Michel Platini vrea o noua regula in fotbal - Introducerea cartonasului alb

Joi, 16 octombrie 2014, 17:53 Sport | Fotbal

Michel Platini
Regulamentul din fotbal este aproape sa sufere o noua modificare, Michel Platini, presedintele UEFA, dorind introducerea cartonasului alb, sustine AFP. Aceasta schimbare ar aduce eliminarea temporara a fotbalistilor, pentru zece minute.

In cartea "Parlons Football", Platini vorbeste despre noile reguli pe care le vrea introduse in fotbal. Cartonasul alb si-a putea face aparitia. Acesta ar aduce fotbalistilor o eliminare temporara de zece minute.

Ce reguli noi propune Michel Platini

• Doua schimbari la pauza, in afara de alte trei din cursul jocului.
  • Cartonasul alb va fi aratat jucatorilor care contesta deciziile arbitrului. Jucatorul care primeste acest cartonas va fi eliminat temporar pentru zece minute.
  • Se doreste renuntarea la limita de varsta a arbitrilor, in cazul acestora tinandu-se cont doar de "competenta si capacitatea fizica".
  • Cei doi arbitri care se afla in spatele portilor ar putea avea voie sa intre pe teren, daca situatia o cere.
  • Se poate renunta la "tripla pedeapsa" pentru fotbalistul care faulteaza in postura de ultim aparator (penalty, eliminare si suspendare). Se va trece la "dubla pedeapsa" - penalty si cartonas galben pentru cei care faulteaza in careul de 16 metri. Eliminare si lovitura libera daca faultul este comis in afara careului, conform Digisport.

5634 vizualizari

• +3 (3 voturi)
    Uite unul care gandeste... (Joi, 16 octombrie 2014, 18:28)

Ritzi Pitzi [utilizator]

Propuneri de bun-simt.
    Ultima nu (Joi, 16 octombrie 2014, 18:58)

ion [anonim]

Primele 2 sunt niste idei excelente pentru a creste spectacolul. Ultima idee nu e foarte ok pentru ca li se da mai mult credit aparatorilor decat atacantilor - ceea ce deja de intampla si acum - si nu e bine pentru spectacol. Sa luam un exemplu: Atacantul scapa singur cu portarul, il dribleaza si ramane singur cu poarta goala. In acel moment portarul poate face un fault cinic si va fi pedepsit cu cartonas galben si cu penalty. Avand in vedere ca la penalty sansele de reusita sunt 80 - 90% decizia este in detrimentul atacantului.
    si eu am schimbari (Joi, 16 octombrie 2014, 20:50)

cocodino [utilizator]

eu asi elimina offside-ul pentruca intrerupe de multe ori meciul in atacuri frumoase. Deasemenea asi opri ceasul cand sunt accidentari sau intreruperi pentru certuri, etc. O schimbare importanta ar fi obligarea cluburilor sa aiba mereu cel putin 7 jucatori autohtoni, pentru a pastra totusi identitatea clubului al tarii si orasului respectiv.
      eeeee, nici chiar asa (Vineri, 17 octombrie 2014, 10:50)

ciufy [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

si daca unui oligarh rus, gen Abramovici, i se pune pata sa castige UCL sau EL, ce face? ca deh, jucatorii autohtoni is vai de mama lor.... si sa cumpere jucatori straini nu poate....
      daca eu vreau sa fac cel mai tare 11 din europa, sa platesc 150 milioane pe fiecare jucator, care e problema? Lasa domnule sa arunce astia cu banii pe jucatori si salarii, ca si asa is bani facuti prin munca necinstita...
        Daaaaaaa (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 0:24)

cocodino [utilizator] i-a raspuns lui ciufy

Am spus ca doar 7 jucatori nationali sa fie in teren, restul pot fi si maimute.
        Dar, daca echipa este numai cu chinezi de ce sa se cante Long Live The Queen si nu imnul lor patriotic chinezesc? Cred ca ar fi bine sa nu se mai cante imnurile nationale la meciurile de intercluburi europene. Clubul sa aiba imnul lor daca este banul lor.