Titlul din Liga I ar putea depinde de TAS. ASA Targu Mures vrea 3-0 cu Astra dupa ce a pierdut pe teren 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 8:05 Sport | Fotbal

Steaua si ASA, in meciul direct
Foto: lpf.ro
Titlul s-ar putea decide la "masa verde" dupa ce echipa din Targu Mures a anuntat ca a depus o contestatie la finalul meciului cu Astra, 1-3, scrie gsp.ro

Muresenii sustin ca si Junior Morais a luat cartonas rosu la bataia generala din minutul 86, doar ca n-a mai iesit de pe teren.

Reluarile TV le dau dreptate muresenilor, Coltescu aratindu-i clar cartonasul rosu fundasului Astrei, asa ca Narcis Raducan, presedintele clubului, a spus ca "trebuie sa se aplice regulamentul: Astra sa piarda cu 3-0", scrie sursa citata.  

Un incident asemanator s-a intimplat si la mondialul din 2006, la Croatia - Australia 2-2, cind Simunici a fost eliminat de Graham Poll abia dupa ce a vazut al treilea cartonas galben (61, 90, 90+3), dar rezultatul nu a fost modificat, singurul penalizat fiind arbitrul.




















22598 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    NO SHIT!? (Luni, 25 mai 2015, 9:05)

    schroedinger [utilizator]

    Terminati-va cu prostiile astea! Mai bine resuscitati-l pe Johannis, ca ne lasa nervii!
  • 0 (6 voturi)    
    Gogu (Luni, 25 mai 2015, 9:07)

    mircea udrescu [anonim]

    Mai mult,daca era eliminat si fundasul Astra ramanea in 7 jucatori de camp si nu mai putea continua jocul.Este un caz deosebit de cel din 2006,de la CM.
    • +5 (9 voturi)    
      anonim i-a raspuns lui Gogu, (Luni, 25 mai 2015, 9:46)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mircea udrescu

      ma bucur tare cind citesc cometare inteligente bazate pe regulamente:,
      -ce vina are astra, ca sa zicem ca arbitrul a aratat cartonas rosu si jucatorul nu a fost trimis la cabina,
      - cei cinci trgloditi (arbitri) sa fie scosi din arbitraj, daca nici zece ochi nu pot supraveghea si lua masurile regulamentare, citi arbitri mai trbuie?,
  • 0 (6 voturi)    
    pt Gogu (Luni, 25 mai 2015, 9:40)

    Ionut [anonim]

    Gogule, mai citeste regulamentele: doar daca o echipa ramane in 7 jucatori atunci se opreste jocul. Deci o echipa poate lua maxim 3 cartonase rosii, daca il ia si pe al 4-lea atunci se intrerupe meciul
    • +6 (6 voturi)    
      Greşit (Luni, 25 mai 2015, 10:04)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      O echipă poate continua meciul dacă are cel puţin 7 în teren. Ca atare, poate să ia 4 cartonaşe roşii, dar la al cincilea se opreşte meciul. (Vezi şi celebrul caz de prin 2006 cu Jiul - Rapid 1-0, la masa verde 3-0, unde rapidiştii au luat 5 roşii, şi abia atunci s-a întrerupt meciul, prin minutul 75 or stuff ...)
  • +4 (4 voturi)    
    numai in ro. (Luni, 25 mai 2015, 10:19)

    trebol [utilizator]

    cat circ ...
  • +2 (4 voturi)    
    Ce tas? (Luni, 25 mai 2015, 10:34)

    unu [anonim]

    Arbitrii au stricat tot acest campionat si astia de la tg mures nu sunt straini de...unde se face scoala aia de arbitraj?La brutarie cu voi!
  • +2 (6 voturi)    
    lipsa de obraz (Luni, 25 mai 2015, 10:45)

    bogdan1477 [utilizator]

    Acu dupa ce au pierdut pe teren incearca tot felul de prostii, poate-poate or cistiga la masa verde....
    Dupa ce au devenit simpatici facind campionatul interesant, acu dau cu bita in balta.
    Nici un tribunal sportiv din lumea asta nu da 3-0 la masa verde pentru o faza din asta incilcita. Meciurile de fotbal trebuie cistigate pe teren, nu la comisii cautind nod in papura
    • 0 (8 voturi)    
      si steaua a castigat pe teren, nu?! (Luni, 25 mai 2015, 11:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      nici macar un blat calumea nu-s in stare sa faca aia de la botosani...
      • +3 (3 voturi)    
        cai verzi pe pereti (Luni, 25 mai 2015, 11:54)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Blat clar. Altfel cum putea cistiga Steaua?
        La unii frustrarea intuneca gindirea. Dinamovist? Rapidist? de care esti?

