VIDEO Mircea Lucescu, varianta surpriza pregatita de FRF pentru nationala de fotbal a Romaniei

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 21 octombrie 2014, 10:33 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Foto: Uefa.com
"Viitorul selectioner va fi roman, il cunoastem cu totii si il apreciem", acestea au fost cuvintele cu care Razvan Burleanu, presedintele FRF, l-a caracterizat pe urmatorul antrenor al nationalei Romaniei, sustine gsp.ro. Nimeni nu se gandea insa ca acesta ar putea fi Mircea Lucescu, unul din cei mai titrati tehnicieni romani din istorie.

Discutiile dintre Burleanu si Mircea Lucescu au dat roade, antrenorul fiind tentat sa revina la nationala Romaniei dupa o pauza de peste 28 de ani.

Conform gsp, Lucescu si-ar fi dat acceptul sa pregateasca in paralel pe Sahtior si nationala Romaniei pana in vara anului viitor, atunci cand s-ar produce ruptura de formatia din Ucraina.

"Discutiile s-au derulat foarte rapid, iar Lucescu si-a dat acceptul, e interesat sa vina", au precizat surse din cadrul FRF.



Ultimul meci al lui Mircea Lucescu pe banca primei reprezentative a Romaniei a fost consemnat pe 10 septembrie 1986, in preliminariile pentru Euro din 1988. Atunci, Romania invingea cu 4-0 pe Austria.

In principiu, contractul dintre cele doua parti ar fi pe doi ani si jumatate (scandenta in noiembrie 2017), plus Mondialul din 2018, asta in cazul in care Romania ar ajunge acolo.






















11361 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Daaaaa (Marţi, 21 octombrie 2014, 10:01)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    In sfarsit vom avea antrenor nu panarama. Doamne ce bine ar fi!!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Bravo Lucescu ! (Marţi, 21 octombrie 2014, 10:54)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    sa speram ca nu se apuca fotbalagii sa dea sin picioare si sa injure!

    Lucescu pleaca la prima manifestare de felul acesta.

    Invatati sa pretuiti valorile.
    • 0 (16 voturi)    
      Despre Lucescu (Marţi, 21 octombrie 2014, 10:29)

      roman29 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Un patriot fals ahtiat dupa bani. Daca era atat de patriot, sacrifica mai demult si el un an-doi si venea la nationala (nu cred ca murea de foame cu salariul care il primea de la FRF). Ca om...mai tineti minte evenimentul acela cu tramvaiul in Bucuresti. Cand facea tot posibiulul sa-l scoata pe vatmanul acela (un om simplu si sarac) vinovat pentru greseala lui? Vezi Doamne, de ce n-a oprit tramvaiul ca sa intoarca marele Lucescu pe interzis. Ca antrenor de fotbal, nu am ce comenta, intr-adevar e bun.
    • +6 (10 voturi)    
      il vor injura... (Marţi, 21 octombrie 2014, 11:11)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ...la primul esec sau semiesc. Unii dintre suporterii Stelei il vor injura, la fel, va fi atacat de unii jurnalisti.
      O parte din fanii Stelei nu concep alt antrenor, decat unul cu origini steliste si de aceea vor ataca si injura pe oricine vine de la alte cluburi.
  • -1 (7 voturi)    
    scadenta (Marţi, 21 octombrie 2014, 11:40)

    nash pandelica [utilizator]

    poate veni de sus..
    inima sau tramvaiul.

    nu pricep dece burleanu, un tanar promitzator (hahaha !), mizeaza pe un batran, cu riscul sa ramana descoperit taman cand va fi ma groasa.

    sunt atatia tineri care au confirmat, care au energia sa colinde, sa urmareasca jucatorii pe la echipele lor...

    faima nu este totul.
    • +4 (6 voturi)    
      corect (Marţi, 21 octombrie 2014, 11:53)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Cam asa vad si eu lucrurile.

      Cu tot respectul pentru tot ce a realizat in cariera, Mircea Lucescu mi se pare o investitie proasta. Nu merg pana acolo in a zice ca e "expirat" (nu e!) dar cred ca, dupa ce ai fost ani buni antrenor la o echipa de club, nu mai poti da randament la nationala (oricarei tari). Motivul este simplu: la club, ai jucatorii permanent la dispozitie (cu mici exceptii accidentale, desigur), la nationala ai 2-3 zile sa pregatesti un meci.

