Fotbal: Echipele din Europa ar putea boicota Campionatul Mondial din 2018, organizat de Rusia

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2015, 10:14 Sport | Fotbal

World Cup 2018, in Rusia
Foto: Facebook
Presedintele Federatiei engleze de Fotbal, Greg Dyke, a anuntat vineri ca nationalele de fotbal din Europa ar putea boicota in grup Campionatul Mondial de Fotbal din 2018, organizat de Rusia. Nationalele europene, grupate sub umbrela UEFA, ar putea recurge la acest gest extrem daca Sepp Blatter ramane seful FIFA, in ciuda scandalului urias de coruptie in care este implicata federatia internationala, transmite The Guardian.

Mai multe federatii europene acuza FIFA ca a acordat Rusiei dreptul de gazdui CM 2018 dupa ce mai multi oficiali ar fi fost mituiti. Aceleasi acuzatii se refera si la acordarea catre Qatar a CM 2022.

Reamintim ca astazi au loc alegeri la FIFA, unde Sepp Blatter candideaza pentru al cincilea mandat consecutiv. El este concurat de printul iordanian Ali bin al-Hussein, sprijinit de cele mai multe federatii europene pentru agenda sa reformista.

FIFA este in mijlocul unui urias scandal de coruptie dupa ce procurorii elvetieni - la cererea procurorilor americani, au retinut miercuri 14 inalti oficiali, toti apropiati de Blatter, pentru coruptie.
























11746 vizualizari

  • -45 (47 voturi)    
    manipulare, coruptie, trafic de infuenta.. (Vineri, 29 mai 2015, 10:25)

    tontu [anonim]

    Faptul ca procurorii au operat arestarile tocmai in ajunul alegerilor ma duce cu gandul la o actiune concertata impotriva lui Blat(er). Bag sama ca si astia procedeaza cam ca si in Romania...
    • +21 (21 voturi)    
      Procurori basisti ... (Vineri, 29 mai 2015, 13:04)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Am senzatia ca va uitati cam mult la Antena 3 :)
    • +7 (7 voturi)    
      exact (Vineri, 29 mai 2015, 17:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Niste basisti toti octsidentalii astia... Mai tii mite fraza aia cu burghezo-mosierimea putreda? Cam asha suna si ce ai zis tu. Iar daca ar proceda si Romania la fel as fi tare bucuros. Pentru ca prefer de 100 de ori un sistem meritocratic pecum in europa sau in sua egalitarismului propagandistic din rusia, coreea de nord sau china. Pin la urma egalitarismul merge manusa pentru toti cei care intr-un sistem meritocratic nu-s capabili de nimic. Toti lenesii si betivii iubesc egalitarismul
    • +5 (5 voturi)    
      al dreaqu (Vineri, 29 mai 2015, 19:26)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      basescu asta cum i-a molipsit el pe toti de procurita....
  • +41 (43 voturi)    
    Excelent (Vineri, 29 mai 2015, 10:31)

    Oish [utilizator]

    In sfarsit o reactie la mizeria FIFA
  • -28 (40 voturi)    
    Campionatul Mondial de Corupție (Vineri, 29 mai 2015, 10:38)

    Mazeta [utilizator]

    Acu cred că e limpede pt toată lumea că scandalul de la FIFA a fost provocat tocmai pentru a retrage Rusiei dreptul de a organiza CM de fotbal.

    Nașul Blatter se credea mare și tare, dar orice naș își are nănașul. Peștele cel mare înghite peștele cel mic.
    • +24 (26 voturi)    
      Nasol rusnacilor (Vineri, 29 mai 2015, 11:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si banii luati si fara campionat. Asa se intampla cand se merge pe mana hotilor.
    • +8 (12 voturi)    
      Exact! (Vineri, 29 mai 2015, 13:30)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot universul exista ca sa nu se simta Rusia singura.
      Cum le stii tu pe toate... Aproape ca un om mare.
  • +28 (32 voturi)    
    Credeam ca din cauza Rusiei (Vineri, 29 mai 2015, 10:40)

    cato [utilizator]

