Steaua sta la mana rezultatelor pentru a spera la calificarea in primavara Europa League, dupa ce a pierdut, scor 1-0, partida cu Aalborg. Campioana Romaniei a avut ocazii imense, a dominat in mare parte partida din Danemarca, dar a primit un gol dupa o grava greseala in aparare (Enevoldsen 72' a inscris dupa o eroare a lui Papp).

Costel Galca, antrenor SteauaFoto: Hotnews

Pentru a ajunge in primavara Europa League, Steaua trebuie sa castige meciul cu Dinamo Kiev, in timp ce Aalborg nu trebuie sa invinga pe Rio Ave.

4 Rio Ave 1.

Ultima etapa (11 decembrie): Steaua - Dinamo Kiev, Rio Ave - Aalborg.

Desfasurarea partidei Aalborg - Steaua:

Final de partida, Aalborg - Steaua 1-0, dupa o partida in care campioana Romaniei a ratat cat pentru un intreg sezon...

90+4' Sanmartean centreaza perfect, insa lovitura de cap a lui Keseru (dintr-o pozitie ideala) se duce pe langa poarta danezilor...

90+1' Lovitura de cap a lui Keseru este respinsa in ultimul moment de Larsen. Steaua a fost campioana ratarilor in aceasta seara

89' Adi Popa centreza, insa reluarea lui Keseru, de la coltul scurt, se duce pe langa poarta gazdelor. Inca o ocazie pentru Steaua

88' Sutul in forta al lui Varela este deviat de apararea danezilor

88' Augustinussen a intrat pe teren, cel inlocuit a fost Helenius

84' Keseru cade in careul nordicilor, centralul lasa jocul sa continue. Pe reluari se poate observa ca a existat contact si ca s-ar fi impus o lovitura de la 11 metri pentru campioana Romaniei

82' Jacobsen primeste cartonasul galben

78' Risgaard trimite la coltul lung, Arlauskis se intinde si evita un gol ca si facut

77' Stanciu i-a luat locul lui Tanase

77' Wichmann a intrat pe teren in locul lui Bruhn

75' Tanase prinde un sut bun cu piciorul stang, mingea trece putin pe langa poarta gazdelor. Inca o ocazie mare pentru Steaua

74' Jacobsen i-a luat locul lui Enevoldsen, autorul golului nordicilor

72' Risgarg trimite o pasa pe centrul apararii Stelei, Papp aluneca, mingea ajunge la Enevoldsen, iar acesta inscrie pe langa Arlauskis. Contrar cursului jocului, Aalborg a deschis scorul

68' Petersen primeste cartonasul galben

65' Breeveld ii ia locul lui Bourceanu

65' Risgard primeste cartonasul galben pentru proteste

62' Helenius trimite din unghi, Bourceanu deviaza in propria poarta, insa golul este anulat pentru off-side

60' Filip comite un fault din spate si primeste cartonasul galben

53' Gorter este avertizat cu galben, primul avertisment primit de nordici

50' Luchin centreaza de pe partea dreapta, Tanase suteaza, dar Larsen respinge

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Aalborg - Steaua 0-0, dupa 45 de minute in care echipa lui Costel Galca a dominat si a avut mai multe ocazii de gol

Steaua domina cu autoritate finalul primei reprize

42' Inca o ocazie a Stelei: Adi Popa trimite pe pozitie viitoare, iar Keseru suteaza in plasa laterala

41' Adi Popa si Keseru trec pe langa gol in aceeasi faza - gazdele se apara eroic

38' Chipciu il angajeaza perfect pe Keseru, atacantul trimite puternic din unghi, insa mingea trece putin peste vinclul portii gazdelor

33' Ocazie mare pentru gazde: Bruhn trimite dintr-o pozitie favorabila, dar Arlauskis intervine si evita golul

27' Bourceanu primeste cartonasul galben

25' Keseru intoarce un adversar, suteaza pe jos, dar Larsen se intinde si retine

21' Sutul lui Keseru este respins de Larsen, Steaua trece inca o data pe langa deschiderea scorului

19' Enevoldsen centreaza bine, insa Arlauskis intervine si retine in doi timpi

17' Actiune prelungita de atac a Stelei, balonul ajunge la Bourceanu, insa acesta trimite putin peste transversala

11' Dupa o deviere, mingea ajunge la Tanase, insa sutul violent al acestuia, de la 16 metri, se duce in Paul Papp. Prima actiune importanta le-a apartinut stelistilor

Steaua a echilibrat disputa, in special datorita lui Lucian Sanmartean, jucator care face diferenta la mijlocul terenului

Danezii au inceput in atac partida, dar fara sa puna pana acum in pericol poarta lui Arlauskis

A inceput partida dintre Aalborg si Steaua

Aalborg BK: Larsen - Dalsgaard, Petersen, Thelander, Gorter - Bruhn (Wichmann '77), Wurtz, Risgaard, Thomsen - Enevoldsen (Jacobsen '74), Helenius (Augustinussen '88). Antrenor: Kent Nielsen.

Steaua Bucuresti: Arlauskis - Luchin, Papp, Varela, Filip - Bourceanu (Breeveld '65), Sanmartean - Ad. Popa, Chipciu, Tanase (Stanciu '77) - Keseru. Antrenor: Constantin Galca.

Cartonase galbene: Gorter '53, Risgaard '65, Petersen '67, Jacobsen '82 / Bourceanu '27, Filip '60.