Echipa germana Bayern Munchen s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 7-0 (2-0), formatia ucraineana Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, in mansa secunda a optimilor competitiei, potrivit Mediafax.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

Miercuri, golurile invingatorilor au fost marcate de Muller '4 din penalti, '52, Boateng '34, Ribery '49, Badstuber '63, Lewandowski '75 si Gotze '87.

Sahtior Donetk a evoluat in inferioritate numerica din minutul 3, dupa eliminarea lui Olexandr Kucher.

Bayern Munchen: Neuer - Rafinha, Boateng, Badstuber (Dante '67), Alaba - Schweinsteiger - Robben (Rode '19), Muller, Gotze, Ribery (Bernat '60) - Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.

Sahtior Donetk: Piatov - Srna, Kucher, Rakitki, Sevciuk - Fred, Stepanenko - Taison (Krivtov '9), Alex Teixeira (Ilsinho '70), Douglas Costa (Wellington Nem '78) - Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

Cartonase galbene: Badstuber '27, Boateng '38 / Douglas Costa '38.

Cartonas rosu: Kucher '3.

Arbitri: William Collum (central) - Damien MacGraith (Irlanda), Graham Chambers (asistenti) - Bobby Madden, Kevin Clancy (asistenti suplimentari) - Alastair Mather (rezerva) - toti Scotia.

Chelsea - PSG 2-2. Se califica PSG

Dupa primele 90 de minute, meciul dintre Chelsea si PSG s-a terminat la fel ca in tur, 1-1, si partida a intrat in prelungiri. Hazard a marcat din penalty, in minutul 96, dar Thiago Silva a inscris cu o lovitura de cap in minutul 113 si a adus calificarea pentru PSG, potrivit GSP.ro

Chelsea: Courtois - Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Matci - Oscar, Fàbregas, Hazard - Diego Costa

PSG: Sirigu -Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Verratti, Thiago Motta, Matuidi - Cavani, Ibrahimovici, Pastore