    Crezusem din titlu ca este din cauza invaziei ruse in Ucraina. Insa baietii tot pentru cascaval se bat.
  • +33 (37 voturi)    
    nu ar trebui (Vineri, 29 mai 2015, 10:41)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Trebuie boicotat!
    Sa joace cu Coreea de nord si cu Turkmenistan
  • +33 (33 voturi)    
    Romania nu se va prezenta (Vineri, 29 mai 2015, 10:46)

    Miky60 [utilizator]

    Nu pentru ca va boicota, ci pentru ca nu putem sa ne calificam.
    • +11 (13 voturi)    
      noroc ca au pierdut calificarea (Vineri, 29 mai 2015, 11:24)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ca Dragomir era omul de baza...
    • +2 (2 voturi)    
      coect (Vineri, 29 mai 2015, 19:28)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      doar ca noi o sa ne dam mari si o sa-i spunem boicot...si nu neputinta....
  • +24 (34 voturi)    
    finally (Vineri, 29 mai 2015, 10:49)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ar trebui ca dreptul de vot in FIFA sa fie proportional cu valoarea echipelor, nu poti acorda unor tari ca Anitgua sau Seychelles aceeasi pondere ca a Italiei, Germaniei sau a Angliei.
    • -1 (15 voturi)    
      e buna democratia (Vineri, 29 mai 2015, 12:09)

      platon [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      dar a durat prea mult!
    • -7 (17 voturi)    
      Sa fie egalitate, dar doar pentru unii! (Vineri, 29 mai 2015, 12:31)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Cam asa e ceea ce ai postat tu, tipic pentru un comunist ce esti, admirator al lui Ponta si PSD! Democratia e grea... In loc sa te gandesti cum poti sa faci ca si tarile mici sa gandeasca corect, tu te-ai gandit cum sa fie egalitate doar pentru cine vrei tu.
      • +7 (11 voturi)    
        Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! (Vineri, 29 mai 2015, 13:23)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Si cum faci tu tarile mici sa gandeasca?
        Mai ales corect?!?
      • 0 (0 voturi)    
        tu esti cel care nu gandeste (Marţi, 2 iunie 2015, 7:57)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ti se pare normal ca 60 de mii de oameni sa aiba aceeasi pondere ca 60 de milioane? unde e "egalitatea"? asta daca e sa gandim doar din pct de vedere al populatiei si nu din cel al valorii in fotbal. daca ajungem acolo, de ce sa decida soarta fotbalului tari care au practic echipe fara valoare in dauna unor valori ca Italia, Spania, Germania etc? E posibil ca la un moment dat tarile astea cu valoare sa iasa din FIFA si atunci ce ai sa faci ? Te uiti la meciurile dintre guyana franceza si tahiti? Este nevoie de MERITOCRATIE
  • +15 (17 voturi)    
    Boicot (Vineri, 29 mai 2015, 10:51)

    DrPepper [utilizator]

    Ar putea sau ar trebui?
    • -1 (19 voturi)    
      nu se va intimpla asta (Vineri, 29 mai 2015, 11:26)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      vor merge toti la Moscova, va fi inghesuiala.
      Banii, foamea si lipsa demnitatii e lege in lumea fotbalului.
      • +3 (3 voturi)    
        mai vedem (Vineri, 29 mai 2015, 19:30)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        poate avem noroc si-si declara campionatul intern campionat mondial...
  • +17 (19 voturi)    
    tatucul fotbalului (Vineri, 29 mai 2015, 11:01)

    codo [utilizator]

    Acest venerabil care ar trebui sa se ocupe de nepotei se poarta ca in Africa (unde, surpriza! e sustinut in unanimitate): al cincilea mandat, de parca numai el poate conduce destinele fotbalului mondial si miliardele pe care le invarte.
    Sa concureze la CM cu Africa si zecile de insule care probabil au un singur teren de fotbal daca in asta sta mandria si forta lui.
    Un campionat european decent e suficient.
  • +14 (14 voturi)    
    sper sa fie asa... (Vineri, 29 mai 2015, 11:04)

    liviu_ [utilizator]

    ori fifa redevina ceva cat de cat decent... ori sa joace su quatar si rusia mondialele
  • +15 (15 voturi)    
    mda (Vineri, 29 mai 2015, 11:40)

    mda [anonim]

    pai daca boicoteaza echipele europene, cine s-ar mai duce in rusia ?

