In cinci minute Romania a rezolvat meciul si a invins reprezentativa Irlandei de Nord cu scorul de 2-0. Ambele goluri au fost marcate de Paul Papp in minutele 74 si 79. Prin aceasta victorie, Romania trece pe primul loc al grupei F si are sanse foarte mari sa se califice la Euro 2016. Bomba serii din grupa F vine insa de la Atena, acolo unde grecii isi continua forma slaba pierzand rusinos in fata reprezentativei Insulelor Feroe. In celalata partida din grupa, Ungaria a invins Finlanda cu 1-0 si ajunge pe locul trei in grupa.

Urmatorul meci al Romaniei va avea loc pe 29 martie 2015 cand va intalni selectionata Insulelor Feroe pe Arena Nationala.

Reactia lui Paul Papp imediat dupa meci: "Este o seara foarte frumoasa pentru mine. Dedic victoria familiei mele si suporterilor."

Anghel Iordanescu, la primul meci dupa revenirea la carma Nationalei: "Sunt multumit. Le multumesc baietilor ca au jucat fotbal si in multe momente au jucat asa cum am vrut eu. Am avut emotii mari de tot si am trait meciul la cote inalte. Paul Papp si-a facut datoria, a jucat forte bine (...) Nu imi vine sa cred ca grecii au pierdut acasa. Daca vreti, e un semnal si pentru meciul pe care il vom avea in martie".

Desfasurarea partidei

Repriza a II-a

• min. 90+4: Final de meci. Romania trece pe primul loc al grupei
  • min. 90: S-au aratat 4 minute de prelungire. Romania nu mai poate scapa victoria
  • min. 80: Schimbare in echipa Romaniei: iese Torje si intra Hoban
  • min. 79: GOOOL ROMANIA Paul Papp loveste a doua oara: Sanmartean centreaza de pe partea stanga, iar Papp reia cu capul din 3 metri trimitand mingea in plasa portii adverse
  • min. 79: Schimbare in echipa Irlandei de Nord: iese Evans si intra McKay
  • min. 75: Maxim vede cartonasul galben in urma unui fault tactic
  • min. 74: GOOOL ROMANIA Rat centreaza din banda stanga si Paul Papp deschide scorul cu un sut puternic din interiorul careului. Romania, la acest scor, trece pe primul loc

Prima repriza

• min. 45+1: S-a inchieat o prima repriza controlata de echipa Romaniei.
  • min. 45: McLaughlin vede cartonasul galben dupa o intrare dura asupra lui Stancu
  • min. 44: Lafferty patrunde in careu, iar sutul sau este respins, cu greu de Tatarusanu, in corner
  • min. 40: Mingea ajunge dintr-un ricoseu la Rat care suteaza insa pe langa poarta din afara careului
  • min. 37: Torje centreaza de pe partea dreapta, dar atat Stancu, cat si Tanase trec pe sub minge
  • min. 31: Lucian Sanmartean dribleaza trei jucatori nord-irlandezi si ii paseaza ideal lui Bogdan Stancu in careu, dar acesta din urma se impiedica si rateaza o ocazie buna
  • min. 30: Lafferty reia cu capul o centrare de pe partea dreapta, dar lovitura de cap este prea slaba si Tatarusanu retine fara probleme
  • min. 27: Cel mai periculos jucator advers de pana acum, Lafferty obtine un corner, dar apararea Romaniei respinge cu succes balonul
  • min. 24: Torje obtine un corner pentru Romania, dar centrarea mijlocasului roman este slaba, la prima bara, iar fundasii nord-irlandezi resping cu usurinta
  • min. 18: Ocazie imensa pentru Romania: Corner de pe partea stanga, iar Chipciu suteaza nimerind bara
  • min. 16: Replica a nord-irlandezilor: Lafferty scapa spre poarta Romaniei, dar avem noroc si sutul sau trece putin pe langa poarta
  • min. 15: Corner pentru Romania: Chiriches reia spectaculos din foarfeca dupa o minge balbaita de apararea nord-irlandeza, dar mingea sutata pe centru este retinuta in doi timpi de Caroll
  • min. 12: Paul Papp a scapat de mai multe ori pe partea dreapta in sensul de atac al tricolorilor, dar fazele de atac s-au incheiat fara un mare pericol pentru poarta lui Roy Caroll
  • min. 9: Romania controleaza pana acum partida, nord-irlandezii parand ca sunt multumiti cu un egal in aceasta seara
  • min. 6: Portarul Roy Carroll acuza o accidentare. Meciul a fost reluat dupa cateva momente de intrerupere
  • Min. 1: Meciul a inceput

Echipele de start

Romania: Tatarusanu - Papp, Chiriches, D. Grigore, Rat - Pintilii, Sanmartean - Torje, Chipciu, Tanase - Bogdan Stancu

Antrenor: Anghel Iordanescu

Irlanda de Nord: Carroll - McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern - McGinn, Norwood, Baird, Evans, Brunt - Lafferty

Antrenor: Michael O'Neill