Echipa FC Botosani a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formatia georgiana Thinvali, in prima mansa a turului intai preliminar al Ligii Europa, acesta fiind debutul formatiei moldovene in cupele europene, anunta Mediafax.

Gazdele au deschis scorul prin Ivanovici, in minutul 21, oaspetii reusind egalarea prin Katsarava, in minutul 46.

1-0: Vasvari a centrat din partea dreapta, defensiva georgiana nu a reusit sa respinga balonul si Ivanovici a inscris cu un sut de la 13 metri.

1-1: Gigauri a centrat din partea dreapta si Katsarava a inscris la coltul scurt.

FC Botosani: Iliev - Dimitrov, Cordos, Plamada, Brown - Croitoru (Brata '74), Vasvari - Ivanovici (Batin '86), R. Costin, Martinus - Hadnagy (D. Roman '46). Antrenor: Leo Grozavu.

Thinvali: Nadiradze - Tertadze, Kakubava, Kilasonia, Bahiasvili - Kardava, Gigauri (Burdzenadze '78), Lekvtadze (Sulaia '63) - Ivanisvili (Kaskasisvili '89), Katsarava, Tatkrialasvili. Antrenor: Kaha Kasarava.

Cartonase galbene: Lekvtadze '34, Kilasonia '83, Kardava '90+3.

Arbitri: Lorenc Jemini (central) - Ermal Barushi, Gernat Qirici (asistenti) - Klajdi Kola (rezerva).