    america de sud, china si cateva echipe africane

    as vedea-o si pe asta indeplinita...

    rusia nu poate trai si baga spaima pe tot globul.. ca asa vor ei, trebuie sa inteleaga ca ori mentin pacea, ori sa stea ei acolo cu ei..
  • -19 (21 voturi)    
    Sepp Blatter rusnac? (Vineri, 29 mai 2015, 11:57)

    mbembe [utilizator]

    Daca ii zicea Sasha Balalaika intelegeam pozitia englezilor, dar asa- ce are p... cu prefectura?
    Si de ce sa nu boicoteze alte campionate, de ce sa nu returneze cupele castigate la campionate corupte?
    Asta ar fi fost mai corect!
    Si de ce nu boicoteaza cluburile din Romania sau Italia (si alte tari europene) unde coruptia da roade mai ceva ca mucegaiul!?
    Ori in anglia nu este coruptie?
    Dar in state cum ii zice coruptiei- lobby, nu?
    Se face ceva in lumea asta fara un Lobby ce de fapt inseamna spaga? Si apropos- de ce a fost arestat Becali daca a facut si el lobby?
    • +7 (9 voturi)    
      Usor cu pianu' pe scari... (Vineri, 29 mai 2015, 13:28)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Amice esti total pe langa orice.
      Unde mai pui ca asa dezordine in gandire vazut-am nu...
  • -13 (19 voturi)    
    democratura (Vineri, 29 mai 2015, 12:02)

    demaGOGU [utilizator]

    daca nu iese cine trebuie ne luam juxariile si plecam acasa!
    • +1 (7 voturi)    
      McCain Urges Military Strikes Against FIFA (Vineri, 29 mai 2015, 13:14)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      WASHINGTON (The Borowitz Report) – Calling the Obama Administration’s actions against the soccer organization “weak and ineffective,” Senator John McCain on Thursday proposed military action to “dismantle and destroy FIFA once and for all.”

      “These are people who only understand one thing: force,” McCain said on the floor of the United States Senate. “We must make FIFA taste the vengeful might and fury of the United States military.”

      McCain said that he was “completely unimpressed” by the Department of Justice’s arrests of several top FIFA lieutenants this week, calling the action “the kind of Band-Aid solution that this Administration, sadly, has become famous for.”

      “Rounding up a few flunkies in a hotel is meaningless when the leader of FIFA remains at large,” he said. “I will follow Sepp Blatter to the gates of Hell.”

      McCain requested a four-billion-dollar aid package for moderate elements within global soccer, and said that the United States should be prepared to put boots on the ground in Switzerland.

      Calling the use of force against FIFA “long overdue,” he placed the blame for the group’s alarming growth squarely on the shoulders of the White House. “Barack Obama created FIFA,” he said.
      • +1 (3 voturi)    
        asta-i (Vineri, 29 mai 2015, 19:32)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        comunicat de la rusia today?
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 29 mai 2015, 13:30)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si cine ma rog trebuie goguta?
      Ia vezi ce cantindat a mai ramas dupa ce s-a retras Figo.

      Bre, tu chiar stii despre ce vorbesti sau te-ai trezit tastand?!?
  • 0 (0 voturi)    
    sunt un naiv (Duminică, 7 iunie 2015, 7:27)

    dezamagitul [anonim]

    Am fost un naiv in momentul cand a aparut stirea crezand ca in sfarsit cetatenii din tarile libere sau trezit si vor boicota Rusia pentru ca nu vor sa plece din Ucraina .Dar ei o fac pentru fapte de hotie intr-o institutie specializata in hotie atat la nivel global cat si la nivel de tara .
    Unde santeti voi cetateni si ONG-uri din tarile libere si nu ii boicotati pe rusi si sportivi rusi rusi de la toate competitiile sportive ex. atletism ,tenis si multe altele pentru invadarea Ucrainei .
    Rusii ar merita o lectie sa nu se mai creada ca sant buricul pamantului chiar daca sant condusi de un securist . Inca odata cer sa ne solidarizam impotriva invadatorilor .