Ladislau Boloni: "Si in Africa s-ar putea gasi imnuri mai inspirate decat cel al nationalei Romaniei. Daca vor fi incidente la meciul cu Ungaria, de vina vor fi bozgorii"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2014, 10:45 Sport | Fotbal

Ladislau Boloni
Foto: AGERPRES
​Fost selectioner al Romaniei, Ladislau Boloni a vorbit despre partida Romaniei cu Ungaria, meci din preliminariile CE 2016. "Daca vor fi incidente, atunci vinovati vor fi bozgorii care trebuie sa iasa din tara", a precizat Boloni. Antrenorul a comentat si pe marginea noului imn al nationalei Romaniei: "N-am auzit de Iris, dar poate ca e vina mea. Si in Africa s-ar putea gasi imnuri mai inspirate".

Despre imnul nationalei de fotbal a Romaniei


"Cel care a compus versurile imnului a fost un om foarte, foarte sarac din punct de vedere intelectual. L-as trimite in Anglia ca sa asculte acolo imnurile unor echipe de fotbal. Sincer, cred ca si in Africa ar putea gasi imnuri mai inspirate decat cel al nationalei Romaniei" - Ladislau Boloni, pentru Adevarul.

Nu a auzit de Iris

"Nu ma intereseaza cine l-a compus. As fi avut aceeasi parere si daca imnul era conceput de Beatles. N-am auzit de Iris, dar poate ca vina e a mea, ca sunt plecat de multi ani din Romania si, oricum, ascult Leonard Cohen.

Eu cred ca cei de la Iris au vrut sa se afirme cu orice pret. Dar problema nu e la Iris, ci la cei care au acceptat treaba asta. Tampiti sunt peste tot, si in Romania, si in Ungaria, si in Germania, si in Zambia. Dar de ce trebuie sa dominte ura si prostia in secolul 21?" - Ladislau Boloni.

Despre eventualele incidente din tribune

"Daca vor fi incidente, atunci vinovati o sa fie bozgorii care trebuie sa iasa din tara", a conchis Boloni.

Romania - Ungaria se va disputa pe 11 octombrie, de la ora 19:00, pe "Arena Nationala" din Bucuresti. Meciul va fi in direct pe TVR1 si LiveText pe HotNews.ro.






















10819 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    la partea cu imnul (Miercuri, 8 octombrie 2014, 10:54)

    gigel123 [utilizator]

    ...are mare dreptate; noul "imn" e pur si simplu retard (stiu ca in cazul fotbalului nu trebuie sa avem cine stie ce astepari ...dar totusi)
  • +14 (20 voturi)    
    mai putin domn decat Emeric Jenei (Miercuri, 8 octombrie 2014, 10:58)

    levierul [utilizator]

    dar totusi, destul de pozitiv mesajul: de ce trebuie sa ne acoperim de penibil, singuri?
  • +6 (24 voturi)    
    Discriminare? (Miercuri, 8 octombrie 2014, 11:01)

    Ovi [anonim]

    Ce chestie...condamna discriminarea dar face comparatie cu Africa, care la randul ei e tot o discriminare...sau nu? :)
  • -22 (32 voturi)    
    Hmmmm..... (Miercuri, 8 octombrie 2014, 11:12)

    polonyca [utilizator]

    Asta e o provocare curata !!!! iata cum , la batranete , tot mai multi dintre fostii sportivi de valoare , o iau "pe ulei" saracii.....!!!! Il credeam mai intelept pe Boloni.....
    • -1 (1 vot)    
      da, tocmai el vb de discriminare..... (Joi, 9 octombrie 2014, 16:38)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      cand se stie f. bine cat de sovini sunt coetnicii sai, care i-au alungat pe romanii din harghita si covasna, in dec. 1989, ca sa nu le strice puritatea rasei bozgoriene.
  • +20 (24 voturi)    
    imnul echipei de fotbal (Miercuri, 8 octombrie 2014, 11:32)

    Dezamăgit [anonim]

    Din păcate, are Maaaaaare dreptate Boloni; cei care au scris, dar mai ales APROBAT(!!) acest imn sunt de tot plânsul și oprobiul public. Asemenea versuri (murdare!) ar putea născoci oricine, inclusiv extremiștii maghiari. Dar trebuie lăsați, oare, acești oameni să iasă în evidență?? Mai mult, este normal să îndemni un stadion, o națiune întreagă până la urmă, să încurajeze o echipă sportivă pe astfel de versuri???!!!
    • +1 (3 voturi)    
      dar care sunt versurile? (Miercuri, 8 octombrie 2014, 11:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dezamăgit

