FC Botosani a fost invinsa de formatia poloneza Legia Varsovia cu scorul de 3-0 (2-0), joi seara, pe Stadionul Municipal din Botosani, in mansa secunda a turului doi preliminar al Europa League la fotbal, dupa ce fusese invinsa si in primul joc, cu 1-0, potrivit Agerpres.

UPDATE Asta Giurgiu a terminat la egalitate, scor 0-0, returul cu formatia scotiana Inverness Caledonian Thistle si se califica mai departe gratie victoriei din meciul tur, scor 1-0.

Botosanenii, debutanti in cupele europene, au fost eliminati din competitie dupa un esec drastic pe teren propriu, care putea fi chiar mai mare.

Echipa antrenata de Leo Grozavu a evoluat sub nivelul aratat la Varsovia, gafand nepermis, in special prin fundasul Cordos, coautor moral la primele doua goluri.

Guilherme a marcat pentru vicecampioana Poloniei in minutul 7, dupa o contra pornita de la eroarea lui Andrei Cordos. Legia si-a majorat avantajul in minutul 38, prin Nemanja Nikolic, dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Florin Acsinte asupra internationalului maghiar. Al treilea gol al oaspetilor a fost marcat de Aleksandar Prijovic (83), scapat singur cu portarul din pozitie suspecta de ofsaid.

Bucovinenii au avut o perioada buna dupa primul sfert de ora, cu trei ocazii in decurs de cateva minute: Raul Costin (15) a tras din marginea careului, dar mingea a trecut razant cu bara portii fostului sau coechipier de la FC Vaslui, Dusan Kuciak; Hadnagy (16) a tras bine de la circa 20 de metri, dar Kuciak a deturnat in corner; portarul slovac a fost la post si la lovitura libera de la 22 m executata de Croitoru (18), respingand in corner.

Legia a mai ratat prin Duda (32), singur cu portarul, dupa o noua gafa a lui Cordos, iar Iliev a preferat sa acorde corner (36) la sutul lui Kucharczyk, care se ducea pe langa poarta. Cordos a gresit din nou (41), iar Guilherme a trimis in bara.

Dupa pauza, vicecampioana Poloniei a ratat prin Zyro (47), sutul acestuia fiind aparat de Iliev.

Legia nu a mai fortat, a preferat un joc de uzura, iar FC Botosani si-a creat cateva ocazii de gol. Martinus (58) a tras un sut periculos, retinut greu de Kuciak, apoi Acsinte (63) a trimis slab si nu l-a putut invinge pe Kuciak, Croitoru (71) a trimis in vinclul portii oaspete din afara careului, iar Vasvari (87) a tras peste poarta.

In turul al treilea preliminar, Legia va infrunta invingatoarea dintre FK Kukesi (Albania) si FK Mladost Podgorica (Muntenegru).

FC Botosani - Legia Varsovia 0-3 (0-2)

Au marcat: Guilherme (7), Nemanja Nikolic (38 - penalty), Aleksandar Prijovic (83).

Botosani - Stadion Municipal

Europa League - turul II preliminar (mansa a II-a)

In prima mansa: 0-1

Au evoluat echipele:

FC Botosani: 1. Plamen Iliev - 19. Andrei Patache (11. Quenten Martinus, 33), 5. Florin Plamada, 3. Andrei Cordos (10. Gabriel Vasvari, 46), 20. Florin Acsinte - 30. Raul Costin (16. Scott Robertson, 73), 17. Stelian Cucu - 7. Ciprian Brata, 8. Marius Croitoru (capitan), 88. Radoslav Dimitrov - 80. Attila Hadnagy. Antrenor: Leo Grozavu.

Rezerve neutilizate: 12. Razvan Plesca - 4. George Miron, 21. Dan Roman, 23. Rashid Browne.

Legia: 12. Dusan Kuciak - 28. Lukasz Broz, 25. Jakub Rzezniczak (capitan), 2. Michal Pazdan, 17. Tomasz Brzyski (33. Michal Zyro, 46) - 37. Dominik Furman, 3. Tomasz Jodlowiec (16. Michal Maslowski, 80) - 6. Guilherme, 8. Ondrej Duda, 18. Michal Kucharczyk - 11. Nemanja Nikolic (99. Aleksandar Prijovic, 70). Antrenor: Henning Berg.

Rezerve neutilizate: 1. Arkadiusz Malarz - 4. Igor Lewczuk, 19. Bartosz Bereszynski, 9. Marek Saganowski.

Arbitru: Alexandre Boucaut; arbitri asistenti: Jimmy Cremers, Rien Vanyzere; arbitru de rezerva: Christophe Delacour (toti din Belgia)

Delegat UEFA: Nebojsa Ivkovic (Serbia), observator UEFA pentru arbitri: Tony Asumaa (Finlanda)

Cartonase galbene: Cordos (32), Costin (67).