Rusia si Qatar ar putea pierde dreptul de a organiza Cupa Mondiala daca sunt descoperite dovezi ale mitei

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 5:48 Sport | Fotbal

FIFA World Cup 2018
Foto: fifa.com
Barbatul responsabil pentru supravegherea procesului de reforma al FIFA, in contextul actualei crize, a confirmat ca Federatia ar putea retrage dreptul Rusie si al Qatarului de a organiza Cupa Mondiala daca apar noi dovezi concludente ale unor fapte de coruptie, scrie The Guardian.

"In cazul in care apar dovezi ca Rusia si Qatarul au obtinut organizarea Cupei datorita voturilor cumparate, atunci oferta ar putea fi invalidata", a declarat Domenico Scala, presedintele independent al comitetului de audit al FIFA, intr-un interviu acordat publicatiei elvetiane SonntagsZeitung. "Astfel de dovezi nu au fost inca prezentate."

Scala a mai facut anterior afirmatii asemanatoare insa in lumina investigatiei elvetiene pe aceasta tema si a confirmarii ca FBI s-a extins ancheta pentru a include 2018 si 2020, interventia sa capata o semnificatie noua.

Pe de alta parte, au aparut dovezi ca fostul vice-presedinte al FIFA, Jack Warner, ar fi folosit o plta de 10 milioane de dolari de la FIFA, facuta in numele organizatorilor World Cup din Africa de Sud, pentru imprumuturi personale, plati ale cheltuielilor facute cu cartile de credit si pentru spalare de bani.

Noile dovezi, obtinute de BBC, par sa arate cum platile din 2008 din conturile FIFA, care ar fi trebuit folositi pentru un program promis de organizatorii Cupei Mondiale din Africa de Sud - au ajuns intr-un cont controlat de Warner.























4578 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Campionatul din rusia trebuie validat (Luni, 8 iunie 2015, 9:05)

    rov [utilizator]

    cu conditia sa-l tina in Crimeea...
  • -11 (19 voturi)    
    fraier Sepp Blatter. (Luni, 8 iunie 2015, 9:49)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă aranja să câștige Marea Britanie și SUA, nu Rusia și Qatar, acum ar fi mâncat în continuare homari la hoteluri de cinci stele din Zürich. I s-a urât cu binele.
    • +12 (18 voturi)    
      De ce crezi asta? (Luni, 8 iunie 2015, 10:28)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Până una alta, cu toate bubele pe care le are, Occidentul a dovedit că este singurul capabil să "pedepsească" derapajele unor oameni importanți din propria ogradă. Când o să văd în Rusia sau în țările care sunt conduse cu mână de fier de nebuni care cred că asta este calea, că se întâmplă una ca asta atunci o să fiu d-acord cu tine, până atunci, ne place sau nu, cu defecte mai mari sau mai mici, Occidentul este cea mai bună variantă de lume pe care o avem. Nu poți să te uiți spre Rusia doar pentru că nu-ți place Occidentul. Putin nu propune nimic, nu văd nimic, rage că Occidentul vrea să pună Rusia cu botul pe labe, în rest nicio realizare, doar defilări cu avioane de luptă și cu tancuri. Eu nu vreau așa ceva și nici campionat mondial de fotbal într-o țară în care strălucește doar un licurici iar restul gravitează în jurul lui. Niciodată asta n-a adus nimic bun pentru oameni.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu ca n-as sti ca ai memorie selectiva (Luni, 8 iunie 2015, 11:06)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar i s-a tras de la manareli facute chiar in US/CONCACAF.
    • +4 (6 voturi)    
      Pe moment hotii sunt Blatter Putin si emirul (Luni, 8 iunie 2015, 12:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca intr-o fabula. Normal ar fi sa se anuleze programarile. Chiar daca trolli rusnaci se opun.
  • +5 (5 voturi)    
    mai bine sa anuleze campionatul mondial.... (Luni, 8 iunie 2015, 10:48)

    IancuJianu [utilizator]

    ... asa cum a pus frina Margaret Thatcher.
    Si nu se va supara nimeni...
  • -1 (9 voturi)    
    parca vedem o miscare (Luni, 8 iunie 2015, 11:09)

    Peredhil [utilizator]

    din partea luminii calauzitoare de la kremlin.De tipul"Nu vine CM de fotbal cu participanti in Rusia?Vine Rusia peste participanti..."
    Si sa dea naiba de n-ar fi unul dintre cele mai cretine motive de a incepe o bubuiala.
    • -4 (4 voturi)    
      usurel (Luni, 8 iunie 2015, 15:12)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

      pana una- alta, nu Rusia s-a dus peste Vest, ci Vestul a ajuns cu armatele la granitele Rusiei! foarte ciudata selectia asta in mintea voastra, trolli amerlocilor :))
      • +3 (3 voturi)    
        argument de doi bani (Luni, 8 iunie 2015, 17:19)

        Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        In primul rand,se simte izu' de troll din exprimarea "amerloc".Scoala veche,deh...
        In al doilea rand,nu-i asa ca nesimtitii de moldoveni in 1992,georgieni in 2008 si ucrainieni in 2014 s-au dus cu armatele prea aproape de rusi?Si cetatenii de se dau rebeli si se intorc in saci in maica Rusie au plecat spre Est,nu spre Vest,da' lipsisera de la ora de geografie....
        Foarte ciudata mintea voastra,ca de selectie nu mai e cazul....
      • +2 (2 voturi)    
        srpc-serviciul roman de propaganda comunistoida ? (Luni, 8 iunie 2015, 18:03)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        adica pe prorusii din Ucraina ii sustine NATO !?
  • 0 (2 voturi)    
    CM (Luni, 8 iunie 2015, 14:37)

    kronk [utilizator]

    Mai bine in Galapagos sau insula Pastelui.Acolo nu tine blatul.