      Imi puteti da un link cu versurile acestui imn?
      • +2 (4 voturi)    
        Cu muzica...! (Miercuri, 8 octombrie 2014, 12:57)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        http://www.realitatea.net/lovitura-imnul-nationalei-romaniei-e-obscen-aceste-versuri-nu-pot-fi-cantate-pe-stadion-scandal_1536109.html
        • -3 (7 voturi)    
          am ascultat varianta cu 3 strofe (Miercuri, 8 octombrie 2014, 14:22)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          (nu stiu daca imnul in realitate nu are mai multe) si nu este nimic incriminatoriu. Nu se spune nimic de bosgori care trebuie dati afara din tara, doar ,,pe ei, pe mama lor", dar este vorba de mama adversarilor.
          ma rog, de cand merg pe stadioane, mereu s-a cantat ,,pe ei, pe ei, pe ei pe mama lor".
          Poate exista si varianta cu mai mult de 3 strofe?
          • +5 (7 voturi)    
            ne-am lamurit (Miercuri, 8 octombrie 2014, 18:38)

            stupidu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            "ma rog, de cand merg pe stadioane, mereu s-a cantat ,,pe ei, pe ei, pe ei pe mama lor"." - si cu asta ne-am lamurit si noi cam pe ce stadioane mergi. :)
          • +6 (6 voturi)    
            si Dinamo M---- Dinamo (Joi, 9 octombrie 2014, 1:52)

            math [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            se "canta" din cele mai vechi timpuri pe stadioanele din Romania. Nu e pacat sa pierdem frumoasele traditii populare si sa nu mai facem o strofa ?
          • +3 (3 voturi)    
            Păi atunci ... (Joi, 9 octombrie 2014, 9:22)

            LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui bancher

            ... se cuvenea să introducă şi scandările tradiţionale de la reunerile din careul de 6 metri ale adversarului: "Ooooooooooo .... mulgi nula!!!". Că tot cultură populară se cheamă ...
      • +2 (2 voturi)    
        here (Miercuri, 8 octombrie 2014, 13:00)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Versuri: http://www.versuri.us/iris-hai-romania-imnul-echipei-nationale-si-al-suporterilor-versuri.html

        Melodia: https://www.youtube.com/watch?v=D0cTomIbGlI
      • -1 (5 voturi)    
        Golania salveaza Romania?! (Miercuri, 8 octombrie 2014, 14:03)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Ale, ale, ale, ale, ale / Hai pe ei, pe mama lor / Ale, ale, ale, Hai România / Astăzi vrem victorie / Ale, ale, ale, Hai România, / Ori murim, ori câştigăm", sunt versurile ultimului refren al imnului compus de membrii trupei Iris, la solicitarea FRF.

        "Solistul trupei Iris, Rafael, a afirmat că versul a fost introdus ulterior în textul imnului la solicitarea expresă a reprezentanţilor suporterilor. "Acolo este pasajul suporterilor, au insistat şi s-au luptat să existe pasajul acesta. Noi din respect pentru ei l-am adăugat. Am avut câteva discuţii cu suporterii, dar şi cu legende ale fotbalului care ne-au mai dat câteva sugestii. Reprezentanţii suporterilor şi-au dorit să fie ceva care să-i reprezinte, ceva puţin ieşit din peisaj. Nu e o aluzie la lucruri negative, pur şi simplu înseamnă că şi pe adversari şi pe mamele lor. Pe tot neamul lor. Trebuie să-i convingem că noi vom câştiga. Este cadoul meu de bun venit în trupa Iris, le mulţumesc colegilor că m-au ajutat să îndeplinesc acest vis al meu, de a cânta imnul echipei naţionale de fotbal a României. Sperăm ca până la meciul cu Ungaria să-l înveţe toţi suporterii. Rockul a fost şi va deveni o muzică a maselor şi vrem să mulţumim federaţiei pentru acest suport. Muzica rock va redeveni ceea ce a fost", a declarat Rafael, care a precizat că suporterii nu au mai avut şi alte solicitări."
        • +7 (7 voturi)    
          "nu e nimic negativ" (Miercuri, 8 octombrie 2014, 15:46)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

          "Pur si simplu pe mama ta" - asta cum iti suna?
  • +7 (15 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 8 octombrie 2014, 11:51)

    Azra [utilizator]

