FRF a gasit inlocuitorul in cazul despartirii de Victor Piturca: Alesul este Cosmin Contra

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2014, 10:34 Sport | Fotbal

Cosmin Contra
Foto: Facebook
Victor Piturca este pe picior de plecare de la nationala de fotbal a Romaniei, antrenorul fiind foarte aproape de a semna cu Al Ittihad. Federatia Romana de Fotbal s-a gandit deja la un inlocuitor, acesta fiind Cosmin Contra, actualul tehnician al celor de la Getafe, sustine Digisport.

Selectionerul este cu gandul mai mult la plecarea la arabi, iar Federatia a inceput sa ia in calcul varianta unui inlocuitor.

Cosmin Contra se afla in pole-position pentru preluarea nationalei, aceasta urmand sa fie ajutat de Anghel Iordanescu, directorul tehnic al primei reprezentative.

In varsta de 38 de ani, Contra mai are doi ani de contract cu Getafe, insa o asemenea oferta ar fi de nerefuzat. "Daca lucrurile se precipita si domnul Piturca ia o decizie zilele astea, noi suntem pregatiti cu o varianta imediata, pe care eu n-as numi-o interimara. O sa vedeti si de ce, la vremea respectiva, daca se va intampla asa, pentru ca are toate sansele ca acest provizorat sa devina definitiv. E in functie numai de rezultate" - Andrei Vochin, consilierul presedintelui FRF.

Urmatorul meci al Romaniei in preliminariile pentru Euro 2016 va avea loc pe 14 noiembrie, cu Irlanda de Nord, pe "Arena Nationala".






















5921 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Derbedeu... (Joi, 16 octombrie 2014, 9:43)

    taticutu [utilizator]

    Alt golan la conducerea nationalei !
    Va aduce-ti aminte de cum si-a ratat talentul si cariera cu ceva ani in urma ? S-a luat la bataie cu un coechiper, si a fost exclus din celebrul club ! Era socotit ca unul din cei mai talentati jucatori europeni la vremea respectiva. Din pacate golanismele lui au continuat , inclusiv in postura de antrenor !
    Lupu isi schimba parul, dar naravul...
    • -1 (7 voturi)    
      De unde știi că golănismele (Joi, 16 octombrie 2014, 10:01)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      au continuat ?
      • +3 (5 voturi)    
        pentru ca (Joi, 16 octombrie 2014, 11:05)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Pentru ca spre deosebire de tine el stie sa citeasca si chiar o face
    • +5 (5 voturi)    
      mai degraba accidentarile l-au scos din (Joi, 16 octombrie 2014, 11:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      fotbalul mare....era la nivel cu Mutu, dar dupa accidentarea la genunchi, desi a mai jucat fotbal, nu a mai fost niciodata la fel.
      In rest sunt de acord: un golan si un derbedeu, care nici nu se pricepe in plus. Nu are ce cauta ca selectioner.
    • +3 (3 voturi)    
      Ah, limba română... (Joi, 16 octombrie 2014, 11:34)

      Piszcek [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Ne ADUCEM aminte (nu „ne aduce-m aminte...”, cum ar fi după „logica” verbelor conjugate de tine). ADU-ȚI aminte (tu, ție însuți) să mai pui mâna pe-o carte! E singura formă oarecum apropiată de ceea ce ai scris, dar sensul e net diferit. „Varianta” livrată de tine e incorectă, necâștigătoare și pe veci blamabilă.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect... (Joi, 16 octombrie 2014, 16:18)

        Tati [anonim] i-a raspuns lui Piszcek

        Corect... am gresit gramatical ! Scuze !
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Joi, 16 octombrie 2014, 12:50)

      mono61 [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Deci eşti Contra...
  • +4 (10 voturi)    
    Succes, Contra! (Joi, 16 octombrie 2014, 10:00)

    Mă uit la meciuri de 45 de ani ... [anonim]

    Contra - personalitate puternică, un antrenor tânăr și bun, dispus să învețe repede.

    A dovedit ca jucător, a avut repede rezultate și ca antrenor, a salvat o echipă spaniolă săracă de la retrogradare...

    Abia acum ar începe reconstrucția echipei naționale. Doar Dan petrescu ar fi o alegere mai bună, dar el nu e disponibil. Sper să avem noroc să scăpăm de Pițurcă, trișorul condamnat ...
  • 0 (4 voturi)    
    wtf ? (Joi, 16 octombrie 2014, 11:04)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Mah astia sunt teleleu ?
    Pai e Boloni, e Dan Petrescu si astia vin cu cine ? Cu Contra !!!
    Ar trebui pusi la zid ca si tradatori, natia voastra de spagati ce sunteti
    • +3 (3 voturi)    
      contra (Joi, 16 octombrie 2014, 11:29)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      probabil boloni si dan petrescu sunt mai scumpi decat Contra (cu siguranta dan petrescu este) iar Contra a dovedit deja ca stie sa antreneze
      • +1 (3 voturi)    
        alegere (Joi, 16 octombrie 2014, 13:02)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        dan petrescu e bun, dar acolo unde este, simbria e mai buna, si omul trebuie sa'si faca o situatie cat se mai poate.

        boloni e si el bun, dar prea in varsta...
        de la o anumita varsta, omul devine conservator, atasat prea tare de experienta si principiile sale, deci mai inflexibil si refractar la noutati.

