Liga 1: Echipele au respins propunerea de diminuare a valorii contractului pentru drepturile TV

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 13:06 Sport | Fotbal

Liga 1
Foto: lpf.ro
Adunarea Generala a LPF a respins, luni, propunerea ISB, deţinatorul drepturilor TV pentru meciurile din Liga I, de a diminua valoarea contractului. Informatia a fost confirmata de Narcis Raducan, presedintele gruparii CS Pandurii Targu-Jiu.

"Adunarea generala a LPF a respins solicitarea ISB de diminuare a contractului pentru drepturile TV. Conducatorii de cluburi l-au împuternicit pe presedintele LPF, Gino Iorgulescu, sa faca toate demersurile pentru ca acest contract sa se deruleze conform prevederilor sale", a declarat Narcis Raducan, pentru Mediafax.

Compania Intel Sky Broadcast (ISB) din Malta, deţinatoarea dreturilor TV pentru Liga I, a cerut, la 26 mai, in cadrul Adunarii Generale a Ligii Profesioniste de Fotbal, diminuarea valorii contractului pentru transmiterea meciurilor din primul esalon, în sezonul viitor.

Surse din cadrul LPF au declarat, pentru Mediafax, ca ISB a propus reducerea cu aproximativ 6 milioane de euro a sumei pe care o are de platit anual catre gruparile din Liga I.

Liga Profesionista de Fotbal a anunţat, la 4 martie 2014, semnarea unui parteneriat media pe cinci ani cu firma Intel Sky Broadcast din Malta, având ca obiect comercializarea drepturilor de difuzare a meciurilor din Liga I. Conform contractului, Liga Profesionista de Fotbal trebuie sa încaseze de la Intel Sky Broadcast suma neta de 27,5 milioane de euro pe sezon, în cei cinci ani. La aceasta suma se adauga un milion de euro pentru Cupa Ligii. În plus, LPF primeste o suma egala cu 20 la suta din veniturile nete din publicitate, care vor fi obţinute de catre televiziunile ce transmit meciurile din Liga I.























3158 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Pai ati schimbat sistemul si nr. de meciuri! (Luni, 8 iunie 2015, 13:27)

    LiviuIordache [utilizator]

    Pai, stimati fotbaliatori, nu aveti incotro! Contractul pe 5 ani este facut pe 18 echipe, cu un numar de meciuri. Or, onor Liga a schimbat sistemul, la 12 echipe, cu alt numar de meciuri, deci de televizari. Asta inseamna ca una din parti a schimbat datele contractului, asa ca si cealalta poate modifica!
    S-ar putea ca solutia sa fie cea evocata ici-colo: revenirea la 18 echipe!
    • +1 (3 voturi)    
      pai meciuri sunt mai multe (Luni, 8 iunie 2015, 14:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Sezonul regulat --> 14 echipe = 26 meciuri
      Play-off --> 6 echipe 10 meciuri
      play_out --> 8 echipe 14 meciuri
      in total 50 de meciuri
      Deci... eventual se poate face o negociere in plus, avind in vedere ca acum se televizeaza 50 de meciuri si nu 34...
      • +2 (2 voturi)    
        Nu chiar... (Luni, 8 iunie 2015, 16:09)

        marian [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Lucrurile nu stau chiar asa! Sunt mai multe etape, dar mai putine meciuri pe etapa:

        -sistemul actual: 34*8=306 meciuri

        -din toamna:
        sezon regulat: 26*7=182 meciuri
        play-off: 10*3=30 meciuri
        play-out: 14*4=56 mecuri

        in total 268 meciuri pe sezon. cu vreo 12,5% mai putin.

        Nu ca le-as da dreptate celor de la Sky! Stiau in ce se baga cand au facut oferta.

        Plus ca m-as astepta sa obtii mai multi bani din publicitate la 2 meciuri suplimentare Steaua-ASA, sau Steaua Petrolul, decat de la 10 "derby-uri" Chiajna-Otelul
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:58)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui marian

          Intr-adevar am calculat gresit :D
      • +2 (2 voturi)    
        mai socoteste (Luni, 8 iunie 2015, 16:17)

        sebas [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        sistem vechi :
        34 etape * 9 meciuri pe etapa = 306

        sistem nou:
        26 etape * 7 meciuri pe etapa = 182
        play off 10 etape * 3 meciuri = 30
        play out 14 etape * 4 meciuri = 56

        total sistem nou = 268

        in sistemul nou se joaca cu 38 de meciuri mai putin
        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:59)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sebas

          M-am grabit
    • 0 (0 voturi)    
      Habar n-ai! (Marţi, 9 iunie 2015, 1:05)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Sunt 14 echipe si nu 12, meciurile sunt mai putine (268 fata de 306) dar sunt intinse pe mai mult timp 50 de etape fata de 34, iar meciurile tari pentru titlu sau pentru retrogradare sunt de doua ori mai multe (Steaua-Dinamo se va juca de 4 ori si nu de 2 ori ca acuma)
  • 0 (0 voturi)    
    info (Luni, 8 iunie 2015, 15:20)

    tyty [anonim]

    Ca sa intelegi minusurile, firma malteza a cerut reducerea numarului de echipe si noul sistem competitional!!!!!!