Victor Piturca: Era aproape obligatoriu sa marcam al doilea gol pentru a nu mai avea emotii. Am luat un gol dupa un fault inexistent

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 21:32 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / DP
Victor Piturca, selectionerul nationalei Romaniei, a declarat dupa meci ca echipa noastra trebuia sa inscrie si al doilea gol pentru a nu fi egalata. Acesta a spus ca Sanmartean a simtit dureri la coapsa piciorului stang, motiv pentru care a fost scos de pe teren in minutul 66.

"Am avut jocul in mana, l-am controlat in mare parte. Era aproape obligatoriu sa marcam al doilea gol pentru a nu mai avea emotii. Am luat un gol dupa un fault inexistent.  Asta e viata! Era sa primim si cel de-al doilea gol. Nu ne dezavantajeaza prea mult, dar in momentul asta ne-am complicat viata. O victorie era aur in aceasta seara. Sper sa pregatim meciul cu Finlanda foarte bine si sa castigam. Sanmartean a simtit dureri la coapsa piciorului sting, sper sa nu aiba ceva mai grav. Meciul a inceput prost pentru noi, dupa accidentarea lui Goian. Noi am jucat normal, asa cum jucam noi. Ei si-au bagat cel de-al doilea atacant, dar golul a venit dupa un fault inexistent. Vom vedea ce probleme are Goian. Stancu a fost racit, o sa-si revina si el pentru meciul cu Finlanda. Cand esti egalat pe finalul meciului e o drama, sper sa nu exagerez. Si noi am egalat in minutul 93 la ei, asta e! Face parte din fotbal" a spus Victor Piturca la TVR 1.






















1622 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    România- Ungaria... (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 22:00)

    napadarjan [utilizator]

    România-Ungaria: 1-1 (1-0)... Rușinică...!
    Totuși, mă întreb, nu cumva pekinezul castrat Tonta a fost în tribună?
    Mai mult ca sigur a fost și mai mult ca sigur a venit la pauză.
    Și mai mult ca sigur a fost deghizat în Elena Udrea. Hmm... nu, nu, în Monica Macovei.
    În Monica Macovei a fost deghizat. Categoric!
    • +1 (1 vot)    
      Am luat gol...... (Duminică, 12 octombrie 2014, 6:22)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui napadarjan

      .... cu un antrenor inexitent !!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    ...nu sunt expert (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 22:09)

    valy_74 [utilizator]

    .. in fotbal, dar antrenorul a gresit profund la meciul asta. Sanmartean a fost convocat cu greu la echipa, mai mult de ochii lumii, iar in prima repriza a jucat senzational. cel putin 14 driblinguri reusite unele in cascada. Apoi in rep a-II-a n-am inteles nimic. Atitudine tipic de nationala moale, in fata unui adversar ff slab. In unele situatii parca sarea mingea ca din copac din picioarele maghiarilor.Vine motanu', de care n-am mai auzit. Keseru, in forma maxima sta pe banca. Rusescu e cam frant in ultima parte...Mijlocul slabit si fara viziune. Nea' Piti nu urlu sus si tare cu demisia, dar greselile facute de un antrenor mare, trebuie asumate public. Nume grele in fotbal fac lucrul asta. Mult noroc.
    • +2 (2 voturi)    
      si mai e o greseala.. (Duminică, 12 octombrie 2014, 11:27)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui valy_74

      ..si anume Goian in teren cand era venit dupa o accidentare si nu era complet recuperat... Si astfel, dupa 5 minute pierdem o schimbare si ne facem si de tot rasul...
      Tare arogant si incapatanat piturca asta!!! Cei de la federatie ce asteapta acolo? sunt chiori sau habar nu au de fotbal?
      • 0 (0 voturi)    
        Bre, 'nea Piti (Duminică, 12 octombrie 2014, 14:18)

        tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        ....lasa-te d-le de fotbal! Nu -ti este rusine sa incasezi niste bani de la FRF fara rezultate? Alo, Burleanu, da-l d-le afara pe incapatanatul asta, ca face gaura de pomana in bugetul federatiei? piturca (cu p mic) este terminat dpdv fotbalistic. Sa treaca langa vica si sa ne lase.
  • +7 (7 voturi)    
    ce penibil e țurcă ăsta...habar nu știe de fotbal (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 22:27)

    visio [utilizator]

    numai în România găsești premier plagiator și antrenor praf la echipa națională; la celelalte sporturi avem performanțe, fotbalul e praf stelar! nu ai cu cine.
  • +7 (7 voturi)    
    Eu: era obligatoriu sa fi avut alt antrenor (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 22:44)

    mnicku [utilizator]

    da' ... n-ai cu cine d-le
  • +6 (6 voturi)    
    De Tătărușanu nu zici nimic? (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 22:50)

    ploiesteanu [utilizator]

    Un portar de valoare medie din campionat, n-ar fi avut probleme cu un astfel de șut. Faulturi inutile în jumătatea noastră de teren. Ne-a stat inima de câteva ori la astfel de faze. Nu-i învață Pițurcă să iasă toți în linie la astfel de faze?
  • +1 (1 vot)    
    Da (Duminică, 12 octombrie 2014, 3:48)

    micul [utilizator]

    Este absolut obligatoriu ca dumneata sa-ti incerci sansele cu o alta meserie!
  • +1 (1 vot)    
    fault inexistent (Duminică, 12 octombrie 2014, 7:22)

    thebblack [utilizator]

    da piti, arbitrul e de vina.
  • +2 (2 voturi)    
    Un antrenor neamt daca am avea... (Duminică, 12 octombrie 2014, 8:52)

    rov [utilizator]

    nu un nenerocit de barbugiu, care selectioneaza dupa bunul plac al puscariasilor...
  • +2 (2 voturi)    
    Al doilea gol (Duminică, 12 octombrie 2014, 14:45)

    Gotal [utilizator]

    Pai sa vedem. Am terminat meciul 1-1, deci daca se marca al doilea gol era 2-1. Adica castigam. Deci al doilea gol nu era aproape obligatoriu ci chiar OBLIGATORIU.
  • +1 (1 vot)    
    Era APROAPE obligatoriu? (Duminică, 12 octombrie 2014, 17:12)

    bigbrother [utilizator]

    Cum vine asta, ori trebuia ori nu trebuia? Trecand peste semantica, apare intrebarea de ce era APROAPE si nu era mandatoriu,. Nu ne conveneau 3 puncte, nu credeam ca putem invinge, sau s-a mers la meciul asta pe ideea ca n-au ce face sambata seara si incing o miuta pe stadionul national?

    Lipsa asta de mentalitate de invingatori era sa ne coste si acest egal, parca e un facut ca in ultimele minute adversarii sa ne egaleze sau chiar sa invinga.

    Sper ca urmatorul antrenor sa lucreze cu mentalitatea jucatorilor, sa le arate ca un psihic puternic conteaza tot la fel de mult ca o pregatire fizica adecvata.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' un antrenor mai bun nu aveti? (Duminică, 12 octombrie 2014, 21:15)

    quietguy58 [utilizator]

    Da' un antrenor mai bun nu aveti?
    Asta este este profilat pe barbut si spart seminte.