Cu titlul de campioana deja acontat, FC Barcelona a remizat surprinzator, scor 2-2, in ultima etapa din Primera Division cu Deportivo. Intamplator sau nu, remiza obtinuta i-a ajutat pe cei din La Coruna sa se salveze in ultimul moment de la retrogradare. Liga Profesionista din Spania investigheaza deja partida, catalanii fiind acuzati ca s-ar fi dat la o parte pentru ca Depor sa egaleze.

Barcelona, acuzata de blatFoto: Captura YouTube

Barcelona si-a facut in prima repriza jocul de regularitate, catalanii conducand la un moment dat cu 2-0. Finalul de meci le-a apartinut insa oaspetilor, acestia reusind sa egaleze. Lucas Perez si Diogo Salomao au inscris, iar Deportivo a obtinut surprinzator exact remiza care a salvat-o de la retrogradare.

Jurnalistii de la sport.es il citeaza si pe Albert Lopo (fundasul de 35 de ani al celor de la Deportivo), cel care ar fi recunoscut dupa incheierea partidei ca l-a rugat pe Xavi ca Barca sa "o lase mai moale" in a doua repriza a disputei de pe "Camp Nou".