Victor Piturca a plecat gratis de la nationala - Presedintele FRF a acceptat sa inlature clauza de reziliere

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2014, 17:16 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / Dan Popescu
Razvan Burleanu, presedintele FRF, a dezvaluit, vineri, conditiile in care Victor Piturca a plecat de la nationala de fotbal a Romaniei. Astfel, desi avea o clauza de reziliere, Piturca a plecat gratis la Al-Ittihad.

Inainte de partidele cu Ungaria si Finlanda (preliminarii CE 2016), Razvan Burleanu si Victor Piturca au discutat termenii unei despartiri amiabile.

Cele doua parti au decis sa inlature clauza conform careia Victor Piturca ar fi trebui sa plateasca o clauza de reziliere in cazul in care dorea sa plece in Arabia Saudita. Initial s-a vorbit de 1,4 milioane de euro, iar mai apoi de 700.000 de euro.

"S-a modificat contractul lui Piturca din noiembrie 2016 pana in noiembrie 2015 si am introdus o clauza conform careia niciuna dintre parti nu trebuie sa plateasca despagubiri daca se intrerupe relatia contractuala pana la finalul acestui an. Ne-am asumat acest angajament pentru a nu avea o atmosfera contraproductiva in interiorul echipei nationale, aceasta decizie fiind luata inainte de dubla cu Ungaria si Finlanda.

Viitorul antrenor va fi unul roman. Pana la finalul saptamanii viitoare va avea loc prezentarea noului antrenor. In momentul de fata de intereseaza un antrenor care a avut rezultate deosebite in fotbalul romanesc si in cel international.

Domnul Victor Piturca si-a dorit foarte mult sa plece. Nu am avut parghiile necesare sa-l facem sa ramana, stiu ca isi dorea foarte mult sa plece. Nu mai aveam niciun interes sa incercam sa-l tinem cu forta", a declarat Razvan Burleanu.

"As spune ca a fost vorba de o reziliere cu acordul partilor", a completat Razvan Burleanu intr-o conferinta de presa.

Pe lista pentru a prelua conducerea primei reprezentative a Romaniei se afla Cosmin Contra (este favorit pentru ca ar fi cel mai putin costisitor), Cosmin Olaroiu si Dan Petrescu.






















5588 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Curat amiabil (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:24)

    mono61 [utilizator]

    Bine, bine, părţile s-au înţeles, dar pe bani i-a întrebat cineva?
  • +10 (10 voturi)    
    evident (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:28)

    sucaa [utilizator]

    si ponta a lasat vreo 500 de mil cadou.
    unii romani sunt darnici cand dau de la altii.
    nu ca l-as prefera pe piti la nationala, dar parca prea ne rad in nas toti si se scutesc de taxe cand vor ei.
    DNA-ul ar trebui sa intre pe fir ca nu e firma Burleanu de acasa.
    sunt urios cine si ce somisioane s-au luat/dat :)
    • -3 (3 voturi)    
      presupuneri (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:34)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Putem sa ne tot dam cu presupusul. Insa doar dovezile conteaza.
      • +3 (3 voturi)    
        Dovezi (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:35)

        Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui sentenced

        "Insa doar dovezile conteaza."
        In urma deciziei de a elimina clauza de reziliere, Federatia a fost saracita cu 1,4 milioane de euro.
        • +2 (2 voturi)    
          Ciudat (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 9:16)

          Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

          Dar parca la discutiile anterioare Piti spunea ca a fost dispus sa achite el din banii personali jumatate din clauza, adica 700.000 euro.

          Ce s-a schimbat intre timp?
  • +5 (5 voturi)    
    ce tare (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:34)

    Adrian_1234 [utilizator]

    "Ne intereseaza un antrenor cu rezultate deosebite interne si intenationale "

    Ca spre ex Cozimn Contra :) :) :)

    contradictie intermeni !!
  • +10 (10 voturi)    
    sau au facut blat la banii arabilor? (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:37)

    georgel_purcel [utilizator]

    Data trecuta, cand a fost demis, s-a certat juma' de an cu Mircea Sandu pt. clauza de reziliere si n-a vrut sa renunte la bani. Acelasi lucru ar trebui sa faca si federatia acum. Vrea sa plece, foarte bine, sa plateasca!
    Am impresia ca federatia il lasa prea usor sa plece.
    Nu cumva arabii au platit clauza de reziliere si astia se fac ca ploua (ca doar in Romania astfel de combinatii sunt ceva normal)
    • +9 (9 voturi)    
      curat murdar (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:29)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui georgel_purcel

      burleanu n-o fi prost ca dragomir. a luat si el ceva, vreo 200k sa zicem. asta da "amiabilă"
    • +1 (1 vot)    
      He he heeee (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 7:39)

      cocodino [utilizator] i-a raspuns lui georgel_purcel

      arabii au platit clauza de reziliere si s-au inteles cam asa, 700.000 oficial sau 250.000 pe mucles sa nu stie nimeni ;-)
  • +7 (7 voturi)    
    Doamne ajuta ! (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:07)

    jixi [utilizator]

    Duca-se invartindu-se ca titirezul atomic !
  • +8 (8 voturi)    
    si aia 600,000 (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:41)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    Si pe aia 600,000 pe care i-a luat cand a fost dat afara de la nationala i-a adus inapoi sa cum?
  • +1 (3 voturi)    
    ... inke un exemplu...( al citelea ) (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:07)

    Observatore [utilizator]

    ... ubi bene ibi patria ... .
  • +8 (8 voturi)    
    burleanu la puscarie (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:08)

    qwerasdf [utilizator]

    si sa plateasca din banii lu'ma-sa

    ce atatea pasuiri si iertari?

    noi daca intarziem cu ratele, nu sta nimeni sa ne gratieze, suntem executati si lasati pe drumuri...
    smecherii sunt lasati sa plece. Luati-le bai prostilor, ca au de unde da!
  • +5 (5 voturi)    
    cum adica (Vineri, 17 octombrie 2014, 20:33)

    mihai viteazul [anonim]

    cum adica "Nu am avut parghiile necesare sa-l facem sa ramana"

    dar clauza de rezilere dintr-un contract ce dreaq e? asa de flori de portocal?
  • +3 (3 voturi)    
    Piti - Over (Vineri, 17 octombrie 2014, 21:07)

    Darius [anonim]

    Piti isi dorea foarte tare sa mai ramana (Nationala pt Piti = in fiecare zi e ziua lui => primesti bani cadou doar pt ca existi fara sa dai nimic inapoi - inapoi a se citi munca-), dar Burleanu isi dorea foarte tare sa plece (ceea ce ne doream si NOI). Si astfel dragii mei s-a incheiat un episod trist al echipei nationale.
  • +1 (1 vot)    
    Sansa (Vineri, 17 octombrie 2014, 21:14)

    Darius [anonim]

    Se pierdeau mult mai multi bani la buget/federatie daca ramanea Piti, credeti-ma.
    Asta a fost singura oportunitate de a-i da PAPUCII.
    Piti nu se lasa dus din locul caldut de la nationala.
    Asta a fost singura sansa ca sa vinzi "elefantul".

    Cercetat penal ar trebui sa fie cel care a semnat pt inca un mandat la nationala cu Piti, avand in vedere nivelul lamentabil de antrenor.