Formatia ACS Poli Timisoara a obtinut prima victorie in actuala editie a Ligii I, dupa ce a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa FC Botosani, in ultimul meci al etapei a treia, informeaza Mediafax.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Elek in minutul 65, dupa o pasa de la Zicu.

ACS Poli Timisoara: Pap - Belu, Luchin, Scutaru, Popescu - Melinte, Llorente, Hernandez (Sarmov '87) - Boldea (Barbut '26), Elek (Rufino '74), Zicu. Antrenor: Dan Alexa

FC Botosani: Plesca - Plamada (Brata '71), Cordos (Robertson '66), Miron, Acsinte - Cucu (Gonzalo '46), Raul Costin - Ivanovici, Vasvari, Neziri - Hadnagy. Antrenor: Leo Grozavu

Cartonase galbene: Boldea '7, Llorente '43, Popescu '56 / Acsinte '20, Cucu '26, Vasvari '59, Miron '88

Meciul a fost abitrat de Ovidiu Hategan, ajutat de asistentii Alexandru Cerei si Gabriel Barjac. Rezerva a fost Denis Haidiner. Observatorii intalnirii de la Timisoara au fost Marian Salomir si Ioan Bogdan.

Startul meciului a fost intarziat aproximativ 30 de minute, din cauza unor probleme cu legitimatiile a trei jucatori. Fotbalistilor Alexandru Curtean si Andrei Artean de la ACS Poli si Dimitrov de la FC Botosani le-au expirat vizele provizorii, astfel ca a fost nevoie de inlocuirea lor.

Rezultate inregistrate in partidele disputate, vineri, sambata, duminica si luni, in etapa a treia a Ligii I, si clasamentul competitiei: