Formaţia Universitatea Cluj s-a calificat în finala Cupei României-Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe Cluj Arena, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, echipa CFR Cluj, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei, informeaza Mediafax.

Cupa Romaniei Foto: AGERPRES

Meciul s-a decis la loviturile de departajare, după ce la finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri scorul a fost egal, 0-0. În tur, scorul a fost tot 0-0.

La loviturile de departajare, pentru Universitatea Cluj au marcat Ciupe, Lungu, Castillion şi Cristocea, în timp ce pentru CFR Cluj au înscris Dore şi Chanturia şi au ratat Larie şi Petrucci.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe, Skvorc, Neag, Bambara - Kovacs (Cristocea '72), Lungu - Gravenberch, Ceppelini, Morar (Mengolo '91) - Lemnaru (Castillion '65). Antrenor: Adrian Falub

CFR Cluj: Mincă - Jakolis, Larie, Carp, Camora - Petrucci, Muniru - Tiago Lopes (Chanturia '83), Tade, Păun (Javzici '98) - Dore. Antrenor: Eugen Trică. Cartonaşe galbene: Kovacs '19, Morar '26, Castillion '102 / Muniru '35, Mincă '108

Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat la cele două linii de Sebastian Gheorghe şi Vladimir Urzică, în timp ce Cătălin Popa şi Adrian Comănescu au fost asistenţi adiţionali. Rezervă a fost desemnat Dragoş Iliescu.

Observatorii partidei de pe Cluj Arena au fost Aron Huzu şi Aurel Ionescu

Înaintea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului arbitru Nicolae Rainea, decedat miercuri dimineaţa, la 81 de ani.

În cealaltă semifinală se vor întâlni, joi, de la ora 21.30, Steaua şi Petrolul Ploieşti. În tur, scorul a fost egal, 1-1.