Gigi Becali pierde marca Steaua

de Claudiu Zamfir, Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:41 Sport | Fotbal

Emblema Steaua

Instanta suprema a anulat, miercuri, printr-o decizie irevocabila, marca Steaua Bucuresti inregistrata de clubul de fotbal al lui Gigi Becali, in procesul intentat acestuia de Clubul Sportiv al Armatei, potrivit Mediafax. Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a anulat, prin decizia de miercuri, marca Steaua Bucuresti inregistrata sub nr. 061735 in 29 ianuarie 2004 de SC Fotbal Club Steaua Bucuresti SA.

UPDATE 00:30 Conducerea Stelei: "Decizia instantei se refera la sigla actuala a Stelei, nu la nume, palmares, culori sau altceva."(GSP)

"Decizia instantei se refera la sigla actuala a Stelei, nu la nume, palmares, culori sau altceva. Steaua ar putea chiar folosi si sigla actuala daca ajunge la un acord cu Clubul Sportiv al Armatei, iar daca nu, va face o alta sigla sau o va modifica pe cea din prezent", au explicat oficialii din Ghencea pentru GSP.ro.

Clubul de fotbal detinut de Gigi Becali a fost actionat in instanta in 2011 de Clubul Sportiv al Armatei "Steaua" Bucuresti, care a cerut anularea marcii inregistrate de cel dintai.

Tribunalul Bucuresti a respins aceasta cerere, in 17 aprilie 2012, decizie mentinuta de Curtea de Apel Bucuresti, in 20 decembrie 2013.

ICCJ a pronuntat miercuri o decizie finala in acest proces, dand castig de cauza Clubului Sportiv al Armatei. Acesta a fost reprezentat de firma de avocatura Milcev Burbea, specializata in litigii pe proprietate intelectuala.

Printre paratii din dosar a fost si producatorul de vinuri SC Ostrovit SA. Instanta suprema a decis si anularea contractului de licenta incheiat de aceasta societate cu clubul de fotbal, in 2011, pentru folosirea marcii Steaua pe eticheta unor produse.

Dupa aproape 9 luni de la solicitare, Clubul Sportiv al Armatei a primit oficial certificatul de inregistrare al marcii Steaua Bucuresti, inclusiv emblema de pe echipamentul clubului de fotbal, inclusiv cele 2 stele care reprezinta cele peste 20 de titluri castigate, au relatat Stirile Pro TV, conform Mediafax.

Titularul marcii are drepturi exclusive asupra numelui Steaua Bucuresti.

Ofiterii de la clubul sportiv al Armatei vor notifica echipa lui Gigi Becali sa nu mai foloseasca acest nume fara consimtamantul lor.
In plus, CSA Steaua al MApN va cere FC Steaua sa plateasca toate sumele de bani incasate din vanzarea materialelor promotionale.

Potrivit Stirilor Pro TV, oficialii clubului din Ghencea spun ca aceasta emblema este a echipei de fotbal, insa, in cazul in care se va ajunge la interdictii, echipa este pregatita sa-si faca o alta emblema si sa-si schimbe numele.

Astfel, dupa aproape 9 luni, CS al Armatei a primit oficial certificatul de inregistrare al marcii Steaua Bucuresti, inclusiv emblema de pe echipamentul clubului de fotbal, inclusiv cele 2 stele care reprezinta cele peste 20 de titluri castigate, arata Stirile Pro TV.

De partea cealalta, presedintele Consiliului de Administratie al FC Steaua, Valeriu Argaseala, a sustinut, in septembrie 2014, ca actiunea Oficiului OSIM-ului privind certificatul de inregistrare al marcii Steaua Bucuresti trebuie anulata cat mai repede printr-o hotarare judecatoreasca.

"Eu gasesc total ilogic si lipsit de sens acest eveniment. Este o greseala. Trebuie sa fie anulata aceasta actiune a OSIM-ului cat mai repede, printr-o hotarare judecatoreasca. Nu trebuie sa ne ingrijoram, pentru ca lucrurile se vor rezolva", a spus Argaseala la Digi Sport, citat de Mediafax.

