Clasamentul FIFA: Romania a urcat pe locul 8 - Va fi cap de serie in preliminariile CM-2018

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2015, 12:03 Sport | Fotbal

Nationala Romaniei
Foto: HotNews / Dan Popescu
Nationala de Fotbal a Romaniei a mai urcat patru pozitii in ierarhia FIFA, tricolorii ajungand pe 8 in lume, cu 1.166 de puncte. Acest lucru se traduce astfel: prima reprezentativa va fi cap de serie la tragerea la sorti a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018, care va avea loc in Rusia.

Aceasta este cea mai buna clasare a Romaniei inceapand din aprilie 2000 si pana astazi.

Tragerea la sorti a preliminariilor pentru CM-2018 va avea loc pe 25 iulie, la Sankt Petersburg.

Echipele din Europa vor fi impartite in noua grupe de calificare, iar formatiile cu cea mai buna clasare in ierarhia FIFA pe luna iulie (este si cazul Romaniei) vor fi capi de serie.

In aceeasi urna a capilor de serie vor mai prezente Germania, Belgia, Olanda, Portugalia, Anglia, Tara Galilor, Spania si Croatia (echipele de pe "Batranul Continent" cu cea mai buna clasare in acest moment).  

In mod surprizator pentru o nationala care nu s-a mai calificat la un turneu final mondial din 1998 (in 2002, 2006, 2010 si 2014 Romania nu s-a calificat), Romania va fi cap de serie la tragerea la sorti a preliminariilor.

In acest moment, Romania se afla in fata unor nume mari din Europa precum Anglia, Spania, Italia si Franta.

Cum arata TOP 20:

1 Argentina 1473 puncte
2 Germania 1411
3 Belgia 1244
4 Columbia 1217
5 Olanda 1204
6 Brazilia 1186
7 Portugalia 1177
8 Romania 1166
9 Anglia 1157
10 Tara Galilor 1155
11 Chile 1129
12 Spania 1110
13 Uruguay 1036
14 Croatia 1023
15 Slovacia 1016
16 Austria 1016
17 Italia 1001
18 Elvetia 997
19 Algeria 941
20 Cehia 933.




















10463 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Punctajele Fifa (Joi, 9 iulie 2015, 12:12)

    LiviuV [utilizator]

    Astia nu se prind ca e ceva putred cum se calculeaza punctajele? Cum sa fim pe locul 8 in fata Spaniei cand ne bat aia si fara portar
    • +7 (7 voturi)    
      Gresit (Joi, 9 iulie 2015, 12:20)

      cwnchckn [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      Ne bat doar cu portar :-)
  • +4 (4 voturi)    
    aberant (Joi, 9 iulie 2015, 12:38)

    Seby [anonim]

    ca si FIFA
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e surprinzator (Joi, 9 iulie 2015, 12:46)

    M. G. [utilizator]

    Si Taar Galilor e cap de serie, iar astia s-au calificat in toata istoria lor doar la cupa mondiala din 1958. In rest, nici vorba de mondiale sau europene. Si acum sunt capi de serie. Clasamentul e mincinos si nu foloseste la nimic. O sa ne vina o echipa tare din urna a doua si tot aia e.
  • +3 (3 voturi)    
    Romania in fata Angliei,Italiei :D (Joi, 9 iulie 2015, 13:02)

    mihaitzateo [utilizator]

    Da,e clar, suntem mai nou mai buni ca Italia,Anglia,Spania.
    Franta nici nu e in primele 20 de nationale :D .
    Poate picam cu Franta,ca ei sunt in urna a doua acum.
    Sau cu Italia.
    Ca si Italia tot in urna a doua o sa fie.
  • +5 (5 voturi)    
    icoanele lui iordanescu functioneaza (Joi, 9 iulie 2015, 13:09)

    un anonim [utilizator]

    N-am mai jucat nimic de 15 ani dar suntem la numai 20 de puncte in urma Braziliei. De tot rasul clasamenul asta. Inca o confirmare ca matematica nu este punctul forte al fotbalistilor.
  • +1 (1 vot)    
    regulament (Joi, 9 iulie 2015, 13:29)

    costin [anonim]

    Iata si cum se calculeaza:

    http://m.fifa.com/fifa-world-ranking/procedure/men.html

    Un clasament dupa anumite reguli nu inseamna ca reprezinta o ierarhie fidela a valorii. Pur si simplu Romania a adunat puncte bune in calificarile pentru Euro.
  • 0 (0 voturi)    
    Belgia (Joi, 9 iulie 2015, 14:07)

    Benny [anonim]

    Dar voi va dati seama ca Belgia, conform acestui clasament, trebuie sa ajunga cel putin in sferturile de finala? :)))))
    • +2 (2 voturi)    
      Mate (Joi, 9 iulie 2015, 16:32)

      rgz [utilizator] i-a raspuns lui Benny

      De fapt Belgia ar ajunge in semifinala iar Romania in sferturi.
    • +1 (1 vot)    
      Și care ar fi problema? (Joi, 9 iulie 2015, 16:34)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Benny

      Te-ai mai uitat la fotbal în ultimul timp, ai văzut ce echipă are Belgia?
  • +2 (4 voturi)    
    Inca una! (Joi, 9 iulie 2015, 14:36)

    M. G. [utilizator]

    Acum spunem ca asta e un clasament irelevant, dar cand picam pe locul 30 in el incepe sa vuiasca presa ca am ajuns sub Guineea Bissau, Togo, Zambia si Uzbekistan. Chestie de interpretare si de rating in mass-media.
  • +1 (1 vot)    
    suntem fantastici ?! (Joi, 9 iulie 2015, 15:21)

    periscop [utilizator]

    I-am bătut cumva pe spanioli, pe italieni, pe croați, pe sârbi în meciurile din ultima vreme?! Clasamentul ăsta e o mânărie pe măsura lui Sepp Blatter...
    • +1 (1 vot)    
      lasa-i pe aia (Joi, 9 iulie 2015, 16:27)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      ne bat chilienii 6-0 scurt :)
      Cred ca si uruguay face scor cu noi :)
  • +1 (1 vot)    
    sa nu uitam (Joi, 9 iulie 2015, 18:30)

    DAAA [anonim]

    ziceti voi ca ne dau toti scor dar de meciu asta ati uitat ??
    https://www.youtube.com/watch?v=MLLb7ECz8JI
    sau asta
    https://www.youtube.com/watch?v=zh3DnIukJhc
    daca vrem putem face meciuri bune
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Vineri, 10 iulie 2015, 10:30)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui DAAA

      Dar atunci era antrenor Piturca, acum e nea Puiu care daca n-are material de lux nu stie sa faca haine frumoase. :)
  • 0 (0 voturi)    
    punctajul FIFA (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 9:43)

    DanMiclea1 [anonim]

    Punctajul FIFA scade daca sunt multe meciuri amicale.
    Cum Romania a avut putine meciuri amicale, punctajul a ramas ridicat.