CS Universitatea Craiova a invins pe Petrolul Ploiesti cu scorul de 2-1 (1-0), marti seara, pe stadionul ''Ilie Oana'', intr-o partida din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal, potrivit Agerpres. Petrolul a ratat un penalty pe final si pare incapabila sa profite de forma proasta a FCSB Steaua si sa atace prima pozitie a clasamentului. CS Universitatea a trecut si peste al 16-lea meci consecutiv fara infrangere in campionat si trece pe locul 4, la noua puncte de prima pozitie.

Oaspetii au deschis rapid scorul, prin capverdianul Nuno Rocha (6), care a fost gasit nemarcat in careu de centrarea lui Pablo Brandan si a inscris cu capul. Petrolul a egalat la scurt timp dupa pauza, prin Victoras Astafei (59), cu un sut la coltul lung, dar peste numai doua minute oltenii au trecut din nou in avantaj, gratie golului marcat de Brandan, din penalty (51), dupa un fault comis de Kristian Ipsa asupra lui Nuno Rocha.

Petrolul a irosit un penalty in minutul 79, cand portarul Cristian Balgradean a aparat sutul telefonat al lui Filipe Teixeira, dupa un hent comis in careu de Silviu Izvoranu.

Formatia din Banie si-a luat astfel revansa dupa esecul din tur, 0-2 la Craiova.

CS Universitatea a trecut si peste al 16-lea meci consecutiv fara infrangere in campionat (10 victorii, 6 egaluri).

Seria din actualul sezon a inceput cu o victorie acasa cu Otelul Galati (1-0), a continuat cu succese in deplasare (2-0 cu Universitatea Cluj) si acasa (1-0 cu ASA Tg. Mures), au venit apoi egalurile cu Dinamo (1-1 la Bucuresti) si acasa cu Concordia Chiajna (1-1). A urmat o serie de cinci victorii consecutive, 3-2 cu FC Brasov (deplasare), 2-1 cu FC Botosani (acasa), 3-1 cu CSMS Iasi (deplasare), 2-0 cu Rapid si 2-0 cu Ceahlaul Piatra Neamt (ambele in Banie). In ultimul meci din tur, CSU Craiova a remizat in deplasare cu CFR Cluj (0-0). In retur a debutat cu victoria de la Targu Jiu (1-0), la care se adauga egalurile cu Steaua (0-0, acasa), FC Viitorul (1-1, deplasare) si Gaz Metan (1-1, acasa), iar acum.succesul de la Ploiesti (2-1).

Petrolul nu are nicio victorie in ultimele sale trei partide, din care a pierdut doua, ambele pe teren propriu.

CS Universitatea Craiova a urcat pe locul patru in clasament, la doar doua puncte de Petrolul (locul 3).

FC Petrolul Ploiesti ￯ CS Universitatea Craiova 1-2 (0-1), stadion "Ilie Oana" ￯ Ploiesti

Au marcat: Victoras Astafei (49), respectiv Nuno Rocha (6), Pablo Brandan (51 ￯ penalty).

Filipe Teixeira (Petrolul) a ratat un penalty in minutul 79 (a aparat Cristian Balgradean).

Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenti: Vasile Marinescu (Bucuresti), Valentin Avram (Bucuresti); arbitru de rezerva: Ionut Babadac (Alexandria); arbitri asistenti aditionali: Catalin Popa (Pitesti), Denis Haidiner (Hunedoara)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucuresti) ￯ CCA, Paul Mincu (Bucuresti) ￯ LPF