    Orice om de bun simt din Romania ar fi facut aceleasi comentarii.Referitor la incidente; sa ne reamintim doar cum au venit anul trecut suporterii"bozgori", cum pe bune ii numeste Boloni (pentru ca cei mai multi nu erau zdraveni la cap), cu acel tren de la Budapesta si ce au facut prin gari, nu doar pe stadion. Este adevarat ca si noi avem printre suporteri,in general, si multe uscaturi si doar o scanteie lipseste pentru ca lucrurile sa se inflameze si sa scape de sub control, in specila la meciurile Romania -Ungaria.Jandarmeria va trebui sa tina lucrurile sub control strict, de la intrarea in tara a suporterilor unguri-care vor fi din aceeasi categorie ca si anul trecut-pe stadion si pana la reintoarcerea lor in Ungaria, pentru a se evita incidente care ar putea escalada.
    • +4 (4 voturi)    
      competentza (Miercuri, 8 octombrie 2014, 15:48)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Autoritatile ar trebui sa STIE ca, in astfel de situatii si in astfel de grupuri, ORICE extremist care "se respecta" va infiltra oameni care sa "inflameze" spiritele si ar trebui sa ia masuri ca sa previna astfel de lucruri!
      Daca, in plus, exista si un pretext bun pentru "inflamare"... cu atat mai bine pentru extremisti - ii scapa altii de o parte din munca >:)
  • +7 (13 voturi)    
    la ce sa te astepti de la Iris? (Miercuri, 8 octombrie 2014, 12:13)

    Codruta N [utilizator]

    O formatie care, candva, era "varful rock-ului" in Romania, s-a fumat... s-a dus... au cazut in pacatele FIX contrare "spiritul rock-ului" DAR dorind sa pastreze aparenta de rockeri! Pacat!

    ma rog... ca ei sunt niste muraturi rasuflate, e treaba lor - dar CE a fost in capul celor care au acceptat asa-zisul "imn"?
    • -3 (7 voturi)    
      Codrutzo draga, (Miercuri, 8 octombrie 2014, 17:47)

      Roman.Adevarat [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Prietene, nu mai abera ! Asculta piesa inintregime si la volum mare si vei vedea ca este o binecuvantare pentru Nationala sa aiba un asa imn de la o Legenda Extraordinara ca IRIS, mai vine si mai in forta ca niciodata ! Stima ! Esti fratele nostru vad...trezeste-te !
      • -1 (5 voturi)    
        erata (Miercuri, 8 octombrie 2014, 18:33)

        Roman.Adevarat [utilizator] i-a raspuns lui Roman.Adevarat

        Dupa ce am trim raspunsul am vaz ca esti fata. God bless u ! :* Fa tu corecturile de rigoare ...

        Oricum IRIS e mai VIE si mai IN FORTA ca niciodata ...mergi la concerte sa-i vezi , sincer acu, si eu sunt fan IRIS de-o viata ...actuala formula e muuuult peste cele anterioare ! :*
  • +5 (13 voturi)    
    Bipezi cu iris (Miercuri, 8 octombrie 2014, 12:26)

    mono61 [utilizator]

    Cum, n-ai auzit de iris, Boloni bacsi? Păi iris au toţi bipezii.
  • +6 (12 voturi)    
    Cam jenant imnul (Miercuri, 8 octombrie 2014, 12:55)

    MPopa [utilizator]

    Domnul Boloni e partinitor, incidente au fost si vor mai fi atat din vina suporterilor romani cat si a celor maghiari.
    In privinta imnului, e suburban. Cei de la Iris s-au scuzat ca versurile au fost scrise asa la cererea expresa a suporterilor. O scuza cam facila. Daca mergi la meci si nimeresti langa un huligan nu inseamna ca trebuie sa-ti insusesti vocabularul si gesturile lui.
    • +3 (7 voturi)    
      si daca ziceau... (Miercuri, 8 octombrie 2014, 15:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      ... "sa-mi bag..." samd... tot asa ar fi procedat? "la cererea expresa a suporterilor"?
      Io zic sa treaca direct la manele - ca asta inseamna si audienta mare si e FIX in spiritul textului: "sa moara dujmanii mei" samd...! :P
      • +2 (2 voturi)    
        OMG , you made my day ! (Miercuri, 8 octombrie 2014, 16:56)

        Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Ai perfecta dreptate , imnul acesta nu reflecta altceva decat modul in care a (in)voluat societatea si mentalitatea romaneasca in ultimii 10-15 ani. Numiti-o manelizarea tarii ( sau vanghelizare, daca vreti sa facei politica, moi je m'en fiche) cert este ca unii dintre bravii nostri conationali nu realizeaza ridicolul acestor versuri.
        Da o sa-mi spuneti, e football ( sau soccer cumm ii spunem noi, LOL) si nu o galerie de arta, asa ca sa nu fim mai catolici decat Papa.
        O sa-mi mai spuneti ca precedente si scandaluri au mai fost vezi francezii cu imnul lor sexy(http://www.metronews.fr/sport/video-coupe-du-monde-tous-les-hymnes-de-l-equipe-de-france/mjfo!Dhi5Y6TbOGFj/) sau nemtii care vai !, nu canta (http://online.wsj.com/articles/SB10001424052748703340904575284720357621884)
        Una peste alta, ceea ce nu am inteles eu in toate povestea asta de ce a trebui sa platim IRIS sa faca un imn, imnul national nu era destul de bun ?
        Da' ma rog, asta e a doua chestie specifica Romaniei moderne : $$$$+$$$+$$+$= a lot of $
  • 0 (8 voturi)    
    nu vad unde e problema (Miercuri, 8 octombrie 2014, 14:21)

    M-power [utilizator]

    sincer, am ascultat chiar acum, de curiozitate, acest imn.
    m-au indemnat Boloni, prin comentariile lui, si cei care au comentat aici, sa ascult si sa ma lamuresc..

    nu vad unde este problema.. ma asteptam sa ascult ceva ingrozitor, ceva mesaje rasiste, xenofobe etc, asta dupa ce am vazut comentariile rautacioase la adresa acestui imn.