      E doar o umila parere.
      • -1 (3 voturi)    
        Chiar ca ...UMILA!!! (Marţi, 21 octombrie 2014, 15:08)

        sandu [anonim] i-a raspuns lui Europiu

        cHIAR CA AI O PARERE CARE ESTE ...umila...umila!!!
        este cel mai bun antrenor in ultimii 30 de ani...confirmat in clasamente mondiale si rezultate...Si se termina cu ...NEPOFTITII DIN FOTBAL...
        rEZULTATELE VORBESC INTOTDEAUNA DESPRE UN OM...
    • 0 (2 voturi)    
      un batran de septuagenar (Marţi, 21 octombrie 2014, 20:13)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      cu krul in doua luntrii.
      deci, mai dragilor minusisti, planul ferefe ( frf care este o rusine), este ca lucescu sr. sa antreneze shahtior, cu problemele din ukraina, cu tzelurile serioase in competitiile din ukraina si ioropa, in acelasi timp cu selectarea celor mai buni jucatori romani, dintre atlantic si golful persic.
      cam mult pt. un om de saptezeci de ani, cu un atac de inima si cu un accident din netentie la volan.
      fie el si un antrenor f. bun, lucru de necontestat.

      e bine sa ne cunoastem limitele.
      io nu cred ca lucescul a acceptat starea asta.
      daca totusi a acceptat, atunci trebuie sa'l banuim si de probleme de judecata....
      sau ca trufia i'a intunecat judecata...

      cat despre comparatia cu alti antrenori, de varsta inaintata, din occident, sa nu uitam ca traim in ro, care nu'i nici spania nici alta tzara occidentala, unde unu e unu si doi e doi.

      in ro, cu actuala conducere a sporturilor, a fotbalului in special, ar trebui sa gandim mai bine, inainte sa decidem.
      sa renuntam la smurd, la stilul pompieristic.
      sa creiem un program a la long, cu tzinte fezabile, sustinut de toata lumea, inclusiv cu finantzare asigurata/

      daca mircea lucescu este o solutie de durat, parte a unui program, primesc, dar sa stim si noi !:)
  • +2 (6 voturi)    
    mircea lucescu ... o fi el bun antrenor (Marţi, 21 octombrie 2014, 12:04)

    qwerasdf [utilizator]

    dar ca om... mi-a lasat impresia ca e o jigodie...
  • +6 (10 voturi)    
    bai fratilor (Marţi, 21 octombrie 2014, 12:52)

    Point [utilizator]

    pentru acest monstru sacru propun desfiintarea sinelor de tramvai plus ca toti vatmanii sa devina slujitorii giga antrenorului de talie cosmica.
    hehe,sauru are belele in ucraina si cauta un loc caldut?
  • +4 (4 voturi)    
    ar fi bine sa isi ia revansa (Marţi, 21 octombrie 2014, 14:12)

    John1712 [utilizator]

    fata de Irlanda de Nord!
  • -1 (3 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 21 octombrie 2014, 16:41)

    E clar [anonim]

    Felicitari si multa bafta noului selectioner: Cosmin Contra.
  • +2 (2 voturi)    
    viitor negru... (Marţi, 21 octombrie 2014, 19:22)

    thebblack [utilizator]

    dar cel putin vom sti sigur ca infrangerile nu se vor datora antrenorului, ci jucatorilor, arbitrilor, gazonului, vantului, ocultei mondiale sau conjuncturii astrale. ne-o va confirma de fiecare data insusi el.
  • +3 (3 voturi)    
    dar arbitrajul, arbitrajul.. cum va fi arbitrajul? (Marţi, 21 octombrie 2014, 20:06)

    horatiu [anonim]

    De acum, vreo 3 ani, vom fi siguri ca infrangerile nu vor mai fi din cauza absentei varfurilor, lipsei de forma/valoare , abordarii gresite a partidei, erorilor antrenorului, greselilor individuale sau colective in aparare CI, EXCLUSIV, DIN VINA ARBITRILOR care ne vor sapa in mod sigur in mod samavolnic !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Muc cel Mic " selectionerul " portarilor ? (Miercuri, 22 octombrie 2014, 3:24)

    Plagarus [utilizator]

    "Colorat " antrenor de tata Mircea, Mucescu jr. poate fi solutia ideala de tzutzar cu portarii Nationalei !