        Si nici macar nu cred ca Steaua merita sa ia campionatul. Ar fi fost frumos sa il cistige ASA. Dar nu in felul asta, cu cersit prostii pe la comisii, ci pe teren.
      • -3 (3 voturi)    
        LOL (Luni, 25 mai 2015, 17:50)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        . si un mare plus.
  • 0 (4 voturi)    
    clubul furtului (Luni, 25 mai 2015, 11:02)

    io [anonim]

    Primarul pedelist si consilierii sunt urmariti penal pentru un milion de euro dati ilegal pedelistului Maior care nu isi plateste ca un pungas obligatiile la stat, mita in elicopter stabilita in tribunal, regulament care spune clar retrogradarea beneficiarului FCM/ASA. Bani umflati de hoti si prin cupa liceelor(cam 100.000 de euro anual), tot prin ASA/FCM si Joma, cu tricouri la echipele de partid care isi cumpara loc din banii publici. Hoții patentati striga hotii. Maior a luat mita de la Coral, zice DNA si are dosar la ANI pentru 35.000 de lei luati pe PFA inventat cu 48 de ore inainte de angajare. Mafie romaneasca pedelista.
    • 0 (4 voturi)    
      ce treaba are una cu alta bre? (Luni, 25 mai 2015, 11:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui io

      Aici era vorba de echipa de fotbal si de cererile ei catre TAS. Ce relevanta are faptul ca primarul e pedelist, udemerist, pesedist? Pe teren sunt 11 jucatori care joaca tsurca. despre aia e vorba in articol, nu despre spaga, bani furati, si alte frustrari.
  • 0 (4 voturi)    
    // (Luni, 25 mai 2015, 13:30)

    andu [anonim]

    subiectul e f. bun, clubul asta a ajuns cu hotia din banii publici. Mita dovedita, urmarire penala pentru hotii lui Florea, asta e subiectul, altfel hotii nu ajungeau sa joace in prima divizie. Ce TAS daca astia au probleme penale si sentinte judecatoresti cum ca au dat mita?
    • -1 (1 vot)    
      dar de cluburile din buCUResti care cheltuie (Luni, 25 mai 2015, 16:49)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui andu

      bani publici, nu ai nimic de zis ? csm si dinamo condusa de barcagista...
  • +1 (5 voturi)    
    ASA-i in fotbal (Luni, 25 mai 2015, 14:21)

    Labdarúgás legalább [anonim]

    Ar fi frumos ca ASA sa fie campioana, dar totusi nu se poate spune spune ca e meritul ei ci ca Steaua l-a pierdut singura. Cat despre meciul de aseara, Astra pur si simplu a fost mai buna, afost echipa care a jucat fotbal si a dorit victoria. Restul e gargara.
    • +1 (3 voturi)    
      ASA n-ar fi frumos (Luni, 25 mai 2015, 16:28)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Labdarúgás legalább

      ...sa fie campioana pt ca:
      - e o echipa favorizata constant de arbitrii (inclusiv aseara, daca se uita vreo autoritate la faza cu cartonasul, poate sa uita si un pic mai inainte la golul anulat aiurea pe ofsaid),
      - il are in componenta pe jucatorul cu nr. 6 (al carui nume nu poate fi rostit) care l-a macelarit pe Rusescu si n-a patit nimic (intr-un meci in care s-a plecat la spital pe banda rulanta),
      - e implicata in caz dovedit de mita (Avram-ASA-U Cluj) in care s-a dat deja sentinta de condamnare si nimeni nu se grabeste s-o retrogradeze sau sa-i faca ceva (cum s-a intamplat la Pitesti),
      - nu e fair-play si nu stie sa piarda un meci in care Astra a fost clar peste.
      Imi pare rau, dar inainte sa ne extaziem ca cineva contesta titlul spre care parea ca se indreapta solitar Steaua, hai sa vedem si cum o face.
      Cum zicea Tolontan, Steaua merita sa piarda titlul, dar ASA nu merita sa-l castige.
  • +3 (3 voturi)    
    cartonase (Luni, 25 mai 2015, 16:16)

    mihai [anonim]

    Buna ziua,
    cred ca o competitie trebuie sa exprime evolutia de pe teren a echipelor. Atata timp cat nu se doreste sa existe un arbitraj gestionat electronic, nu se face nimic.
    In tenis s-a introdus OFFICIAL REVIEW. In fotbal n-ar trebui sa existe INTRARI VIOLENTE (care nu aduc cinste fotbalului).
    Au fost decizii eronate in sute de meciuri, rezultatul a fost cel fluierat, fara TAS.
    Daca cineva a vazut si n-a semnalizat o eroare, cu toate ca dupa ce s-a terminat striga in gura mare, ar trebui intrebat de ce a vrut sa ascunda, POATE CA PE TEREN NU SE POATE CASTIGA , DAR LA MASA VERDE - DA.
    Sper ca intr-o zi sa se intervina cu aparatura VIDEO pe toate stadioanele, sa existe un arbritru central si 2...3 pe margine care sa-l dirijeje in caz de.