        contra s'a remarcat prin activitatea la petrolul, unde a facut o treaba f. buna.
        de acolo a plecat la Getafe, echipa saraca pt. prima liga spaniola.
        atat la petrlolul cat si la Getafe a lucrat pe bani rezonabili. nu este lacom, prefera sa antreneze in fotbalul adevarat, decat pe petrodolari, intre dune.

        deci, pare'se ca dintre cei de mai sus, contra este cel mai tanar, mai rezistent la travaliu, mai deschis catre noutatile din fotbal, mai dornic de afirmare, succesele echipei fiind si succesele sale.

        si ar mai fi ceva, la petrolul a schimbat stilulul echipei, de la temporizarea lui rednic, la atac.

        asa cred c'ar schimba si stilul nationalei, de la jocul de asteptare, sa vada pishurka cum cade zarul, la un joc de atac cu toata echipa, fara jena de a juca in careul adversarului.
  • +3 (7 voturi)    
    Boloni (Joi, 16 octombrie 2014, 11:12)

    freestyle [utilizator]

    parerea mea
  • +2 (6 voturi)    
    contra antrenor! (Joi, 16 octombrie 2014, 11:22)

    ilie [anonim]

    se pare ca actuala conducere FRF si-a propus sa ne faca sa regretam fosta conducere
    cand Mitica Dragomir a spus ca in spatele lui Burleanu sunt altii,nimeni nu a rectionat (din presa)
    cei de la FRF chiar nu au vazut ce a jucat Petrolul in perioada Contra(meciurile din Europa)
    sa nu ajungem sa ne rugam sa ramana Piturca !
  • +1 (3 voturi)    
    Cine e contra (Joi, 16 octombrie 2014, 12:54)

    AlisCuPar [utilizator]

    numirii lui Contra ca antrenor al naţionalei să ridice mâna !
  • 0 (2 voturi)    
    Un motiv cert de al regreta pe Piturca (Joi, 16 octombrie 2014, 13:42)

    Plagarus [utilizator]

    Un neavenit in meseria asta precum este si un fost " selectioner " in numele Tatalui !
    Dan Petrescu este chiar profesionist, da-i scump !
  • 0 (2 voturi)    
    din lac... (Joi, 16 octombrie 2014, 13:43)

    thebblack [utilizator]

    in put. fie el si de petrol.
  • +1 (3 voturi)    
    interesante comentarii (Joi, 16 octombrie 2014, 14:08)

    minos [utilizator]

    plec de la premiza cu cei care sunt contra lui Contra :), sunt stelistii subiectivi care nu agreaza decat antrenori cu pedigree la echipa lor. Contra a facut o treaba excelenta la Petrolul, iata ca urmasii lui acolo nu se ridica la acelasi nivel, desi au un lot chiar mai bun. A salvat Getafe de la retrogradare, lucru foarte dificil. Pana la urma este antrenor in Primera, mai puteti numi un roman care ar putea ajunge acolo, in afara de Lucescu senior si poate Boloni in zilelle lui bune(apuse, din pacate....). Desigur Dan Petrescu este foarte bun, dar cred ca nu vrea sa vina acum. Cred ca amicul nostru Contra ar face facta cu brio si ar califica sigur echipa la Europene si la Mondialele de peste 4 ani. In plus nu ar avea pretentiile salariale ale celorlalti.
    • +1 (3 voturi)    
      cu contra (Joi, 16 octombrie 2014, 17:01)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui minos

      alde dodel, latoblegici, rusescu si alti stelisti de umplutura n'ar mai avea acces la nationala.
      cu el, sanmartean si mutu ar fi fost de mult in nationala,
      torje nu ar avea ce cauta p'acolo.

      da, chipciu, da pintilii, da, da enache, maxim, hoban, da matzel, da grigore, da gardos, da budescu.

      stancu cel vejnic la pishurca n'ar fi facut nimic fara sanmartean. ar fi ratacit si el pe teren, cum si altii.

      echipele lui pishurca sunt statice, tzintuite intr'un joc in care principala grija este sa nu primeasca gol.
      mai radeati de lucescu al mic...
      el a castigat, inainte sa'la aduca nasu' pe pishurca, un meci cu 3-0.
      pisurca se bucura de un egal cu ungaria...

      da, sunt si altii, mai buni ca contra.
      dar, da frf salrii cum dau rusii, arapii, turcii, sau altii prin alte zari ?!

      cum ii poti motiva pe lucescu, pe olaroiu, pe dan petrescu, pe boloni ?

      leafa luata de acest barbugiiu, negociata cu nasu', n'o va mai da frf altuia.
      poate numai la unul dispus sa imparta...

      si poate ca unul tanar, ca ponta, nearivist, ar adduce jucatori nu la cererea cluburilor sau pe commission, ci dupa valoarea lor la momentul jocului.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 16 octombrie 2014, 21:22)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui minos

      partea proasta la contra nu e talentul pe care e posibil sa il aiva, inca nu a dovedit aproape nimic, nici intr-un sens, nici in altul, ci faptul ca face parte din aceeasi masina infernala din care fac parte sandu dragomir si piturca si care ne-a adus in sapa de lemn in care ne aflam.