Preliminarii CE 2016

VIDEO Finlanda - Romania 0-2/ Piti, ce te-ai fi facut fara Sanmartean?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 20:34 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / Dan Popescu
Romania a aratat impotriva Finlandei (2-0, preliminarii CE 2016) ca este o echipa admirabila atunci cand vine vorba de jocul bazat pe pase trimise in lateral, in propria jumatate de teren. Dupa o prima repriza mediocra, tricolorii s-au trezit la viata odata cu intrarea lui Lucian Sanmartean. Mijlocasul de creatie a oferit doua pase de gol (Bogdan Stancu a reusit "dubla") si a contribuit si la eliminarea unui adversar (Ring '56). In urma acestui rezultat, prima reprezentativa a acumulat sapte puncte, iar acum asteapta meciul cu Irlanda de Nord (liderul surpriza al grupei - maxim de puncte acumulate).


Grupa F, rezultatele zilei:


Feroe - Ungaria 0-1
Finlanda - Romania 0-2
Grecia - Irlanda de Nord 0-2

Clasament:

1 Irlanda de Nord 9 puncte (6-1)
2 Romania 7 (4-1)
3 Ungaria 4 (3-3)
4 Finlanda 4 (4-4)
5 Grecia 1 (1-4)
6 Feroe 0 (1-6).

* Primele doua clasate se califica la turneul final european.



Desfasurarea Live Text a partidei Finlanda - Romania:

Final de partida: Finlanda - Romania 0-2

S-au aratat trei minute de prelungire

88' Rusescu tirmite peste poarta din apropiere

86' Stancu a fost inlocuit de Rusescu

84' Enache a intrat in locul lui Tanase

83' Sanmartean ofera inca o pasa de gol: ii trimite lui Bogdan Stancu, iar acesta inscrie cu un sut cu mult efect, la coltul lung. Finlanda - Romania 0-2


82' Gazdele pleaca pe un contraatac periculos dupa o minge pierduta de Torje - Tatarusanu iese dintre buturi si retine intr-o actiune importanta pentru finlandezi

80' Chiriches intervine excelent la o actiune periculoasa a gazdelor

77' Inca o eroare in defensiva tricolorilor - mingea ajunge la Markkanen, dar sutul acestuia este deviat de Luchin

75' Mäenpää respinge sutul in forta al lui Tanase

Romania nu poate sa domine partida nici macar cu un jucator mai mult pe teren

66' Tanase face inca un fault inutil, este insa iertat de central - un cartonas galben ar fi insemnat elimnarea (mai are un avertisment)

64' Pohjanpalo a intrat in locul lui Hetemaj

56' Sanmartean ii face rost lui Ring de al cartonas galben, iar jucatorul finlandez este eliminat. In doar cateva minute, Lucian Sanmartean a contribuit decisiv la doua momente foarte importante pentru tricolori (cum poate fi tinut pe banca un asemenea jucator?)

54' Sanmartean centreaza perfect dintr-o lovitura de colt, iar Bogdan Stancu deschide scorul cu o lovitura de cap din apropiere


52' Ring este avertizat cu cartonas galben

Romania a inceput si a doua repriza la fel cum a terminat-o pe prima: cu un joc care seamana cu cel al unei echipe din liga a doua

49' Chipciu (accidentat) este inlocuit de Sanmartean (unul din cei mai buni tricolori in partida contra Ungariei)

46' Riski i-a luat locul lui Pukki la finlandezi

A inceput repriza a doua

Pauza: Finlanda - Romania 0-0, dupa o prima repriza mediocra a echipei lui Victor Piturca

45' Pintilii trimite pe langa dintr-o pozitie favorabila. Actiunea tricolorilor a fost insa una absolut intamplatoare

44' Bogdan Stancu primeste cartonasul galben

Tricolorii reusesc, uneori, sa lege doua pase consecutive...au insa probleme cand vine vorba de a treia

Romania joaca admirabil pentru o echipa care trimite pase doar in lateral si in propria jumatate de teren

34' Tanase trimite previzibil, Mäenpää retine fara nicio emotie. A fost primul sut al Romaniei pe spatiul portii adversarilor, iar acesta a venit in minutul 34...

