Sepp Blatter, unul dintre ultimii dinozauri ai sportului mondial, si-a anuntat demisia de la sefia FIFA

de V.M., R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 20:05 Sport | Fotbal

Sepp Blatter, presedintele FIFA
Foto: Facebook
Sepp Blatter si-a anuntat marti demisia de la presedintia Federatiei Internationale de Fotbal (FIFA), in urma numeroaselor scandaluri financiare si de coruptie care au afectat institutia, transmite AFP.

Blatter, in varsta de 79 de ani, aflat in functie din 1998, a informat ca va convoca un congres extraordinar in care isi va depune mandatul si in cursul caruia va fi ales si succesorul sau.

New York Times si ABC News au anuntat, citand surse, ca o ancheta a FBI il vizeaza direct pe Blatter.

Mai multi sponsori ai FIFA - Coca-Cola, Adidas, Visa si McDonald's au apreciat ca demisia lui Joseph Blatter reprezinta "un pas in directia cea buna" pentru restabilirea increderii.

"Chiar daca mi-a fost incredintat un nou mandat, se pare ca nu sunt sustinut de toti in lumea fotbalului, de aceea voi convoca un congres extraordinar si imi voi pune mandatul la dispozitie, a declarat el, la sediul FIFA din Zurich.

"Voi continua sa imi exercit functia pana atunci si sunt liber de constrangerile unui nou scrutin. O sa ma concentrez pentru a ma angaja in reforme ambitioase", in conditiile in care FIFA "se confrunta cu provocari care nu inceteaza si are nevoie de o profunda restructurare", a adaugat Blatter.

"Este o decizie dificila, o decizie curajoasa si decizia potrivita", a reactionat imediat Michel Platini, presedintele UEFA si inamic declarat al lui Blatter.

Printul Ali, care a pierdut vinerea trecuta alegerile pentru sefia FIFA, se va prezenta pentru o noua runda de alegeri, a anuntat unul dintre adjunctii sai.

"In cazul unor noi alegeri, printul Ali este pregatit", a declarat Salah Sabra, vicepresedintele federatiei iordaniene de fotbal, condusa de printul Ali, adaugand ca acesta este gata sa "preia presedintia imediat, daca i se cere".

In pofida enormei presiuni nascute din scandalul mondial de coruptie care a zguduit FIFA incepand de miercurea trecuta, Joseph Blatter a castigat, vineri, la Zurich, un al cincilea mandat la presedintia FIFA, dupa ce, in urma voturilor din primul tur de scrutin, contracandidatul sau, printul iordanian Ali bin Al Hussein, s-a retras din cursa.

In primul tur, Blatter a obtinut 133 de voturi, iar Printul Ali 73.

Dupa ce s-a consultat cu stafful sau, Printul Ali a decis sa se retraga inainte de al doilea tur.
























11558 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    era si cazul (Marţi, 2 iunie 2015, 20:09)

    Manes [utilizator]

    deci urmatorul mondial va fi in Anglia?
    • +4 (4 voturi)    
      ia uite-aici (Marţi, 2 iunie 2015, 20:58)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Manes

      One of Sepp Blatter's most senior lieutenants, Jérôme Valcke, was alleged to have had personal knowledge of a $10m payment at the heart of a US corruption probe.

      Mr Valcke was the recipient of a letter from the South African football association on March 4, 2008, asking him to withhold $10m from the funding of the World Cup “operational budget” and for the money to be “advanced” to a fund controlled by the then “President of Concacaf”, Jack Warner.

