Conducerea clubului CS Mioveni ii cere presedintelui FRF, Razvan Burleanu, printr-o scrisoare deschisa, rejucarea meciului cu formatia CFR Cluj, din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, in spiritul fair-play-ului, anunta Mediafax.

"Din punctul nostru de vedere este dramatic ce s-a intamplat pe teren in minutul 86, atunci cand CFR a marcat un gol scandalos in urma unei faze in care ei trebuiau sa fie fair-play si sa ne acorde mingea. Asa cum va stim, un om drept si plin de fair-play, asa cum ne-ati spus de cand aţi preluat conducerea FRF, va doriţi ca in fotbalul din Romania sa domine spiritul de lupta cinstita si nu hotiile sau magariile. Consideram ca dumneavoastra, prin votul incredinţat de cluburile din tara, puteti sa dati un exemplu si sa propuneti celor doua echipe rejucarea partidei. Noi, C.S. Mioveni, suntem de acord sa disputam meciul oricand, la orice ora si la orice zi, fie ca ea este de Craciun, Revelion sau Paste. Stim ca este greu pentru cei de la CFR sa accepte acest lucru, dar ce frumos este sa ramai demn!", se arata in scrisoarea deschisa a gruparii CS Mioveni.

Formatia pitesteana ii transmite oficialului FRF ca meciul se poate rejuca, deoarece exista un precedent in fotbalul european: meciul din Cupa Angliei din anul 1999 dintre Arsenal si Sheffield. La acel meci, Arsenal a castigat cu 2-1 in urma unei faze similare, iar antrenorul Arsene Wenger a propus si i s-a acceptat rejucarea intalnirii.

De asemenea, CS Mioveni acuza maniera de arbitraj a lui Dragos Istrate si cere recuzarea acestuia. "Nu vrem sa incheiem fara a atrage atenţia dumneavoastra si asupra unui alt aspect extrem de important. Maniera tendentioasa in care arbitrul Dragos Istrate a condus jocul nu poate scapa fara masuri. Numeroasele lovituri libere acordate adversarului fara motiv dar si un penalti gratuit dat oaspeţilor de marti ne face sa cerem recuzarea acestui cavaler al fluierului. Desigur vom inainta si catre CCA un memoriu in acest sens. Tinand cont de faptul ca a fost vicierea vadita, cu intentie, a rezultatului final si de faptul ca investitorii, finantatorii si sponsorii nostrii vor sa faca un pas inapoi, suntem convinsi ca veti analiza cele prezentate de noi", se mentioneaza in scrisoarea citata, semnata de presedintele executiv al CS Mioveni, Constantin Stancu.

Formatia CFR Cluj s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei-Timisoreana, dupa ce a invins, cu scorul de 4-3, echipa de liga secunda CS Mioveni, in sferturile de finala ale competitiei, in care in minutul 60 clujenii erau condusi cu scorul de 3-0.

Pentru CS Mioveni au marcat Stoica '36, Nila '51, 'Galan '59, iar pentru CFR au încris Tade '62 (penalti), '87, Chanturia '68 si Ivanovksi '90+4.

Golul de 3-3 marcat de clujeni a fost contestat de CS Mioveni, deoarece gazdele asteptau sa primeasca mingea inapoi de la adversari, dupa ce o trimisesera in afara terenului pentru a permite medicilor sa intre pe teren, in urma accidentarii unui jucator .Insa clujenii au repus mingea in joc si au inscris imediat golul egalizator.