13. Croatia 1.023;

14. Slovacia 1.016;

15. Austria 1.016.




















3860 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Bună clasarea (Joi, 6 august 2015, 13:26)

    andreitr [utilizator]

    Dar pe ce criterii? Că noi rezultate nu prea avem...
    • +4 (4 voturi)    
      ba da, avem, dar la amicale (Joi, 6 august 2015, 15:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Clasamentul Fifa ia in considerare in egala masura meciurile amicale, cat si cele oficiale. Romania a castigat meciurile amicale pt ca si-a ales echpe de mana a doua si a treia....dar, la primul meci cu un adversar de calibru, se va face de ras.
      • 0 (0 voturi)    
        FIFA (Vineri, 7 august 2015, 13:44)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Si-a gasit si Romania nash pe masura.
    • +3 (3 voturi)    
      se apropie 1 aprilie pe undevaa... (Joi, 6 august 2015, 20:59)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui andreitr

      tre sa fie o gluma...noi avem emotii si cu insulele feroe :)
  • +17 (17 voturi)    
    Hai ca in curand ii luam si pe brazilieni (Joi, 6 august 2015, 13:59)

    RUKidding? [anonim]

    Si daca suntem baieti destepti, mai jucam 2-3 meciuri amicale cu Andorra, ii rupem si ajungem primul loc...
  • +7 (9 voturi)    
    peste spania si olanda :) (Joi, 6 august 2015, 14:22)

    tecumseh [utilizator]

    e si halep in clasamentul asta ? pe cat ?
    • +2 (4 voturi)    
      Este, este, mai sus de locul 1 (Joi, 6 august 2015, 15:50)

      RUKidding? [anonim] i-a raspuns lui tecumseh

      Cum zic francezii la ciclism "Hors catégorie"...
  • +11 (11 voturi)    
    manipulare (Joi, 6 august 2015, 14:36)

    Manole [anonim]

    Manipularea prin statistică... În zilele în care echipa fanion se face de râs pe unde joacă, eliminată din Champions League, naționala ajunge pe locul 7 în lume și locul 4 în Europa, la aproape 20 de ani de când nu ne-am mai calificat la un turneu final... Jucătorii noțtri nu mai fac față nici la arabi... Mai încet cu clasamentele astea!
  • +8 (8 voturi)    
    Tare! (Joi, 6 august 2015, 16:20)

    EMP [utilizator]

    Eu cred ca Sepp Blatter are o aplicatie pe calculator de tip "Generate Random Selection". O fi facut un curs de programatori la seral. Altfel nu-mi explic cum de e Romania pe locul 7.
    Mai ramane sa anunte maine Comisia Europeana ca Romania e pe locul 3 in Europa la standard de viata, dupa Portugalia si Ungaria dar inaintea Germaniei si a intregii Peninsule Scandinave.
  • +3 (3 voturi)    
    Vai de fundul nostru... (Joi, 6 august 2015, 17:58)

    gigi marga [anonim]

    Aici suna ca in intreprinderile de stat: muncesti bine si esti "de neinlocuit"? foarte bine, stai acolo in timp ce chiulangii sunt promovati!
  • +4 (4 voturi)    
    Clasament virusat (Joi, 6 august 2015, 18:28)

    Wanheda [utilizator]

    de o echipa de trojani cocalari.
  • +6 (6 voturi)    
    locul 7 fara sa fi participat la ultimulC.M. !? (Joi, 6 august 2015, 18:33)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cred ca e un clasament fals, nici nu ma intereseaza criteriile din moment ce este un clasament fifa.
  • +5 (5 voturi)    
    La ce debandadă e la FIFA (Joi, 6 august 2015, 22:54)

    mr_mojo [utilizator]

    Orice e posibil, inclusiv aberația asta. La ora actuala echipa de fotbal a României ia bătaie de la peste 50 de alte naționale, dar se află pe locul 7. Din păcate asta dă apă la moară valutiștilor de la FRF care vor spune că avem rezultate...