UEFA vrea introducerea eliminarilor temporare si executarea loviturilor de departajare inaintea meciurilor din fazele eliminatorii

Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:51 Sport | Fotbal

UEFA
UEFA doreste introducerea eliminarilor temporare, dupa modelul din alte sporturi, dar si executarea loviturilor de departajare in fazele eliminatorii înaintea meciurilor sau la finalul celor 90 de minute, dupa care sa se dispute cele doua reprize de prelungiri, informeaza Mediafax.

Comisia Tehnica a UEFA va analiza in sedinta viitoare mai multe propuneri, pe langa eliminarile temporare de 10 minute si loviturile de departajare, urmand sa fie analizata si extinderea bancii de rezerve la 11 jucatori, fata de sapte cati sunt in prezent la meciurile interne, informeaza The Independent.

UEFA ar dori ca la finalul celor 90 de minute, in cazul in care meciurile din fazele eliminatorii se termina la egalitate, sa se treaca direct la executarea loviturilor de departajare, dupa care sa se dispute si cele doua reprize de prelungiri. In cazul in care cele si dupa 120 de minute scorul este egal, abia atunci va conta rezultatul loviturilor de departajare.

O alta propunere ce va fi analizata e reprezentata tot de loviturile de departajare in fazele eliminatorii, care sa se dispute inaintea meciurilor, dupa care sa se dispute cele 90 sau 120 de minute, dupa caz.

Propunerea UEFA urmareste ca meciurile din fazele eliminatorii sa nu mai fie plictisitoare, iar echipele care pierd loviturile de departajare sa atace mai mult. De obicei, in prelungirile partidelor ambele echipe prefera sa conserve rezultatul si sa astepte "loteria" loviturilor de departajare.

Un alt motiv care ar facilita introducerea loviturilor de departajare inaintea meciului sau la finalul celor 90 de minute ar reprezenta-o "eroii negativi" ai penaltiurilor. De exemplu, Chris Waddle (in partida Argentina - Anglia din Italia 90') si Darius Vassell (in Portugalia - Anglia de la Euro 2004) au disputat ultimele meciuri pentru echipa nationala a Angliei dupa ce au ratat penaltiurile decisive.

Noile reguli ar putea intra in vigoare incepand cu editia din 2016 a Campionatului European, ce se va disputa in Franta.

7719 vizualizari

• +6 (8 voturi)
    Inca cateva (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 15:15)

ovicash [utilizator]

E plictisitor la meciurile din campionat sau faza grupelor, ca atunci cand o echipa are 3 goluri avans de exemplu sta cu fundul in poarta.

Propunere:

1) se imparte meciul pe repriza, cine castiga o repriza ia 1 punct, cine castiga meciul inca 1 punct.

De exemplu o echipa are 1-0 in prima repriza si in repriza a 2-a nu mai inscrie o sa ia numai 2 puncte la final. (final 1-0)

De exemplu o echipa are 1-0 in prima repriza si in repriza a 2-a mai inscrie de 2 ori si adversara doar 1 data (3-1 final) atunci echipa primeste 3 puncte

De exemplu daca prima repriza e 0-0, a doua repriza 0-0 fiecare primeste 0 puncte pentru fiecare repriza , iar pentru final 1 punct ca acum

2) In caz de meci egal 0-0 se mai joaca inca o repriza de 15 minute suplimentara.
    In caz de meci egal in afara de 0-0 (1-1,2-2.3-3) meciul se termina dupa 90 de min

3) la corner, sa se execute din coltul careului mare daca mingea a iesit in curner din interiorul careului

Place?
    • 0 (2 voturi)
      1) (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 16:20)

MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui ovicash

Prima variantă e o idee foarte bună şi ar anima foarte mult meciurile, dacă s-ar juca exclusiv cinstit, pentru că şi condus cu 5-0 după prima repriză ar exista motivaţie să joci pentru un punct în a doua. Partea proastă ar fi cu blaturile, unde o echipă s-ar mulţumi cu doar 2 puncte, şi să lase intenţionat repriza a doua adversarilor, să obţină un punct. Dar da, e atractivă ideea.

Varianta 3) e un pic ciudată :)
      Bune (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 17:45)

ush [anonim] i-a raspuns lui ovicash

Interesante propunerile, mai ales prima. Totusi un 5-1 cu un 4-0 in prima repriza (si 1-1 in a doua) ar lua mai putin decat un 2-0 cu 1-0, 1-0. SI nu ar parea echitabil. Titusi, cu putina cizelare, ar putea fi o idee f buna.

Eu consider ca fotbalul ar deveni mult mai psectaculos cu eliminarea unei singure reguli: cea a offsideului. Ar fi muuult mai putine scandaluri si mult mai multe goluri. Exact asa cum joaca toti in curtea scolii.
    AR FI (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 15:21)

sabo [utilizator]

.DE DORIT CA SA NU MAI FIE EGAL...SA FIE LOVITURI DUPA ORICE MECI!
    CEI CARE ATACA AR ATACA MAI MULT SA NU IA BATAIE LA FINALDE LA CEI MAI SLABI..IAR CEI CARE TIND SA SE APERE..AR AVEA SANSE MAI MICI LA UN MECI NUL!
  • -2 (2 voturi)
    nu inteleg (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 16:21)

grongobar [utilizator]

cred ca v-a scapat ceva,nu inteleg cum adica" loviturile de departajare in fazele eliminatorii, care sa se dispute inaintea meciurilor, dupa care sa se dispute cele 90 sau 120 de minute, dupa caz".pai daca ai avut lovituri de departajare ce nevoie mai e de prelungiri ? + cum sa ai lovituri de departajare INAINTEA meciurilor ?
    Ce idei nastrusnice... (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 17:10)

pi5 [utilizator]

Pai daca se bat loviturile de departajare inainte, echipa care le castiga are deja un avantaj si poate juca la un egal, care ar avantaja-o la final. Nu mai spun de tactica pe care trebuie sa o stabiliesti ad-hoc in functie de rezultatul loviturilor.
  • -1 (1 vot)
    Eliminari temporare? (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 17:37)

sile [anonim]

Pentru ce? In alte sporturi isi au rolul lor, dar in fotbal de multe ori lipseste un om o repriza intreaga si nu se vede.
    sau ca la handbal (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 18:28)