Euro 2016 va fi transmis de Dolcesport

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2015, 10:37 Sport | Fotbal

EURO 2016
Foto: Facebook
Campionatul European din 2016 va fi transmis integral de Dolcesport, care a cumparat drepturile de transmie de la UEFA, potrivit unui comunicat al companiei. Toate cele 51 de meciuri vor putea fi urmarite pe canalele televiziunii detinute de Telekom, iar 28 dintre acestea vor fi transmise in exclusivitate, ceea ce inseamna ca 23 de meciuri vor fi transmite si de alt canal.

Reamintim ca TVR sustinea, in urma cu o luna, ca nu are fondurile necesare pentru a plati catre UEFA drepturile de difuzare ale meciurilor de la Euro 2016 - circa 4,5 milioane de euro. La acel moment, Stelian Tanase, seful TVR, promova ideea unui proiect de lege prin care „să se reglementeze accesul tuturor cetăţenilor la evenimentele de importanţă majoră, naţionale şi internaţionale”, adica o interventie a statului in achizionarea de catre TVR a drepturilor de transmisie.

"Ne-am dorit aceasta competitie si am cumparat-o direct de la forul european pentru a oferi romanilor cel mai mare eveniment fotbalistic al anului 2016, la care speram sa participe si Nationala condusa de Anghel Iordanescu" - Vlad Enachescu, directorul general Dolce Sport.

"Vara anului 2016 va fi una mult asteptata de microbisti. Cele mai bune 24 de echipe reprezentative se vor întâlni la Campionatul European din Franta (10 iunie – 10 iulie), unde si Nationala României are sanse mari de calificare, ocupând în acest moment primul loc în Grupa F preliminara. Dolce Sport este singura televiziune din România care va transmite toate cele 51 de partide ale celei mai mari competitii fotbalistice din Europa, iar 28 de partide vor fi putea fi vizionate exclusiv pe canalele Dolce Sport", se precizeaza in comunicatul de presa remis redactiei HotNews.ro.

Pozitia TVR-ului

"Televiziunea Română rămâne în cursa pentru achiziţionarea drepturilor de difuzare TV a opţiunii free to air pentru Campionatul European de fotbal din 2016.

Pachetul vizat conţine 23 de partide şi include obligatoriu meciurile echipei Naţionale, în cazul în care aceasta se califică, precum şi pe cele din fazele eliminatorii (sferturi, semifinale, finala).

Situaţia financiară a TVR este una extrem de dificilă, însă televiziunea publică face toate diligenţele necesare pentru ca toţi telespectatorii din România să aibă acces la evenimentele de importanţă majoră, aşa cum sunt ele definite în Hotârârea Guvernului nr. 47/2003 *. În acest sens, TVR a transmis Guvernului României, prin Ministerul Culturii, în vederea însuşirii lui ca iniţiativă legislativă, o propunere legislativă de modificare a Legii nr. 41/1994 de organizare şi funcţionare a TVR, în sensul asigurării de la bugetul de stat a surselor financiare necesare achiziţionării drepturilor privind transmisiile evenimentelor de importanţă majoră stabilite prin HG nr. 47/2003", se precizeaza intr-un comunicat de presa al TVR.























5999 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Well done (Luni, 30 martie 2015, 10:15)

    flash [anonim]

    TVR-ul ne surprinde din nou !
    • +2 (6 voturi)    
      eu chiar ma bucur (Luni, 30 martie 2015, 11:30)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui flash

      Pe meciuri de fotbal mai trebuiau cheltuiti banii contribuabililor, ca si asa sint prea multi martalogi si mincatori de rahat in TVR. Acest post s-a transformat, de cind cu Stelian Tanase si Ponta la putere in subsidiara Haznalelor lu' Felix.
      Apropo, sint abonat la RDS, nu la Grecoton.
      • +2 (4 voturi)    
        taxa tv (Luni, 30 martie 2015, 11:21)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Pai si atunci pentru ce se duc banii contribuabilor daca nu pentru competitii sportive gen Olimpiade, Campionate Europene si Mondiale la sporturi de interes national?
        O noua smecherie cu sublicentierea catre TVR se anunta precum la precedentul Campionat Mondial?
        • +2 (2 voturi)    
          cultura, stiri impartiale (Luni, 30 martie 2015, 18:05)

          mm [anonim] i-a raspuns lui Inuka

          nu telenovele si pupincurism
  • -5 (9 voturi)    
    ai...RDS!!!! (Luni, 30 martie 2015, 10:33)

    yura [utilizator]

