Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a terminat la egalitate cu Fenerbahce Istanbul, 0-0, marti seara, in prima masa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, scrie Agerpres.

Vicecampioana Ucrainei a rezistat sub privirile a 48.210 spectatori, in fata unei echipe la care au jucat nume precum Nani, van Persie, Raul Meireles, Diego, Simon Kjaer sau Bruno Alves.

Albanezii de la Skenderbeu s-au impus in Republica Moldova, cu scorul de 2-0, in fata echipei Milsami Orhei, la care atacantul roman Cristian Bud a fost integralist. Romeo Surdu nu a jucat la formatia de peste Prut. Oaspetii s-au impus prin dubla lui Hamdi Salihi.

Un pas mare spre play-off a facut si Monaco, dupa succesul cu 3-1 de la Berna, in dauna echipei Young Boys.

Atacantul nigerian Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a marcat un gol pentru Sparta Praga, care a remizat la Moscova cu echipa locala TSKA, 2-2. Fatai a inceput ca titular si a iesit de pe teren in minutul 57.

Dinamo Zagreb, cu internationalul roman Alexandru Matel titular, a fost tinuta in sah de Molde, pe teren propriu, scor 1-1. Matel a fost inlocuit in minutul 56 cu portughezul Ivo Pinto (ex-CFR Cluj).