33' Centrarea lui Torje (dintr-un corner) nu este ajunsa de Luchin

28' Sutul lui Pukki, in diagonala, este deviat de apararea tricolora, finlandezii sunt periculosi pe extreme

Bogdan Stancu este izolat intre finlandezi, atacantul nostru se afla in permanenta intre trei adversari. Diferenta mare intre compartimentele tricolorilor

Romania este incapabila, pana in acest moment, sa fie periculoasa. Nationala noastra combina greoi si previzibil, iar actiunile sunt blocate fara nicio emotie de finlandezi

14' Hetemaj se intoarce cu mare lejeritate, desi avea doi adversari langa el, insa sutul acestuia, la coltul scurt, este respins cu dificultate de Tatarusanu. Apararea Romaniei este una nesigura

12' Sutul lui Hoban, cu pamantul - in diagonala, se duce putin pe langa coltul lung al portii lui Mäenpää. Prima actiune mai periculoasa a tricolorilor

8' Tanase primeste cartonasul galben. Mijlocasul a facut un fault inutil, intr-o zona care nu era deloc periculoasa pentru poarta lui Tatarusanu...

Jucatorii lui Victor Piturca par usor fara vlaga in acest inceput de partida, tricolorii se gasesc cu dificultate

2' Apararea tricolora balbaie o minge in careul mare, insa din fericire gazdele nu profita

A inceput partida dintre Finlanda si Romania

Echipe:  


Finlanda: Mäenpää - Arkivuo, Moisander (cpt), Toivio, Hurme - Hetemaj (Pohjanpalo '64), Sparv, Ring - Eremenko, Pukki (Riski '46), Hämäläinen (Markkanen '74). Selectioner: Mixu Paatelainen.

Romania: Tatarusanu - Luchin, Chiriches, Dragos Grigore, Rat - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu (Sanmartean '49), Tanase (Enache '84) - Stancu (Rusescu '86). Selectioner: Victor Piturca.

Palmaresul lui Victor Piturca la prima reprezentativa:

96 de partide: 53 de victorii, 23 de remize, 20 de infrangeri. Golaveraj: 161-80.

Finlanda vs Romania, de-a lungul timpului:

Victorii Finlanda: 0
Remize: 2
Victorii Romania: 7

Cea mai categorica victorie: 9-0, pe 14 octombrie 1973 - preliminarii CM 1974.

Palmares Romania:

655 de partide disputate: 291 de victorii, 164 de egaluri, 199 infrangeri. Golaveraj: 1087-847.






















31295 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    meci (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:48)

    gigi [anonim]

    stie cineva o adresa cu live stream?
    • +1 (1 vot)    
      video (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:21)

      W [anonim] i-a raspuns lui gigi

      http://www.drakulastream.eu/football-live-streaming-video.html
    • -1 (1 vot)    
      tvr (Miercuri, 15 octombrie 2014, 0:16)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      tvr transmite online meciurile nationalei http://www.tvrplus.ro/tvr-1.html restul se vad online pe digisport (pentru abonatii rds)
  • +3 (7 voturi)    
    7 (Marţi, 14 octombrie 2014, 21:52)

    thebblack [utilizator]

    asta isi bate joc de noi asa de final?

    rat, torje, tanase, stancu? la naiba, putea la fel de bine sa inceapa direct in 7.
  • 0 (6 voturi)    
    nu stiu daca sa ne bucuram... (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:03)

    suporter [anonim]

