FOTOGALERIE Noul echipament al nationalei de fotbal a Romaniei

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 3 iunie 2015, 12:19 Sport | Fotbal

Noul echipament al nationalei Romaniei (4)
Foto: gsp.ro
Federatia Romana de Fotbal a prezentat, intr-un eveniment de presa care a avut loc miercuri, noul echipament al nationalei de fotbal. Joma este sponsorul tehnic al FRF, dupa ce forul condus de Razvan Burleanu nu a mai continuat colaborarea cu Adidas (intelegere veche de 45 de ani).

Contractul va avea o valoare fixa de 1,2 milioane de euro pe an: jumatate din aceasta suma in echipament, iar cealalta jumatate in bani.
PUBLICITATE

Echipamentul este destinat tuturor echipelor nationale, de la U15 pana la prima reprezentativa.

Romania a adoptat echipamentul Adidas in 1970, la Mondialul gazduit de Mexic. Suporterii vor putea sa cumpere noul echipament incepand de la meciul cu Irlanda de Nord, din preliminariile pentru Euro 2016, de pe 13 iunie, de la ora 21:45.
 
Un astfel de tricou va costa 50 de euro.

Echipamentul Joma este folosit de nationale precum cele din Bulgaria, Kenya, Honduras, Uzbekistan, Nicaragua, Bangladesh, Trinidad & Tobago sau Kyrgyzstan.
 
Din Liga 1, echipele ASA Tg. Mures, CS Universitatea Craiova, CFR Cluj si Gaz Metan Medias folosesc echipament produs de Joma.

Fotografiile au fost preluate de pe gsp.ro.































6486 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Cat???? (Miercuri, 3 iunie 2015, 13:24)

    MPop [utilizator]

    50 Euro pentru un tricou galben pur cu doua steme pe el???????

    Bai frate, imi iau tricou de la cele mai mari echipe din Europa cu sub 40-50 euro si au macar o linie colorata in plus fata de asta.

    Am ramas fara fotbal de cativa ani buni...acum si fara echipament!

    Iar am fost JOMA-uliti :(
  • +1 (3 voturi)    
    no comment (Miercuri, 3 iunie 2015, 13:35)

    torna_fratre [utilizator]

    deci FRF foloseste un furnizor pt lumea a 3-a ca deasemenea culori de fond de lumea a 3-a(vezi tari din Africa sau America de Sud).
    In afara de rosu-galben alte culori de fond nu au gasit?
    De exemplu o nuanta de albastru?pe care sa insereze rosu si galben.
    iar chestia cu " Echipamentul Joma este folosit de nationale precum cele din Bulgaria, Kenya, Honduras, Uzbekistan, Nicaragua, Bangladesh, Trinidad & Tobago sau Kyrgyzstan." ne plaseaza exact in afara Europei in tandem cu Bulgaria alta tara de lumea a 3-a.
    N-am stat sa verific dar am o banuiala ca pentru celelalte tari,Joma tot o combinatie de rosu/galben le-a bagat pe fond...
    • 0 (0 voturi)    
      O meritam (Joi, 4 iunie 2015, 12:33)

      SebyS [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Pai ce? In ce lume crezi ca e Romania la fotbal? Hai sa coboram cu picioarele pe pamant; sa nu ne mai credem asa zmei. Ma indoiesc ca FRF-ul a renuntat la colaborarea cu Adidas. Poate invers. Cine ar vrea sa-si vada produsul pe o echipa care nu a mai participat la un turneu final de ceva vreme?
      Sper ca pe viitor astia de la Joma sa vina cu un desing mai interesant si mai adecvat Romaniei. Cel putin tricoul antrenorului (sau ce-o fi cel din stanga) duce mai mult a nationala Ucrainei
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 3 iunie 2015, 13:50)

    Tejveer [utilizator]

    si pentru niste jucatori noi cu cine tre' sa semnam ? dar unii mai de calitate asa
  • +1 (3 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 3 iunie 2015, 13:53)

    radu [anonim]

    Daca va uitati la un campionat mondial sau european, cam toate echipele au Adidas sau Nike, hope si noi ca sarantocii cu Joma, de fapt nici nici Camerun, Nigeria nu au asemenea echipamente ieftine.
  • +2 (2 voturi)    
    Solutia galben-albastru (Miercuri, 3 iunie 2015, 14:10)

    UpNext [utilizator]

    dar prea putin rosu, de (re)gandit. Ne apropiem de Ucraina, fara sa vrem/stim? Atentie la proportia si ponderile culorilor nationale!
  • +1 (3 voturi)    
    Relevant (Miercuri, 3 iunie 2015, 14:24)

    Kevi [utilizator]

    "Echipamentul Joma este folosit de nationale precum cele din Bulgaria, Kenya, Honduras, Uzbekistan, Nicaragua, Bangladesh, Trinidad & Tobago sau Kyrgyzstan."

    Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti.. Asta ne este locul.
  • 0 (0 voturi)    
    Traditie (Miercuri, 3 iunie 2015, 16:49)

    why? [anonim]

    In Romania nu se mai respecta nimic. Aveam o traditie frumoasa cu echipamentul Adidas. Acest echipament este urat, proportiile de culoare aiurea si arata ca o pijama. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Asa merita! (Sâmbătă, 22 august 2015, 21:45)

    Radu Moldoveanu [anonim]

    Foarte bine ca tricolorii poarta echipament Joma, si asa nu mai merita sa poarte echipament Adidas. De ce? Pentru ca cei de la Adidas au vazut cat de slabi am fost in meciurile echipei nationale de fotbal deoarece Adidas este numai pentru cele mai bune echipe de fotbal, iar Joma este numai pentru echipele proaste de fotbal (scuze ca jignesc nationala noastra de fotbal, dar nu a castigat niciun meci pana acum).
    P.S.: Nu-mi place fotbalul, dar am vrut sa va spun motivul pentru care tricolorii poarta echipament Joma.