Valeriu Argaseala a mentionat ca din punctul sau de vedere nu este niciun pericol privind utilizarea marcii Steaua de catre echipa privata pe care o conduce.

"In 2004 am facut cerere de inregistrare a marcii, pe data de 28 ianuarie, iar aceasta a fost aprobata. A expirat apoi in ianuarie 2014 si am facut cerere de prelungire. In 28 februarie 2014, in buletinul OSIM-ului s-a publicat prelungirea marcii in proprietatea Fotbal Club Steaua pana pe 29.01.2024", a spus Argaseala.

"De aici incepe o alta poveste. In decembrie 2013 am aflat ca cei de la CSA au depus o cerere pentru inregistrarea unei marci. Acea marca era similara cu marca noastra. In iulie 2014 s-a publicat si in buletinul oficial ca cei de la CSA pot utiliza aceasta marca. Nu este niciun pericol. A fost o actiune in justitie pierduta de CSA si in fond si in apel", a mai sustinut el.

Disputa intre Armata si clubul lui Becali pentru emblema a izbucnit inca din anul 2011.

"Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti nu este de acord ca sigla simbol a clubului care a facut nume si renume in arena sportiva interna si internationala, de-a lungul celor 58 de ani de activitate sportiva sa fie cesionata abuziv si nelegal unei grupari private", atragea atentia atunci CSA Steaua, potrivit Stirilor Pro TV.
























10968 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:57)

    Taras Bulba [utilizator]

    Deci cum se cheama echipa care e pe primul loc acum in clasament?

    Steaua din 2000 e alta cu Steaua din 2006 sau de acum o luna? Sunt doua echipe diferite? Cum se impart titlurile? Dar suporterii?!
    • +5 (13 voturi)    
      foarte probabil (Joi, 4 decembrie 2014, 1:02)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      clubul ramane, contractele raman, totul merge ca pe roate..... dar va trebui un alt nume.
      • 0 (8 voturi)    
        HABAR N-AVETI.... (Joi, 4 decembrie 2014, 6:51)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui math

        Dar va aruncati cu prostiile pe net! MAI CITESTE O DATA!
        Decizia instantei se refera la sigla actuala a Stelei, nu la nume, palmares, culori sau altceva.
        Ai reusit? Ai citit? Ai inteles?
        • +2 (6 voturi)    
          mii de scuze (Joi, 4 decembrie 2014, 12:51)

          math [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          iarta-ma te rog. vai de mine ce greseala am facut.

          "Titularul marcii are drepturi exclusive asupra numelui Steaua Bucuresti. Ofiterii de la clubul sportiv al Armatei vor notifica echipa lui Gigi Becali sa nu mai foloseasca acest nume fara consimtamantul lor. "

          Trebuie sa fii dus departe sa te iei dupa Becali si papusile lui negonflabile. Intelegi ceva ? Ai citit si altceva decat cartile de colorat din biblioteca lui Becali ?
          • -3 (5 voturi)    
            DA BAI DASTEPTULE! (Joi, 4 decembrie 2014, 16:02)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui math

            Se va numi in continuare FC STEAUA! Esti greu de cap!
            CSA STEAUA este altceva. Trebuie sa-si schimbe sigla!
            Ca sa fiu pe intelesul tau de om citit: cineva inregistreaza o firma pe numa AURA. Altcineva poate la fel de bine sa inregistreze o alte firma cu numele AURA '91. Iti este clar sau trebuie sa-ti desenez? Sigla firmei inregistrate mai trziu nu trebuie sa induca in eroare consumatorul!
            Altceva?
            • +1 (3 voturi)    
              Deci (Joi, 4 decembrie 2014, 19:52)

              Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

              Deci, "desteptule", inseamna ca vom avea doua echipe cu nume diferite. Steaua (a Armatei) si Steaua lui Becali. Cum o sa se cheme Steaua lui Becali si cine altcineva decat tiganii din Stefanesti o s-o sustina?!
      • -1 (1 vot)    
        steaua (Vineri, 5 decembrie 2014, 5:08)

        ravi [utilizator] i-a raspuns lui math

        Aici este implicat un presedinte care razbuna abandonarea "blondei de la Cotroceni", in plina campanie electorala, de catre Jiji Becali.
  • +7 (13 voturi)    
    Cam tirziu... (Miercuri, 3 decembrie 2014, 23:32)

    circotas [utilizator]

    ...a fost luata aceasta decizie!

    Era clar ca se va ajunge aici, singura intrebare era CIND va avea curaj cineva sa se ia la trinta cu uzurpatorii.

    E simplu. Spre exemplu: CCE din 1986 a fost cistigat de Sectia de Fotbal a Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti. Or, clubul respectiv a existat intotdeauna, nu a fost desfiintat, si, in plus, a avut intotdeauna sectie de fotbal. Asadar, dintotdeauna numele, stema, palmaresul etc. au apartinut CSA Steaua Bucuresti.

    Ce a facut Becali a fost, inca de la inceput, un furt, o masluire ;)
    • -3 (5 voturi)    
      nu (Joi, 4 decembrie 2014, 12:33)

      J_W [utilizator] i-a raspuns lui circotas

      Ce a facut Becali se cheama *cumparare*, ceva absolut legal in acest nou si exotic sistem numit capitalism, in privinta caruia din ce in ce mai multi romani se pare au dubii mai nou.

      Cand invidia pe "capra vecinului" ii face pe oameni sa nu mai respecte proprietatea privata suntem pe un drum foarte trist.

      Ar trebui facut un referendum: "Doriti sa se revina la o economie majoritar detinuta de stat?". Sa stim si noi unde ne indreptam si daca mai stam pe aici.
      • +2 (2 voturi)    
        Traiasca Gigi Becali ! (Joi, 4 decembrie 2014, 22:01)

        math [utilizator] i-a raspuns lui J_W

        Adevaratul capitalist roman. Jos comunistii care nu il lasa sa traga in continuare tunuri si tepe.
        Vrem dreptate ! Vrem halate !

        Cand furi cu sutele de milioane lumea te injura din invidie nicidecum pentru ca esti un mafiot. Suntem toti suparati ca nu ne-a dus capul sa furam si noi, sau sa ne reparam singuri Maybach-ul cu ranga.

        Sau sa il vindem pe Rusescu pe milioane de Euro iar apoi sa joace tot pentru Becali cu salariu platit partial de clubul tepuit. Ce bine este sa fii baiat destept !
  • 0 (10 voturi)    
    e simplu (Joi, 4 decembrie 2014, 0:20)

    MihneaR [utilizator]

    STEAUA de azi are in palmares 4 CAMPIONATE SI VREO 2 CUPE doar.
  • 0 (18 voturi)    
    intrebare (Joi, 4 decembrie 2014, 1:16)

    cris64 [utilizator]

    Nu-mi place Gigi Becali, dar ce a facut armata pentru Steaua dupa 1989. Becali a investit f mult la Steaua. Probabil a si castigat. Am fost de nenumarate ori nervos pe el, dar trebuie sa recunosc ca pana la urma a reusit sa faca o echipa la Steaua. Ce rezolva Armata prin acest proces ? Nici macar stadionul nu au reusit sa-l intretina. Daca nu era Becali era o ruina acum.
    • +3 (7 voturi)    
      In primul rand trebuie sa te lamuresti (Joi, 4 decembrie 2014, 9:13)

      math [utilizator] i-a raspuns lui cris64

      Ori a investit ori a scos profit. Eu cred ca a scos profit si a facut evaziune si alte matrapazlacuri cu transferuri, salarii de jucatori, comisioane la greu in stilul mafiot caracteristic. el declara in gura mare la televizor ca pentru tunuri de milioane "oricine ar plati 10% cash" dar "30% nu se poate sunt niste nenorociti cei care cer atata spaga".