    Nu stiu sincer daca sa ne bucuram sau nu ca a dat gol Stancu. Acum nu mai scapam de el. O sa-l bage Piturca meci de meci
    • +4 (8 voturi)    
      Piturca pleaca. (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:21)

      mitg [anonim] i-a raspuns lui suporter

      Sa speram ca inlocuitorul va fi mai ... motivat ...
      • 0 (4 voturi)    
        :D (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:46)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Boloni s-a aratat interesat de nationala.
      • +1 (1 vot)    
        Jenant, da, Piti, pa. (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:47)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-18293918-ladislau-boloni-dupa-1-1-ungaria-daca-vin-acum-nationala-garantez-calificarea-euro-2016.htm
  • +6 (8 voturi)    
    trist meci (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:25)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    miuta pe teren, nu fotbal. asta jucam
    noroc chior si nimic la creatie. atac lipsa.
    nu stiu daca mai e ceva de zis.
    ne trebuie alt antrenor.
    • +1 (7 voturi)    
      Are tactică Pițurcă! (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:51)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

      Și-n teren și-n afara lui. Ca să scape de presiunea rezultatelor o tot bagă pe asta cu plecatul. Este o cacealma, stă până după europene.
    • +1 (1 vot)    
      E simplu sa schimbi antrenorul. Nu el joaca. (Miercuri, 15 octombrie 2014, 11:56)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

      Nu asta e solutia. Jucatorii nostri au lovit mingea ca sa treaca timpul de joc si nu au luptat ca sa castige. Am vazut mai multa dorinta de a castiga la maghiari si la finlandezi decat la ai nostrii. Cu aceasta mentalitate de a schimba antrenorul unei echipe de apatici vom avea in permanenta o echipa mediocra. Chiar si pentru jucatori nu este benefica aceasta abordare.
      Jucatorii nationalei trebuie sa joace ca sa castige fiecare meci. Asa a fost, in general, pe vremea generatiei zise de aur.
      • 0 (0 voturi)    
        ai si tu dreptate (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:12)

        Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui ty

        nu zic nu. insa modul in care joaca o echipa, cum e asezata pe teren si nu in ultimul rand CINE joaca in echipa si cat de bun e amalgamul de jucatori, e cam dictata de antrenor. sunt 100% sigur ca sunt tineri foarte motivati care daca li s-ar da sansa ar juca mai bine decat ce am vazut. un exemplu (mai putin tanar) e Sanmartean. unde a fost pana acum? pe urma, un antrenor mare stie cand sa atace si cand sa se apere. mentalitatea de "ne aparam" nu e utila, statistic vorbind o sa luam goluri pe care o sa le punem mereu pe "noroc","arbitru","au fost prea buni azi adversarii"... in loc sa spunem ce trebuie si sa luam taurul de coarne. altii pot, atat zic
  • 0 (6 voturi)    
    E oficial! (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:30)

    kalughin [utilizator]

    Piti nu mai pleaca...! Cica nu'l poate lasa pe Bogdan Stancu...
  • +1 (1 vot)    
    Mandru ca sunt. (Miercuri, 15 octombrie 2014, 9:20)

    MenInBlack [utilizator]

    Putzirka - Romania !
    Forbalul ie mandria !
    Deci avem Nationala si Antrenor darz.
    (Cand pleaca de fapt nenea asta ?... )
  • +3 (3 voturi)    
    Sfantul Marteant (Miercuri, 15 octombrie 2014, 10:28)

    mihnea2012 [utilizator]

    L-a tinut Piturca in umbra 10 ani si acum la 34 de ani ne rugam sa-l tina picioarele sa ne mai scoata din mocirla. Dar nu o sa mearga. unul din secretele sale este tocmai faptul ca este necunoscut de adversari si neglijat chiar din cauza varstei. Ulterior va fi luat in primire de cate un dublaj, va fi studiat si nu va mai fi atat de percutant. Cine naiba vine in locul sau? Nimeni!
  • +2 (2 voturi)    
    N-am inteles niciodata de ce nu l-a selectionat (Miercuri, 15 octombrie 2014, 11:13)

    Metec [utilizator]