      The letter, which was shown today on South African television, was confirmed by its South African signatory, Molefi Oliphant. “The copy is official,” he said. “That is the copy, you have it, so you can draw any opinion you want to. That is the correct letter,” he said.
    • +8 (8 voturi)    
      nu, in Botswana iar premiile in moneda locala. (Marţi, 2 iunie 2015, 21:22)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Manes

      .
    • +6 (6 voturi)    
      Uita-te ce se intampla in (Marţi, 2 iunie 2015, 22:59)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Manes

      state civilizate...Plagiuta, al nostru, cand va inceta sa-si bata joc de oamenii cu bun simt din Romania si va face la fel?
  • 0 (16 voturi)    
    Deci mai sunt si unii care au onoare (Marţi, 2 iunie 2015, 20:29)

    LiviuX [utilizator]

    Dar nu in Romania...
    • +15 (15 voturi)    
      nu cred ca onoarea il caracterizeaza (Marţi, 2 iunie 2015, 20:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      probabil latul se apropie foarte rapid de gatul lui
      PS. daca ma gandesc bine putem spune acelasi lucru si despre Ponta sau Sova dar pana la demisie mai e
      • -4 (4 voturi)    
        Doar nu vrei sa spui ca si ei demisioneaza (Marţi, 2 iunie 2015, 22:12)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ha! Ha! Ha! Ma stric de ras!!! In ce priveste ca a fost fortat, poate, dar nu vrei sa prezinti si o dovada in sprijinul acestei afirmatii? Cine, cand si cum? Dovedit evident...
        • +1 (1 vot)    
          dovada e azi dimineata (Miercuri, 3 iunie 2015, 11:07)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          in ziare :)
          • 0 (0 voturi)    
            Unde? (Miercuri, 3 iunie 2015, 15:49)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            Ca i s-a spus, s-a sugerat, poate. Dar de aici pana la a spune ca a fost fortat... A forta pe cineva inseamna a-i spune ca daca nu faci asta atunci iti voi face eu ceva, sau cam asa ceva. O astfel de dovada vreau, ca sa te cred ca intr-adevar a fost fortat. Altfel e doar o parere. Sau faci si tu ca cel de mai jos care zicea ca o sa vad mai tarziu. Deci afirmi ceva gratuit, fara de fapt nimic care sa-ti sustina afirmatia.
            Oricum, ideea de baza pe care am vrut sa o evidentiez e ca altii sunt capabili de o demisie de onoare (deci can inca nici macar nu s-a discutat ceva impotriva lor) pe cand la noi nu exista asa ceva nici macar daca ai fost condamnat! Asta e ESENTIAL!!!
    • +9 (11 voturi)    
      da sigur (Marţi, 2 iunie 2015, 20:44)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Iesea UEFA din FIFA si ramanea ca pupaza
      Oricum nu cred ca scapa
    • +9 (11 voturi)    
      onoare? (Marţi, 2 iunie 2015, 20:54)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      pai nu el a fost seful mafiotilor 4 mandate? a fost fortat sa-si dea demisia, nu l-a apucat pe el demnitatea si onoarea...
      Dragomir pe cind?
      • 0 (4 voturi)    
        Zau? Cine l-a fortat, cum? (Marţi, 2 iunie 2015, 22:26)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Poti prezenta vreo dovada in acest sens? Nu discut aici daca e vinovat sau nu, ci faptul ca macar si-a dat demisia. La noi nici cand sunt arestati nu si-o dau. De asta am zis ca e corect.
        • +2 (2 voturi)    
          Platini, UEFA (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:15)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          si politaii americani. detaliile le vei afla mai tirziu, de prin presa, cind vor incepe sa verse gușa...
  • +5 (9 voturi)    
    hahaha (Marţi, 2 iunie 2015, 20:43)

    ampersand [utilizator]

    Mana porcilor de americani contra inalt prea cinstitului blatter :D

    New evidence has emerged showing that Jérôme Valcke, the powerful secretary general, was aware of a $10m payment from South African officials to Jack Warner described by US investigators as a bribe. Just an hour after FIFA had released a statement denying that Valcke authorised the transfer of $10m to a Bank of America account linked to Warner, a letter from the South African Football Association was obtained by the Press Association that was addressed to the longstanding FIFA secretary general. It showed he was aware of it and contained detailed instructions for payment.
  • +11 (11 voturi)    
    Ultima lui carte ? (Marţi, 2 iunie 2015, 20:53)

    toto [anonim]

    pe care o joaca sperand sa-l lase in pace ?

