Formatia Real Madrid, detinatoarea trofeului, s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Atletico Madrid, finalista de sezonul trecut, in sferturile competitiei, informeaza Mediafax.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Javier Hernandez, in minutul 88.

Din minutul 76, Atletico a evoluat cu un jucator mai putin , dupa ce Arda Turan a fost eliminat pentru cumul de cartonase.

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Varane, Coentrao (Arbeloa '90+1) - James Rodriguez, Ramos, Kroos, Isco (Illarramendi '90+3)- Hernandez (Jese '90+2), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Miranda, Godin, Gamez - Tiago (Gimenez '86), Koke, Saul (Gabi '46) - Arda, Mandzukic, Griezmann (Raul Garcia '65). Antrenor: Diego Simeone

Juventus Torino s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor dupa 12 ani, in urma victoriei, cu scorul general de 1-0, in fata echipei AS Monaco, in sferturile de finala ale competitiei.

Marti, cele doua echipe au incheiat la egalitate, scor 0-0, dar Juventus s-a calificat in semifinale dupa ce s-a impus in tur, scor 1-0.

AS Monaco: Subasici - Fabinho, Raggi, Abdennour, Kurzawa - Moutinho, Toulalan (Berbatov '46), Kondogbia - Silva, Martial (Germain '76), Ferreira-Carrasco (Matheus Carvalho '87). Antrenor: Leonardo Jardim

Juventus Torino: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner, Marchisio, Vidal (Pereyra '77), Pirlo, Evra (Padoin '90) - Tevez, Morata (Llorente '69). Antrenor: Massimiliano Allegri

Bayern Munchen si FC Barcelona s-au calificat marti in semifinale Ligii Campionilor. Tragerea la sorti va avea loc vineri.