    SI IAR RDS A PIERDUT IN FATA CELOR DE LA TELEKOM!!!!RDS au ramas "de caruta"si o sa urmeze cat de curand masive plecari a abonatilor RDS catre TELEKOM!!!faptul ca RDS NU VA MAI TRANSMITE CHAMPIONS LIGUE SU UEFA LIGUE VA AFECTA FOARTE MULTI ABONATI CARE VOR MIGRA...LA TELEKOM!!!!am mai spus cei de la RDS numai cu minciuni si pacaleli NU VOR MAI PUTEA REZISTA.au devenit asa de nesimtitit incat nici macar nu mai raspund la sesizari si...se lauda peste tot ca AU ANPC(protectia consumatorilor)"la degetul mic"sefii RDS pur si simplu "cumparand"inspectorii de la ANPC(asa spun cei de la RDS!!!!).daca este adevarat atunci organele statului ce pazesc????
  • +4 (6 voturi)    
    Sugativa TVR (Luni, 30 martie 2015, 11:34)

    Andrei__ [utilizator]

    Deci ce face totusi TVR cu toti banii pe care-i incaseaza de la fiecare cetatean roman? Halep nu, Euro nu. Unde se duc banii?
  • +10 (12 voturi)    
    astia-s prosti (Luni, 30 martie 2015, 11:58)

    H0mbre [utilizator]

    Pt a 100-a oara astia la Dolce nu pricep ca luarea cu forta a drepturilor TV pt fotbal nu le va aduce brusc 10 milioane de abonati. Nici cablu , nici satelit, nici pachet special de fobal, nimic nu-l convinge pe romanul de rand sa scoata bani din buzunar special pt ei.

    Iar TVR sunt niste magari. 4.5 milioane de euro ar fi strans doar din taxa TV pe o luna. (care e aproape 1 euro). Ce-ar fi ca in luna iunie 2016 sa nu mai platim aceasta taxa??
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Luni, 30 martie 2015, 20:58)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

      luarea cu forta? care forta? era stelian tanase pe holurile uefa si l-au luat nemtii la bataie in toaleta? si stai linistit, nu spera nimeni sa castige 10 milioane de abonati din turneul asta. planurile lor de afaceri sunt nitel mai ample decat isi imagineaza romanasii obisnuiti cu tunurile.

      si poate tvr or fi magari, dar aia 4.5 milioane de euro dintr-o luna nu sunt banii de seminte. ce faceau? luna aia nu plateau salariile sau factura la curent?
  • -2 (4 voturi)    
    nu e in regula (Luni, 30 martie 2015, 13:39)

    cristi [anonim]

    nu prea e in regula treaba asta. nu mi se pare normal sa ma abonez la 7000 de operatori. unul are campionatul spaniei, preliminariile euro . liga 1, altul champions league euro 2016 etc. de ce trebuie sa platesc mai multe abonamente? iar pe net nu imi place sa ma uit la meci, nu are farmec
    • +2 (4 voturi)    
      pai (Luni, 30 martie 2015, 15:17)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Daca iti place sa te uiti la meciuri platesti.
    • 0 (0 voturi)    
      economia de piata (Luni, 30 martie 2015, 21:03)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      piata concurentiala. notiuni care iti sunt in mod evident straine.
  • -1 (5 voturi)    
    RUSINE RDS-RCS! (Luni, 30 martie 2015, 17:14)

    alex [anonim]

    Ca abonat, sunt furios! Ditamai compania, WTA nimic, ca deh, Halep nu conteaza! Acum si Euro! Ce dracu mai transmiteti bai fratilor!? Eu ma mut pe Telekom, gata, sunt satul de digi!