    Nu sunt fan Iris, deci nicio subiectivitate din aceasta directie.. Dar sa vad comentarii de la seful CNCD pe marginea acestui imn, mi se pare super deplasat.

    Vedem ce fac vecinii nostri, si vedem ce fac amicii lor din UDMR, insa ne aprindem de la un imn total inofensiv.. Mi-aduc aminte de lectiile de istorie din generala si liceu, "romanii au dus mereu un razboi nobil, de aparare".. Asta in timp ce toti vecinii ne calcau in picioare.. Halal..

    Macar in sport am aratat o istorie mai acatarii, mi se pare ok acest imn care indeamna la lupta si unitate..macar pe stadion, daca in rest suntem praf..
  • 0 (6 voturi)    
    /// (Miercuri, 8 octombrie 2014, 15:19)

    Cosmin [anonim]

    Ca imnul nu este ok, are dreptate insa... CUM SA NU AUZI DE IRIS ?
  • 0 (6 voturi)    
    imnul (Miercuri, 8 octombrie 2014, 15:39)

    miha [anonim]

    Imnul unei echipe trebuie sa fie usor de retinut si de cantat. Versurile acestui imn, pe mine ma duc cu gandul la determinarea care trebuie sa existe in fiecare jucator.
  • -4 (12 voturi)    
    Beloni , esti penibil !!! Respect Emeric Enei !!! (Miercuri, 8 octombrie 2014, 17:14)

    Roman.Adevarat [utilizator]

    Domnule Boloni , v-ati dat arama pe fatza cu aceste afirmatii total penibile ! V-ati dat si foc singur la valiza probabil privind revenirea ca antrenor la Echipa Nationala ! Felicitari formatiei IRIS pentru cel mai frumos si mai mobilizator imn de cand se joaca fotbal in Romania !
    Felicitari si tinerilor cu mintea limpede si deschisa din actuala conducere a FRF care e clar ca vor o cotitura si o schimbare de atitudine in fotbalul romanesc ! Respect !!! Hai romani la lupta !!! Hai Romania !!!
  • 0 (4 voturi)    
    Imnul (Miercuri, 8 octombrie 2014, 19:57)

    sentenced [utilizator]

    Imnul nu este rau. Pana si acel "Hai pe ei pe mama lor" spus pe tonul acela specific formatiei Iris suna bine (chiar daca nu este tocmai "academic"). Dar despre imnul asta au ajuns sa-si dea cu parerea toti ungurii, de la boloni pana la astalos de la cncd. Ceva imi pute in toata treaba asta.
    Si da, ungurii vor fi de vina pentru orice incident neplacut, asa cum au fost si anul trecut cand s-au purtat ca niste giboni abia coborati din copaci.
  • +1 (3 voturi)    
    zero zero (Miercuri, 8 octombrie 2014, 23:06)

    mitza [anonim]

    comentariu bun nea Laci, doar ca imnuri imbecile sunt garla in Anglia.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostii (Joi, 9 octombrie 2014, 9:56)

    RaduMischie [utilizator]

    Am citit intai articolul si apoi comentariile. Apoi am ascultat imnul echipei (nu al Romaniei, sa fim intelesi). Ma asteptam la o melodie lesinata si plina de prostii. In schimb mi se pare foarte in regula si mobilizatoare. Cred ca atat Boloni cat si cei care au comentat pe aici ori au ceva la bibilica, ori au luat ceva medicamente care le-au afectat judecata.
    • 0 (0 voturi)    
      Imnul ECHIPEI, nu al ANTRENORULUI (Vineri, 10 octombrie 2014, 16:39)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui RaduMischie

      Intr-adevar, este imnul echipei, al suporterilor, care fierb pe teren si in tribune si simt tensiunea cum creste, nu al antrenorului care striga de pe banca imbracat la costum. Solistul trupei Iris este si el fotbalist si amator de fotbal, probabil ca el cunoscand foarte bine acest freamat din tribune, si-a pus amprenta asupra textului. Muzica rock este foarte potrivita pentru a ilustra lupta care se da pe teren. Mie imi place melodia. Ce dorea dl Boloni? Un imn gen "Romania, mandria noastra...nu renunta...chiar si invinsa tot a noastra esti"? Aia ar fi fost mobilizare! :))