Steaua a invins, duminica seara, pe Arena Nationala, cu scorul de 3-1 (0-0 la pauza) pe Dinamo in derby-ul etapei a XXX-a a Ligii I. In urma victoriei, Steaua s-a apropiat la doua puncte de liderul clasamentului, ASA Targu Mures. Meciul a fost marcat de incidente, fiind intrerupt in jur de 18 minute imediat dupa debutul celei de-a doua reprize: portarul Stelei, Arlauskis, a parasit terenul de joc si a plecat la vestiare dupa ce a acuzat faptul ca a fost lovit de un obiect aruncat din tribune. In minutele care au urmat, ambele echipe au vrut sa paraseasca terenul. In cele din urma, jocul s-a reluat.

Steaua vs DinamoFoto: Hotnews

Golurile invingatorilor au fost marcate de Stanciu '76 (penalti), '79 si Prepelita '90+23 (penalti). Pentru Dinamo a inscris Elhamed, in minutul 90+16.

0-1: Stanciu a transformat un penalti acordat pentru un fault asupra sa al lui Barboianu;

0-2: La un un-doi intre Stanciu si Chipciu, mingea a ajuns la Stanciu, iar acesta a sutat de la 14 metri in stanga lui Marc.

1-2: Elhamed a trimis mingea in plasa din sase metri, dupa o pasa de la Bilinski.

1-3: Prepelita a transformat un penalti acordat pentru un fault al lui Bunoza la Tucudean.

Dinamo: T. Marc - Barboianu, A. Marc, Bunoza, Filip - Nedelcearu - Matei (Rotariu '90+3), Cristescu (Bilinski '83), Alexe, Lazar (Elhamed '75) - M. Niculae. Antrenor: Flavius Stoican.

Steaua: Arlauskis - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Prepelita, Breeveld (Filip '90+13) - Ad. Popa (Tucudean '86), Stanciu (Iancu '90+7), Tanase - Chipciu. Antrenor: Constantin Galca.

Cartonase galbene: Matei '42, Nedelcearu '45+2, Bunoza '90+21 / Arlauskis '45+2, Breeveld '69, Ad. Popa '86.

Meciul a fost arbitrat de o brigada cu Cristian Balaj la centru, ajutat la cele doua linii de Valentin Avram si Alexandru Cerei. Arbitri aditionali au fost Catalin Popa si Adrian Cojocaru, iar rezerva Daniel Mitruti.

Observatorii partidei au fost Cornel Sorescu si Paul Mincu.

Partida a inceput cu aproximativ cinci minute intarziere, din cauza tortelor, petardelor si fumigenelor aruncate de fanii dinamovisti de la PCH.

In minutul 17, suporterii dinamovisti de la Peluza Catalin Haldan au aruncat bucati de scaune si torte catre Stanciu, care executa un corner. Suporterii de la Peluza Sud a lui Dinamo au afisat doua bannere: "Un paradox in continuare, FC Gazde joaca in deplasare", "Vrem Dinamo de altadata, nu fotbalisti fara mentalitate".

Startul reprizei secunde a fost de asemenea intarziat aproape un minut, dupa ce a fost aruncata o torta in zona portii aparate de Giedrius Arlauskis. Dupa cateva secunde de joc, meciul a fost intrerupt din cauza tortelor aruncate de fanii dinamovisti in zona portii lui Arlauskis si dupa ce un obiect l-a lovit pe portarul Stelei. Centralul Cristian Balaj a trimis cele doua echipe la vestiare, iar oficialul dinamovist Ionel Danciulescu si capitanul Marius Niculae au mers sa discute cu suporterii. Jocul s-a reluat dupa aproximativ 18 minute. In momentul in care jucatorii Stelei au revenit pe teren pentru reluarea jocului, spectatorii de la tribuna oficiala au aruncat o sticla de apa spre acestia. Centralul Cristian Balaj a luat sticla si a baut din ea.

Dupa ce Stanciu a inscris golul al doilea, fanii dinamovisti au aruncat din nou cu torte pe gazon, acestea fiind scoase in afara terenului atat de jucatorii dinamovisti cat si de arbitri.

La scorul de 2-0 pentru Steaua, suporterii dinamovisti au scandat: "Demisia".

La finalul a 90 de minute, arbitrul de rezerva a indicat 20 de minute de prelungire.

In minutul 90+3, Tucudean a trimis mingea in poarta aparata de Marc, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Dupa fluierul final al jocului, au avut loc incidente intre jucatorii celor doua echipe. Initial s-au imbrancit Varela si Elhamed, dupa care a avut loc un conflict intre mai multi jucatori si membri ai stafurilor tehnice ale celor doua formatii. Incidentele au durat aproximativ un minut.

La meciul de pe Arena Nationala au asistat 25.863 de spectatori.

Galeria Stelei nu a fost prezenta, insa in public s-au aflat aproximativ 2.000 de sustinatori ai Stelei. Steaua a avut la dispozitie 3.000 de bilete pentru acest meci.

Galeria echipei Steaua nu va fi prezenta la derbiul cu Dinamo, din aceasta seara, de pe Arena Nationala, au declarat pentru Mediafax reprezentanti ai organizatorilor.

Pentru acest meci, Steaua a primit 3.000 de bilete, care au fost vandute la casele din Bulevardul Ghencea.

Pana duminica dimineta, cand a avut loc sedinta tehnica inaintea derbiului, s-au vandut aproximativ 25.000 de bilete.