Echipa din Targu Mures i-a administrat Stelei a doua infrangere din acest sezon, dar "vedeta" incontestabila a partidei a fost arbitrul Istvan Kovacs care a luat mai multe decizii controversate care au influentat rezultatul final.

Costel GalcaFoto: Agerpres

Astfel, Kovacs nu l-a eliminat pe Gabi Muresan dupa un cot clar aplicat in plina figura lui Rusescu care a parasit terenul accidentat. Acesta il inlocuise de cateva minute doar pe Keseru care a fost scos pe targa cu comotie cerebrala dupa un genunchi in cap expediat cu lejeritate de N"Doye. Impreuna cu Keseru a parasit terenul si Latovlevici, astfel ca galca a efectuat cele trei schimbari pana in minutul 30.

O alta faza acuzata vehement de stelisti a fost o interventie in careu a portarului Stancioiu care l-a faultat in mod cat se poate de clar pe Cristi Tanase. Kovacs nu a fost insa de acord si i-a acordat mijlocasului stelist cartonasul galben pentru simulare.

In finalul meciului, Paul Parvulescu il faulteaza pe Bumba iar Kovacs ii arata direct cartonasul rosu pentru fault in postura de ultim aparator...numai ca alaturi de cei doi alerga pe un culoar interior si era pozitionat mai spre poarta Varela.

Axente a inscris in minutul 55 la o faza in care apararea stelista si-a aratat limitele. Portarul Stancioiu a degajat lung, apararea stelista a jucat prost la ofasaid, Axente a preluat si a intrat in careu de unde l-a innvins cu piciorul stang pe Arlauskis, din nou cel mai bun jucator al Stelei.

Stelistii mai acuza un fault dur din spate facut de Sepsi care a vazut doar cartonasul galben, dar faza era in viteaza si exista circumstante atenuante pentry central.

Steaua a fortat egalarea, dar arbitrul Kovacs, bara sau lipsa de precizie la finalizare au facut ca tabela sa ramana nemodificata pana la final. Tg-Mures a fost foarte aproape in doua randuri sa loveasca decisiv pe contraatac, dar Goga si Zicu s-au umplut de ridicol in fata portii din pozitii clare de gol.

Este prima infrangere a Stelei in deplasare dupa 699 de zile, potrivit GSP.ro. Steaua se mentine insa pe prima pozitie a clasamentului avand un punct peste CFR Cluj care a remizat, 1-1, pe terenul Concordiei Chiajna.

Costel Galca, antrenor Steaua: "Sunt suparat! Trebuia ca ASA sa aiba cel putin doi eliminati. Keseru a fost calcat pe cap in fata noastra, dar nu s-a vazut. La Tanase a fost penalty si eliminare, dar au mai fost si altele, asta e! Am vrea ca meciurile sa se joace pe teren. In plus, am vazut Miklos Nagy vorbea cu Sepsi in maghiara, nu stiu de ce, suntem in Romania" (Look TV)

Cristi Pustai, antrenot TG-Mures: Nu se poate spune nimic de arbitraj. Nu a fost un joc dur.

Rezultate inregistrate in partidele disputate, vineri, sambata si duminica, in etapa a XII-a a Ligii I, programul ultimului meci si clasamentul competitiei:

Vineri:

Otelul Galati - Gaz Metan Medias 1-1

Au marcat: C. Cristea '73 / D. Roman '30

FC Brasov - CS Universitatea Craiova 2-3

Au marcat: Constantinescu '70 (penalti), L. Ganea '79 / Vatajelu '32, Bawab '45, Rocha '83