      Aceasta este mentalitatea miliardarilor de carton cu averi facute in cativa, prin tunuri trase in special statului.

      Apoi vine mentalitatea poporului. Noi acceptam pe alde Becali sau Mazare sau Ghita (vezi echipa de baschet Asesoft) pe criteriul "fura domne dar macar fac ceva pentru noi, o biserica, e echipa, o telegondola...."
      • 0 (4 voturi)    
        am o noutate pentru tine (Joi, 4 decembrie 2014, 12:38)

        J_W [utilizator] i-a raspuns lui math

        "Ori a investit ori a scos profit"

        "A investit" si "a facut profit" nu se exclud. Mai mult, prima ta lectie despre economia de piata: Nimeni, dar nimeni, nu investeste daca nu se asteapta sa faca profit.

        Si da, atat profitul cat si investitiile sunt chestii absolut legale, nu sunt inca de competenta DNA. Dupa tine, daca eu investesc intr-o carciuma in Centrul Vechi 10000 de euro si fac profit 90000 se cheama ca am "furat" 90000 de la clienti?
        • -1 (5 voturi)    
          Economia fara profesor (Joi, 4 decembrie 2014, 12:58)

          math [utilizator] i-a raspuns lui J_W

          ...daca tu ii admiri pe alde Becali ma indoiesc teribil ca vei face profit legal si vei plati toate taxele aferente celor 90,000 de ruble.

          Altfel afacerea in sine este foarte onorabila (visul de aur al oricarui antreprenor cinstit: carciuma!) Dar nu cele facute de oameni ca Becali. Imi pare rau nu am avut alta rima.
          • 0 (4 voturi)    
            mda (Joi, 4 decembrie 2014, 15:52)

            J_W [utilizator] i-a raspuns lui math

            Imi pare rau ca carciumile nu ti se par "onorabile", probabil esti deasupra acestor lucruri marunte ca munca si libera initiativa. Ar trebui sa muncim toti in biserica sau la strung probabil ca sa fii tu multumit.

            Nu il admir neaparat pe Becali si nu stiu cate taxe plateste, dar sigur este destul de rasarit ca sa nu sustina ineptii gen "ori a investit ori a scos profit".
            • +2 (2 voturi)    
              Ghinion (Joi, 4 decembrie 2014, 22:05)

              math [utilizator] i-a raspuns lui J_W

              Nu putem fi toti atat de "rasariti" ca Gigi Becali.
              E vorba si de educatie, nu toti ne-am permis atatea carti de colorat la tinerete.

              te las pe tine sa ii plangii de mila lu' Becali, ce de bani a luat de la gura familiei si a investit la Steaua.
  • +3 (3 voturi)    
    Mare problema... (Joi, 4 decembrie 2014, 9:02)

    dbdb [utilizator]

    cu raspunsul deja cunoscut - proprietarul clubului trebuie sa ajunga la o intelegere cu titularii marcii! Care e problema?
  • 0 (0 voturi)    
    Mare problema... (Joi, 4 decembrie 2014, 9:02)

    dbdb [utilizator]

    cu raspunsul deja cunoscut - proprietarul clubului trebuie sa ajunga la o intelegere cu titularii marcii! Care e problema?
  • +4 (4 voturi)    
    Vai noua ! (Joi, 4 decembrie 2014, 10:22)

    rutger [utilizator]

    Sa avem FC BECALI Jilava sau FC Penitenciarul Poarta-Alba drept campioana Romaniei ! Asa ne trebuie cand sunt votati hotii si leprele dupa jertfa nevinovatilor din Decembrie 1989 !! Si sa mutam echipa la Athos sa faca matanii inainte de orice meci !