Cine ar fi crezut?! Niciun specialist sau om de fotbal nu dadea in pauza de toamna nici cea mai mica sansa ca Steaua sa piarda campionatul sau sa nu-l castige la pas. Putem spune asadar ca in aceasta seara am asistat la un miracol sportiv.

FCSB - ASA Targu MuresFoto: captura tv

ASA Targu Mures reuseste sa invinga Steaua si sa treaca pe primul loc, cu un avans de 2 puncte, dupa victoria cu 1-0 obtinuta cu greu pe Arena Nationala. Daca in prima repriza jocul a fost pe contre, cu ocazii de ambele parti, dupa pauza ASA a cedat initiativa. Steaua si-a presat adversarul in propriul careu, de unde a iesti rar si cu greu, dar fara luciditate in fata portii. Gigi Becali a anuntat inainte de meci ca nu s-a gandit nici o secunda la schimbarea lui Galca. La meci au asistat 15.369 de spectatori.

Desfasurarea partidei:

Min 90+3: Fluier final! ASA Targu Mures trece pe primul loc.

Min 90+2: Stancioiu primeste galben pentru tragere de timp.

Min 90: De la margine se arata 3 minute de prelungiri.

Min 85: Dorin Goga il inlocuieste pe Bumba.

Min 81: Vilceanu intra in locul lui Ripa.

Min 80: Sepsi atinge mingea cu mana in careu, din alunecare, arbitrul lasa jocul sa continue.

Min 78: Zicu ii lasa locul lui Manolov.

Min 73: Neintelegere intre Stancioiu si Feussi, mingea ajunge la Iancu, dar sutul acestuia nu prinde poarta.

Min 68: Schimbare si la ASA Targu Mures. Ioan Hora intra in locul lui Mircea Axente.

Min 64: Schema a Stelei la o lovitura libera, centrarea este reluata peste poarta de Varela.

Min 60: Schimbare la Steaua: Gabi Iancu intra in locul lui Bourceanu.

Min 59: Primul cartonas galben al partidei este primit de Voiculet dupa un fault la Tanase.

Min 54: Tucudean reia din cadere, pe langa poarta lui Stancioiu.

Min 50: Varela reia cu capul putin pe langa poarta dupa un corner executat de Bourceanu.

Min 46: Startul reprizei secunde.

Pauza pe Arena Nationala

Min 45+1: Fluier final al primei reprize.

Min 45: Ocazie pentru Steaua. Voleul lui Tucudean din intoarcere ajunge in bratele lui Stancioiu.

Min 43: Sut puternic al lui Ousmane N'Doye care trece peste poarta Stelei.

Min 38: GOL ASA Targu Mures. Corner executat de Voiculet, Ianis Zicu scapa de marcajul lui Tanase si inscrie.

Min 35: Sut Adi Popa din unghi, pe langa tinta.

Min 30: Intrari dure si repetate ale jucatorilor de la ASA, dar arbitrul Gaman nu umbla inca la cartonase.

Min 28: Bourceanu executa o lovitura libera din lateral, Stancioiu se inalta si retine.

Min 24: Sut superb al lui Chipciu din afara careului, Stancioiu respinge spectaculos.

Min 22: Steaua cere penalty dupa un duel umar la umar in careu intre Prepelita si Bejan.

Min 19: Sut N'Doye de la 20 de metri, Arlauskis retine fara probleme.

Min 16: Jocul este des intrerupt de faulturi la mijlocul terenului. Jucatorii oaspeti sunt huiduiti.

Min 11: Meci cu o incarcatura uriasa. Jucatorii celor doua echipe nu se menajeaza si disputa "barbateste" fiecare minge.

Min 7: Ocazie mare pentru ASA. N'Doye il lanseaza pe Bumba care lobeaza peste Arlauskis dar si peste poarta.

Min 1: A inceput meciul.

Echipele de start:

Steaua: Arlauskis - Ripa, Varela, Tosca, Guilherme - Prepelita, Bourceanu - Popa, Chipciu, Tanase - Tucudean Rezerve: Cojocaru - Luchin, Filip, Latovlevici, Breeveld, Neagu, Vilceanu

ASA: Stancioiu - Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi - G. Muresan, N'Doye - Bumba, Voiculet, Zicu - Axente Rezerve: Viciu, Ivan Gonzalez, Goga, Balaur, Manolov, Hanca, Hora