Liga Campionilor Umilinta majora pentru Lucescu. Bayern Munchen a zdrobit-o pe Sahtior Donetk cu scor 7-0/ PSG o elimina dramatic pe Chelsea in prelungiri

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2015, 0:08 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Echipa germana Bayern Munchen s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 7-0 (2-0), formatia ucraineana Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, in mansa secunda a optimilor competitiei, potrivit Mediafax.

In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

Miercuri, golurile invingatorilor au fost marcate de Muller '4 din penalti, '52, Boateng '34, Ribery '49, Badstuber '63, Lewandowski '75 si Gotze '87.

Sahtior Donetk a evoluat in inferioritate numerica din minutul 3, dupa eliminarea lui Olexandr Kucher.

Bayern Munchen: Neuer - Rafinha, Boateng, Badstuber (Dante '67), Alaba - Schweinsteiger - Robben (Rode '19), Muller, Gotze, Ribery (Bernat '60) - Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.

Sahtior Donetk: Piatov - Srna, Kucher, Rakitki, Sevciuk - Fred, Stepanenko - Taison (Krivtov '9), Alex Teixeira (Ilsinho '70), Douglas Costa (Wellington Nem '78) - Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

Cartonase galbene: Badstuber '27, Boateng '38 / Douglas Costa '38.

Cartonas rosu: Kucher '3.

Arbitri: William Collum (central) - Damien MacGraith (Irlanda), Graham Chambers (asistenti) - Bobby Madden, Kevin Clancy (asistenti suplimentari) - Alastair Mather (rezerva) - toti Scotia.

Chelsea - PSG 2-2. Se califica PSG

Dupa primele 90 de minute, meciul dintre Chelsea si PSG s-a terminat la fel ca in tur, 1-1, si partida a intrat in prelungiri. Hazard a marcat din penalty, in minutul 96, dar Thiago Silva a inscris cu o lovitura de cap in minutul 113 si a adus calificarea pentru PSG, potrivit GSP.ro

Chelsea: Courtois - Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Matci - Oscar, Fàbregas, Hazard - Diego Costa

PSG: Sirigu -Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Verratti, Thiago Motta, Matuidi - Cavani, Ibrahimovici, Pastore

5304 vizualizari

• +3 (5 voturi)
    Chiar daca este cel mai ..... (Joi, 12 martie 2015, 3:12)

gica43 [utilizator]

...bun antrenor roman,ar fi cazul ca Lucescu sa mai renunte la motivari de genul "arbitrii,terenul,ghinionul"si sa mai revina cu picioarele..pe pamant !
      Intrebare (Joi, 12 martie 2015, 7:32)

Sani [utilizator] i-a raspuns lui gica43

Pai la Donetk este razboi, nu-i asa?
      Păi ce era să facă şi Şahtioru ... (Joi, 12 martie 2015, 8:50)

Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui gica43

... după penalty şi eliminare în minutul 2? s-a rupt filmul acolo, aleluia!
    Nostalgicii din fotbalul nostru se bucura! (Joi, 12 martie 2015, 6:50)

hotnewsfil [utilizator]

Cu acesta "victorie", Lucescu i-a convins pe patronii lui actuali sa ii dea(puna pe) liber, sa vina in tara, asa cum vin sa ne faca vizite de 'sfarsit de cariera' cantaretii de succes din anii '70.
      Vrei sa bagi groaza in tramvaie ? (Vineri, 13 martie 2015, 9:34)

Gheata de aur [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

N-am vazut meciul dar stiu motivele pentru care a pierdut nea Mircea,SUNT ACELEASI DIN TOTDEAUNA, arbitri care il lucreaza peste tot si de mult, inca din Romania de cand i-a furat Steaua trei titluri, terenul impracticabil, nocturna prea puternica, gazonul prea verde, vintul, lipsa bombardamentelor cu care se obisnuisera jucatorii sai,.s.a., dar nu in ultimul rand s-a vazut din nou influenta nefasta a lui Valentin Ceausescu dar mai ales lipsa sustinerii morale pricinuita de absenta lui Postelnicu din tribuna. In concluzie, echipa gazda (nu merita sa i se pronunte numele) nu a fost cu nimic superioara dar motivele aratate mai sus plus multe altele pe care ni le va dezvalui alta data Il Luce a privato pe Shahtar de o victorie clara pe care toata lumea o astepta in mod firesc.Asta e autodidactule ,cand ai ghinion dai si-n izda de-un piron !
    Sa nu uitam (Joi, 12 martie 2015, 9:23)

Florin [anonim]

Acesti tineri care au batut Sahtiorul sunt campionii mondiali. Multi dintre ei fac parte din echipa cu care Germania a castigat Campionatul Mondial. Brazila a pierdut cu 7 la 1 impotriva lor. Deci minerii sau Lucescu nu au de ce sa fie socati
  • +1 (3 voturi)
    Ba da (Joi, 12 martie 2015, 10:12)

szadi62 [utilizator]

Trebuie sa fie socati atat minerii cat si Lucescu,pentru ca la acest nivel nu este permis sa pierzi definitiv un jucator dupa nici doua minute de joc.Mai ales dupa ce inainte de meci s-au dat atate declaratii de prost gust.
      pai sa vezi ce nivel (Joi, 12 martie 2015, 14:25)