    e imposibil ca tot ce s-a intamplat acolo sa fi fost fara stiinta lui. dimpotriva...
    iar daca cei deja saltati or fi inceput sa dea pe goarna...
    n-are nici o legatura cu onoarea povestea asta.
  • +3 (3 voturi)    
    arestarea lui Blatter (Marţi, 2 iunie 2015, 21:28)

    transalpinarum [utilizator]

    pare iminenta! de unde si decizia de demisie. Ii asteptam si pe mioritici putin pe la parnaie, de-al de mitica, dragomir, etc
  • +4 (4 voturi)    
    Ce fel de demisie e asta? (Marţi, 2 iunie 2015, 21:30)

    MPopa [utilizator]

    Cum poate Blatter sa pretinda ca demisioneaza si in acelasi timp sa spuna ca se va angaja in "reforme ambitioase"? Vrea sa organizeze noi alegeri dupa modelul lui Ponta, care tot convoaca congresul PSD de cand a pierdut alegerile prezidentiale dar vai, mereu apar amanari?
    Mie mi-e clar ca Blatter va trage de timp cat va putea si-apoi va incerca ca in locul lui sa fie ales un presedinte care sa nu se uite cu prea mare atentie cum s-au cheltuit banii in timpul mandatelor lui Blatter.
  • +7 (7 voturi)    
    pe de alta parte (Marţi, 2 iunie 2015, 22:10)

    toto [anonim]

    daca recitesc stirea, se pare ca lucrurile stau un pic altfel decat am crezut initial.
    blatter si-a anuntat demisia si convocarea unui congres extraordinar, dar pana la care, atentie, el va continua sa ramana in functie si sa si-o exercite (de ce, nu exista vicepresedinti ?).
    mai mult, nu anunta nici o data la care ar putea avea loc congresul (de ce nu peste 3 ani si 11 luni, de exemplu ?)
    tare cred ca e o demisie doar din gura pana trece, poate, furtuna sau macar pana gaseste un om de paie pe care sa-l inscauneze in locul lui.
    • +3 (3 voturi)    
      "nu exista vicepresedinti?" :) (Marţi, 2 iunie 2015, 23:35)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Nu se stie daca vor MAI exista vicepresedinti pan-atunci :D

      Secretarul general Valcke tocmai a anuntat ca si-a anulat calatoria in Canada, unde urma sa participe la finala CM de fotbal feminin.

      Blatter, demisionar, e in dubiu, plus ca a declarat ca nu se teme sa mearga-n SUA, in ciuda zvonurilor ca FBI-ul ar fi dornic de-o vorbulita cu el.

      Autoritatile din Brazilia il investigheaza pe Ricardo Texeira, al carui succesor, Jose Maria Marin, a fost arestat deja de politia elvetiana.

      Justitia din Paraguay a ordonat arestarea lui Nicolas Leoz, fostul sef al Confederatiei din America de Sud, la cererea procurorilor americani.

      FIFA, de asemenea, tocmai i-a suspendat din toate activitatile fotbalistice pe cecretarul general al CONCACAF, Enrique Sanz, pe secretarul general si pe vicepresedintele Federatiei Congoleze de Fotbal.

      Adauga si cererea de punere sun acuzare a fostului presedinte al FC Barcelona, Sandro Rosell (in conexiune cu Texeira), adauga si ancheta deschisa de autoritatile australiene privind soarta a 500.000 de dolari dati ca mita FIFA pentru a obtine gazduirea CM din 2022.

      Personal, cred ca Blatter ar trebui sa se refugieze in ambasada Nigeriei, si sa ceara de urgenta azil politic in Rusia unde sa devina consultant la Gazprom.