Rapid a invins Steaua, scor 1-0, in derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 februarie 2015, 22:44 Sport | Fotbal

Rapid Bucuresti a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Steaua, in derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I, unicul gol al meciului fiind marcat de Marcel Gecov, in minutul 60, anunta Mediafax. Acesta a fost primul gol marcat de Rapid dupa 398 de minute in Liga I. Este prima victorie obtinuta de Rapid dupa etapa a VII-a.

Daniel Niculae i-a pasat lui Rui Miguel, acesta a ridicat o minge peste apararea stelist, Gecov a preluat pe piept si a marcat de la noua metri in dreapta lui Cojocaru.

Jucatorii stelisti au lovit bara de doua ori, in prima repriza prin Papp si in a doua prin Tanase.

Steaua: Cojocaru - Papp, Luchin (Bourceanu '46), Varela, Guilherme - Breeveld (Stanciu '63), Filip - Popa, Chipciu, Tanase - Tucudean (Rusescu '55). Antrenor: Constantin Galca.

Rapid: Buchta - Sapunaru, Borda, Cmovs, Josl - Garai, Gecov, D. Niculae (Cerlinca '90) - Meulens (Al. Dan '80), Benson, Pancu (Rui Miguel '52). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonase galbene: Ad. Popa '31, Luchin '35, Rusescu '62, Tanase '73, Filip '87 / Meulens '69, Sapunaru '72, '90+3, Garai '82

Cartonas rosu: Sapunaru '90+3

Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Adrian Radu Ghinguleac si Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitri aditionali au fost Marian Balaci si George Radulescu, iar rezerva Stelian Slabu.

Observatorii partidei au fost Augustus Constantin si Paul Cazan.

Suporterii Stelei de la Peluza Nord au afisat urmatoarele bannere: "Dintr-un club cu renume, ai o clona fara nume", "Promiteti un club curat, dar de bani v-ati agatat", "CSA la DNA" si "Gigi cu generalii, nu stiu cum sa imparta banii".

La partida au asistat 9.437 de spectatori, dintre care 1250 de rapidisti.

3719 vizualizari

• 0 (14 voturi)
    iupiiii (Duminică, 22 februarie 2015, 22:48)

io [anonim]

sunt bucuros de nu mai pot ! hai, inca 9 finale si la anul vorbim altfel !
  • -3 (9 voturi)
    Inca ceva. (Duminică, 22 februarie 2015, 23:26)

vflorean [anonim]

Si este si cea mai devastatoare infrangere pentru Steaua,care vrea sa ia in acest an toate trofeele posibile, din partea unei echipe care inca nu s-a pus pe picioare dupa desirarile suferite in ultimii ani.
    • 0 (2 voturi)
      Asta mi se pare... (Luni, 23 februarie 2015, 8:33)

SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui vflorean

...un mod penibil de a delira! A fost un meci de .."omenie", cum Steaua a mai facut in trecut si cu Viitorul. S-a primit ordin de sus ca Arlauskis si Prepelita sa stea pe tusa. De ce, nu e greu de inteles. Galca are zilele numarate la Steaua unde se pregateste revenirea lui Reghe, marele arhitect al castelelor din nisip. O sa ma bucur daca rapidistii se vor salva de la retrogradare. Merita, dupa cat au suferit si pentru spiritul lor de echipa capabila sa renasca mereu din propria cenusa.....
    ? (Luni, 23 februarie 2015, 0:26)