FC Steaua a cerut la OSIM inregistrarea unei noi marci. O stea galbena in opt colturi

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:12 Sport | Fotbal

Noua sigla a Stelei
Foto: Captura YouTube
FC Steaua Bucuresti a depus la OSIM, la 30 decembrie 2014, o cerere de inregistrare a unei marci ce are ca reproducere grafica o stea cu opt colturi, galbena cu contur albastru, pe care este scris FCSB, aceasta fiind publicata in Buletinul Oficial de Proprietate Industriala, informeaza Mediafax.
 
Culorile revendicate sunt galben si albastru.

Cererea a fost publicata, marti, in Buletinul Oficial de Propietate Industriala. De la data publicarii, "timp de doua luni pot fi depuse observatii (pe motive absolute de refuz - art. 5 din lege) si opozitii (pe motive relative de refuz - art. 6 din lege)", potrivit precizarilor de pe site-ul oficial al Oficiului de Stat pentru Inventii si Marci.

Instanta suprema a anulat, la 3 decembrie 2014, printr-o decizie irevocabila, marca Steaua Bucuresti inregistrata de clubul de fotbal al lui Gigi Becali, in procesul intentat acestuia de Clubul Sportiv al Armatei.























4958 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Asemănări (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:21)

    Furnicuta [utilizator]

    De la culorile roș-albastre puse pe un scut (destul de sugestiv) s-a ajuns la crucile astea suprapuse și gălbejite care mă duc cu gândul la steaua lui David.
    Cine o fi fost idiotul ăla care a putut să scoată așa ceva? Măcar făceau un concurs de sigle printre publicitari și chiar printre suporteri și sigur ieșea ceva mai bun.
    Of, Steaua, Steaua, pe ce mâini ai ajuns... Ai scăpat de dracul (Be-he-he) și ai dat de tac-su.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine intra primul in intersectie ? (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:44)

    Niccck [utilizator]

    Parca simbolizeaza o intersectie !
    Total neinspirata.
    vezi: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Octagrams.
    Nimic original, vedeti aici http://en.wikipedia.org/wiki/Gu%C3%B1elve.
  • 0 (2 voturi)    
    o gluma? (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:59)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    cred ca a facut-o colegul de celula al lui jiji. it's sooooooo lame. sper ca-i doar o gluma.
  • -1 (1 vot)    
    Bine ca nu e 3D ! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:59)

    Niccck [utilizator]

    Cum apare aici
    http://www.conmebol.com/es/copa-america mai seamana a stea, dar cum au rasucit-o stelistii lu' nea Gigi, cu 45 de grade ( ca la vodca ) pare ca e o intersectie !
    Deloc originala. Fara dinamica.
    Gigi, astia profita ca esti inchis si-si bat joc de Steaua !
  • 0 (2 voturi)    
    CSA Steaua si palmaresul (Marţi, 6 ianuarie 2015, 23:06)

    STIREAMEA [anonim]

    Era si normal, s-a facut dreptate..
  • -4 (4 voturi)    
    Idioti (Marţi, 6 ianuarie 2015, 23:09)

    AdiPintea [anonim]

    ..natie de idioti. Un alt exemplu de cum ne autodistrugem.

    E SCANDALOS!!!
    • -1 (3 voturi)    
      echipa ciobanului este simbolul (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:15)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui AdiPintea

      a ceea ce a reprezentat mai rau comunismul, dar in sport, la fel si javrele.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce stema de kkt (Marţi, 6 ianuarie 2015, 23:27)

    Je2 [utilizator]

    Parca e facuta de un cioban. Wait, maybe it is ?
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 8:06)

    SoulSearcher [utilizator]

    parca e steaua purtata obligatoriu pe haine de evreii din al doilea razboi mondial.. inainte sa ajunga in lagare

    sincer nu ma bucur de necazul lor (si asa nu sunt microbist) dar nu poti sa apreciezi dreptatea care s-a facut pana la urma, avand in vedere ca becali a stricat tot ce inseamna clubul steaua.
  • 0 (2 voturi)    
    Este o prostie aceas stea galbena !!! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 11:06)

    andreesanu [utilizator]

    subscriu la sesizarea facuta -marca propusa te duce cu gindul la nazistii care obligau evreii sa poarte pe haine steaua lui David.
  • -2 (2 voturi)    
    Steaua Stelei (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 13:32)

    cowgirl [utilizator]

    Nu pot sa-mi imaginez cui I-a venit in minte sa foloseasca culoare galbena si aproape steaua lui David , ca emblema a clubului Steaua. Ce tampenie...Daca mai scoti doua colturi, atunci cei care poarta acest semn pot fi dusi la AUSCHVITZ.
    Dar ce poti astepta dela un ..cioban analfabet.
  • 0 (2 voturi)    
    De ce nu, un octogon roş-albastru? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 14:43)

    MANGHEL [utilizator]

    Pe fond roşu, dar octogon, nu ceea ce se vede acolo, scris FCSB cu albastru. Nu cred că a omologat cineva, asta, până acum.