    Piturca e un om ciudat, iar asta se vede in stilul de antrenorat. Cu toate ca se plangea ca nu are jucatori, a refuzat cu obstinatie sa convoace niste jucatori de mare si certa valoare, precum Sanmartean sau Danciulescu, preferand sa cheme medocritati obediente precum Corbea, Cocis sau altii. Ca urmare, nationala a fost in toate timpurile in care a fost antrenata de Piturca o echipa cenusie, lipsita de stralucire si de har, pentru ca ii lipseau personalitatile cu desavarsire. De altfel, imi amintesc ca prima numire a lui Piturca a coincis cu un scandal intre el si vedetele Generatiei de Aur, Hagi si Popescu. Cred ca are o problema de autoritate, e hiper ingamfat si nu suporta valorile...
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:36)

    electron [anonim]

    O noua victorie marca Piturca.
    Sa fim seriosi Romania nu am jucat mai nimic, cumva cumva am reusti sa dam 2 goluri si sa nu luam nici unul.
    Cam asa se caracterizeaza jocul Romaniei in era Piturca. Castigam chinuit cu un joc urat, fara viitor sau viziune, se plimba mingea din stanga in dreapta si poate poate dam gol, si poate poate nu luam gol. Uneori iese alterori nu.
    Prefer sa vina un alt antrenor si sa pierdem meciuri dar sa vad ca se joaca, se fuge, se paseaza sunt ocazii. nu avem 3 suturi pe poarta pe repriza si poate unul intra.
    Avem noroc ca este o grupa slaba si ca te poti califica si de pe locul 3 din grupa. Asa poate nu vedem europeanul la tv. Cat despre viitorul echipei, acesta nu arata bine deloc
    • -1 (1 vot)    
      DAR... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:57)

      hcoanda [anonim] i-a raspuns lui electron

      antrenorii nemtilor, spaniolilor si ai italienilor ce mareata viziune au, prietene?
      Cu strategia asta obosita, Piti a batut Olanda si a remizat cu Italia si Franta, atunci cand echipele astea chiar jucau fotbal.
      Te-a luat de pe 46 si te-a adus vreo 20 de locuri mai sus si tu inca te plangi.Ai idee cati jucatori profesionisti legitimati sunt in Grecia si cate ligi au astia? (o tara de vreo 3 ori mai mica).Vorbesti ca sa te afli in treaba.Informeaza-te si apoi comenteaza.
      Cauza o reprezinta desfiintarea marilor bazine de talente, gen Craiova, Timisoara, Rapid,Hunedoara....Ai ramas cu Chiajna, Navodari si vrei sa bati cu marile forte.
      • +3 (3 voturi)    
        Mda (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:58)

        electron [anonim] i-a raspuns lui hcoanda

        Mda compari Romania cu actuala campiona mondiala, fosta campioana mondiala si europeana, si cu Italia care cum necum a castigat si ea niste campionate mondiale. Pe langa asta sunt prezente in mod constant la turneele finale si de multe ori in fazele finale ale competitiilor. Eu zic ca antrenorii lor au ceva viziune.
        Am batut Olanda cu un gol din offside pe o mocirla, si dupa aia Olanda ne-a dat un sec 8-1 in dubla mansa. am remizat cu Italia, dar cu mare noroc si cu Franta care avea ca antrenor un Piturca a lor. Da am ajuns de pe 46 pe 20 dar iti place cum joaca echipa, vezi vreun jucator care sa apara si sa zici da domle uite asta ii viitorul nationalei? De multe ori prefer sa ma uit o repriza sa vad cum joaca si a doua zi sa vad cum s-a terminat.
        S-a desfiintat bazinele de talente ok dar ce il opreste pe selectioner sa faca presiuni la federatie ca acele bazine sa reapara sau sa se faca altele?
  • +1 (1 vot)    
    mai fratilor (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:47)

    hcoanda [anonim]

    Raportat la ce jucatori tristi si obositi are (din maretul fotbal romanesc corupt), omul asta face SUPER PERFORMANTA.
  • 0 (0 voturi)    
    video (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:55)

    .fly [anonim]

    Ati ales un video tare neinspirat. Inteleg ca e de la B1... dar ce legatura are Marica cu meciul cu Finlanda??